Přehled tisku

Mirek Topolánek (vlevo) a Tomáš Julínek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Jako o potní kúře píše komentátor deníku Právo o středečním vystoupení ministra zdravotnictví Tomáše Julínka před Ústavními soudem v Brně. Julínek tu spolu s premiérem Mirkem Topolánkem měli obhájit poplatky ve zdravotnictví, které kritizuje opozice. Podle autora komentáře je ale třeba přiznat, že pod sprškou otázek ústavních soudců by se potila lysina větším borcům, než je Julínek.

Mirek Topolánek  (vlevo) a Tomáš Julínek,  foto: ČTK
Jako o potní kúře píše komentátor deníku Právo o středečním vystoupení ministra zdravotnictví Tomáše Julínka před Ústavními soudem v Brně. Julínek tu spolu s premiérem Mirkem Topolánkem měli obhájit poplatky ve zdravotnictví, které kritizuje opozice. Podle autora komentáře je ale třeba přiznat, že pod sprškou otázek ústavních soudců by se potila lysina větším borcům, než je Julínek. Na to, že svým návrhem reformy převrací české zdravotnictví naruby, působil jako chronický čtyřkař před tabulí, píše autor. Nebyl schopen odpovědět soudcům ani na otázku, za co se oněch 30 korun vlastně platí. Soud chtěl věcné odpovědi, kterým se nebylo možné vyhnout, proto občas Julínek hořel jako papír. Pro dobro občanů by však měl mít každý ministr povinnost absolvovat stejnou potní kúru i v parlamentu, uzavírá Právo.

Jinak hodnotí šance na zachování poplatků ve zdravotnictví Hospodářské noviny. Výslech Tomáše Julínka byl sice podle nich vypjatý, ale hlavně proto, že se ho vyptávali spíše kriticky naladění soudci. Podle informací deníku byl ale poměr sil u patnáctičlenného Ústavního soudu velmi vyrovnaný. Osm soudců se zřejmě kloní k zachování regulačních poplatků, kdežto zbylých sedm má k placení u lékaře výhrady a jsou připraveni spíše hlasovat pro jejich zrušení. To je pro Topolánka s Julínkem zatím nadějné, soudí Hospodářské noviny. O poplatcích ve čtvrtek jednají i členové koaliční komise. Zelení a lidovci chtějí od poplatků osvobodit malé děti i důchodce. Julínek otevřeně připouští, že by mohl od placení u lékaře osvobodit děti do tří let.


Lidovým novinám poskytl rozhovor ekonom a neúspěšný kandidát v prezidentských volbách Jan Švejnar. Uvedl v něm mimo jiné, že nebude kandidovat v letošních podzimních volbách do Senátu. Tuto nabídku podle svých slov dostal z různých stran, nevládních uskupení i jednotlivých senátorů. O tom, že uvažuje o kandidatuře, přitom ještě počátkem týdne hovořil v rozhlasové stanici Frekvence 1. Místo toho se ale rozhodl založit instituci, která by měla působit na české politické a ekonomické scéně. "Co nám schází, je něco, čemu se v anglosaském světě říká think-tank, neboli instituce, která je nezávislá, nezisková, nadstranická. Působí ve veřejném životě tím, že sbírá a analyzuje informace," uvádí Švejnar v Lidových novinách.


Americký Kongres může zbrzdit stavbu radaru, uvádějí Hospodářské noviny. O radaru v Brdech začali kongresmani jednat tento čtvrtek. Vzhledem k tomu, že rozhodují o rozpočtu, záleží z velké části právě na nich, zda se radarová základna začne v Česku stavět už v příštím roce. Přitom se zdá, píše deník, že důležitá demokratická šéfka podvýboru pro strategické síly Ellen Tauscherová není příliš nadšena ze závěrů nedávného summitu NATO, který americkou protiraketovou obranu řešil. Kongresmanka sice přivítala, že aliance "formálně" uznala potřebu společné raketové obrany, zároveň ale upozornila, že se NATO musí pohnout od konceptů k investicím. Demokratická většina seškrtala z rozpočtu peníze na základny v Česku a v Polsku už loni. Důvodem tehdy byla také nejasná účast Severoatlantické aliance.


