Přehled tisku

0:00
/
0:00

Vládní návrh na majetkové narovnání s církvemi dostává trhliny, uvedly Lidové noviny. Při úterním projednávání církevního zákona ve sněmovně se totiž ukázalo, že s ním nesouhlasí nejen opozice, ale i několik rebelů z řad ODS. Jsou mezi nimi například poslanec Vlastimil Tlustý nebo místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Vládní návrh na majetkové narovnání s církvemi dostává trhliny, uvedly Lidové noviny. Při úterním projednávání církevního zákona ve sněmovně se totiž ukázalo, že s ním nesouhlasí nejen opozice, ale i několik rebelů z řad ODS. Jsou mezi nimi například poslanec Vlastimil Tlustý nebo místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Debata o návrhu se protáhla do večerních hodin, nakonec ale byla přerušena, a to právě na návrh Tlustého. Sněmovna se bude normou zabývat, až ji vláda doplní o definici a ocenění majetku, kterého se má zákon týkat. Návrh počítá s tím, že třetina majetku se vrátí církevním řádům a kongregacím v naturální podobě a za zbývající majetek církev v příštích 60 letech dostane odškodění ve výši 83 miliard korun. To ale díky úrokům ve skutečnosti vzroste na 230 miliard. A právě o výši odškodnění se ve sněmovně strhla bouřlivá debata, uvádí deník.


Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka během hlasování o nedůvěře vládě, foto: ČTK
Deníky komentují hlasování o nedůvěře vládě. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v Právu píše, že pokus o svržení vlády možná nevyjde. To prý ale opozici neodradí od snahy zkrátit vládnutí plné chyb na minimum. Vláda Mirka Topolánka podle něj není vládou všech občanů, ale pouze vyvolené skupiny bohatých. Většina občanů ze svých kapes zaplatí daňovou reformu, která je výhodná jen pro ty nejbohatší. Pro většinu obyvatel se díky privatizaci pojišťoven a fakultních nemocnic sníží dostupnost zdravotní péče. Většina lidí také nechce na našem území radarovou základnu. A jménem této většiny se ČSSD snaží zbavit zemi vlády Mirka Topolánka, píše v komentáři v Právu Jiří Paroubek.


Politiky zlobí Ústavní soud. Ať ho volí jinak! - uvedly Lidové noviny. Pravicovým politikům se nelíbilo, když jim ústavní soudci nedávno odebrali zbraň proti "pobíračům" nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Vysloužili si za to nepěknou kritiku s tím, že šlo o rozhodnutí politické. Premiér dokonce řekl, že verdikt soudců respektuje, i když s ním nesouhlasí. Takovouto úvahu by si ale podle autora článku vůbec neměl dovolit. Navíc jako představitel strany, která ke zpolitizování Ústavního soudu přispěla lvím podílem. U některých soudců dal prezident Václav Klaus přednost politické dohodě a do funkcí Ústavního soudu dosadil bývalé aktivní politiky. Tudíž do práce soudu zasel politické uvažování ve směru, který se mu teď vůbec nelíbí. Pokud by předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebyl právník s výrazně levicovou orientací, mohlo být rozhodnutí o reformě zdravotnictví jiné. Proto je třeba volit ústavní soudce ne podle politické dohody, ale s přepečlivým rozmyslem toho, co vlastně od Ústavního soudu chci, píše se v Lidových novinách.


Podle komentátora Mladé fronty Dnes se 1. máj jako Svátek práce přežil. Smysl oslav, které zbyly po minulém režimu, se prý dávno vytratil nebo spíš nikdy neexistoval. "Každý si první květnový den zařizuje po svém. Komunisté budou nostalgicky demonstrovat. Jejich odpůrci budou zase soutěžit o nejveselejší tričko s antikomunistickým námětem," píše autor komentáře v Mladé frontě Dnes. Lidové noviny komentují Svátek práce z pohledu nezaměstnanosti. Podle průzkumu prý Češi vypadají jako platoničtí milovníci stoprocentní zaměstnanosti. Přesto podle autora nebudou na 1. máje ulice plné průvodů radostných pracujících. "Pracující zkrátka masově nedemonstrují, nemají za co, raději odpočívají a baví se. Je to lepší než poslouchat upracované řeči politiků a na vztahu k práci to nic nemění," uvádějí Lidové noviny.


Ministr školství Ondřej Liška chce zavést půjčky na studium. Píší o tom Hospodářské noviny. Vysokoškoláci by mohli od státu dostávat téměř tři tisíce korun měsíčně. Půjčku by začali splácet až ve chvíli, kdy si začnou vydělávat. Plán na podporu vysokoškoláků obsahuje tzv. Bílá kniha. Ministr Liška připouští, že rodina, která má více dětí, nemůže všem hradit náklady na studium. Řada lidí z chudších rodin proto vůbec na vysokou školu nejde. Vytváří se tak sociální bariéra, pro kterou Českou republiku kritizuje i OECD. "Proto chci ještě do konce roku systém půjček, studijních grantů a spoření přinést do sněmovny," říká Ondřej Liška v Hospodářských novinách.


Václav Klaus
Prezident Václav Klaus se v deníku Právo vyjadřuje k tomu, že mu ekologové udělili anticenu Zelená perla za antiekologický výrok a za vydání knihy Modrá, nikoli zelená planeta. "Je pozoruhodné, že toto posměšné ocenění získává každý rok neuvěřitelnou publicitu," uvádí prezident v Právu. Je to podle něj tím, že média přijala za svou hru Dětí Země. Díky tomu se toto ocenění stalo jakýmsi objektivním soudem té části národa, která má přírodu ráda, nad těmi, kteří ji ničí. S tím ale Václav Klaus nesouhlasí. Podle něj jde jen o ideologický soud jedné, úzce definované skupiny lidí, která přesvědčila novináře, že může posuzovat, jak to kdo s naším životním prostředím myslí.


Děti v českých školách by se měly více učit o sexu, uvedla Mladá fronta Dnes. Podle odborníků by sexuální výchova na školách měla být důkladnější. Důvodem je rostoucí počet lidí nakažených virem HIV. Toto číslo v posledních letech rapidně stoupá. Podle sexuologů je to mimo jiné důsledkem toho, že děti mají o nebezpečí spojeném se sexem málo informací. Ministerstvo proto chce do škol vyslat inspektory, kteří se na sexuální výchovu zaměří. Úřad také chystá speciální učebnici sexu a vztahů. Dosavadní učebnice rodinné a sexuální výchovy jsou podle odborníků zastaralé ve srovnání s učebnicemi, které se používají ve světě.


Pražské letiště v Ruzyni udělá podle Hospodářských novin další krok ke světovosti. Stejně jako na londýnské Heathrow na něj pojede vlak i metro. Vlakem by se cestující na letiště měli dostat už za pět let, nejpozději na Vánoce r. 2013. Metrem pak o tři roky později. Dohodlo se na tom ministerstvo dopravy s vedením pražského magistrátu. Ministr Aleš Řebíček a primátor Pavel Bém podepsali spolu se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem a starostou Prahy 6 Tomášem Chalupou memorandum, v němž se zavazují, že na Ruzyň vlak pojede. Předchozí spory o trasu na letiště ovšem trvaly sedmnáct let.


Jan Kaplický se snaží vzít vítr z plachet odpůrcům chobotnice. Napsaly to Hospodářské noviny. Kaplického tým Future Systems upravil projekt návrhu nové budovy Národní knihovny tak, aby se vešla na letenský pozemek, který pro ni byl původně k dispozici. V tom případě by se nemusel měnit územní plán. Právě nutnost změnit územní plán je jednou z překážek výstavby Kaplického knihovny na Letné. Architekt, který loni zvítězil v mezinárodní soutěži na podobu nové Národní knihovny, odmítá její stěhování na jiné místo. Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák minulý týden navrhl umístit Národní knihovnu do Kongresového centra na Vyšehradě. Podle primátora Pavla Béma to je zajímavá myšlenka, uvedl deník.