Téměř půl milionu žen odmítá jít na preventivní prohlídku rakoviny prsu. Píše o tom Mladá fronta Dnes. V loňském roce rozeslala Všeobecná zdravotní pojišťovna téměř 600 tisíc pozvánek ženám mezi 45 a 75 lety na preventivní vyšetření na mamografu. Přišlo však pouze 18 procent, tedy něco přes sto tisíc žen. Zbylých 493 tisíc žen na nabídku VZP na bezplatné vyšetření nereagovalo. Přesto byl projekt podle odborníků úspěšný, zachránil totiž pět set životů. Právě u tolika žen vyšetření odhalilo nádor včas, aby jej ještě lékaři mohli úspěšně odoperovat. Celkem lékaři našli 846 karcinomů. Odhadují však, že mezi ženami, které na vyšetření nepřišly, jsou další zhruba dva až tři tisíce pacientek, které o svém nádoru nevědí. V ČR každoročně na rakovinu psu umírá na pět tisíc žen, uvádí Mladá fronta Dnes.


Lidové noviny informují o otevřeném dopise, který ministru kultury Václavu Jehličkovi adresovala skupina umělců. Žádají ho, aby vyhlásil mezinárodní konkurz na místo generálního ředitele Národní galerie v Praze. Současný ředitel Milan Knížák podle nich způsobil, že se z mezinárodně uznávané instituce s řadou výstavních a vědeckých aktivit stal uzavřený úřad, který nekomunikuje s muzejníky a galeristy ve světě. Pod dopisem jsou podepsání například Jiří David, Tomáš Císařovský nebo Lenka Lindauerová. Zatím dopis podepsalo pět desítek odborníků a umělců. Podle nich dnes v Česku chybí vrcholná instituce, kde by se mohli realizovat odborníci. Milan Knížák se netají svou nevraživostí vůči kunsthistorikům a v Národní galerii dnes pracují jen trosky někdejšího odborného zázemí. Zástupce iniciativy Čas pro změnu zatím přijal náměstek ministra František Mikeš, nabídl jim ale jen to, aby se zapojili do návrhu budoucích změn příspěvkových organizací ministerstva kultury. "Pochopili jsme, že Milan Knížák je politicky chráněn a naše argumenty mají být zameteny pod koberec," píše se v prohlášení iniciativy.


Kateřinu Neumannovou nezajímají účty, které musejí zaplatit firmy, jež navezly sníh na běžeckou stopu při únorovém Světovém poháru ve Vesci u Liberce. Milionové pokuty jim udělila Správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory za to, že sníh nabraly přímo na chráněných lukách, které přitom poničily těžkou technikou. Na pokyn organizátorů nakládaly sníh i z běžecké stopy Jizerské magistrály, kterou využívají tisíce běžkařů. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Olympijská vítězka v běhu na lyžích a současná prezidentka organizačního výboru Mistrovství světa v lyžování, které se Liberci bude konat v r. 2009, se ale podle deníku vymlouvá, že nemá dost informací, a pokuty nechce komentovat. Příští zimu bude její tým pořádat světový šampionát. Stát do jeho rozpočtu nalil 1,3 miliardy korun. Nezbývá než si přát, aby napřesrok sněžilo, píše ve svém komentáři Mladá fronta Dnes.


Národní stadion na Letné nebude, sen fotbalových funkcionářů se rozplývá, napsaly Lidové noviny. Pražský primátor Pavel Bém dal jasně najevo, že Praha nedá na rekonstrukci stadionu Sparty ani korunu. Primátor navíc "téměř s jistotou" vyloučil, že by na Letenské pláni mohl vyrůst nový obří stadion. Na primátorovy urbanistické názory můžeme po zkušenosti s Národní knihovnou hledět skepticky, píše se v komentáři, neměli bychom ale podcenit jeho politické schopnosti. Bém dobře ví, o jaký díl popularity ho připravila jeho "podpora" Kaplického chobotnice. Autor připomíná, že stavbu Národního stadionu v r. 2006 bombasticky ohlásili fotbalový boss Košťál spolu s tehdejším premiérem Paroubkem. Je dobře, že jim to nevyšlo, soudí komentátor. A ještě lépe by bylo, aby to nevyšlo nikdy. Do centra města žádný obří stadion nepatří. Jestli fotbalisté stadion chtějí, ať si jej postaví na vhodném místě. A jestli pan Košťál říká, že svaz nemá peníze, ať uspořádá sbírku. Jen tak by mohl stadion být vpravdě národní, končí komentář v Lidových novinách.