Přehled tisku

Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nechce dělat Číně stafáž jako za Hitlera, uvedly Hospodářské noviny. Ve středu se při svém jednání v Paříži přihlásil k bojkotu olympijských her v Pekingu. "S ministrem zahraničí Kouchnerem jsme se shodli, že čistě reklamní událost, jakou je slavnostní zahájení olympiády v zemi, která se znovu ukázala jako diktatura, bychom neměli podpořit", cituje deník Schwarzenberga.

Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nechce dělat Číně stafáž jako za Hitlera, uvedly Hospodářské noviny. Ve středu se při svém jednání v Paříži přihlásil k bojkotu olympijských her v Pekingu. "S ministrem zahraničí Kouchnerem jsme se shodli, že čistě reklamní událost, jakou je slavnostní zahájení olympiády v zemi, která se znovu ukázala jako diktatura, bychom neměli podpořit", cituje deník Schwarzenberga. Ministr také připomněl, jak olympiády v roce 1936 zneužil německý vůdce Adolf Hitler. Nic podobného by podle něj neměly už evropské národy připustit. "Sportovcům a divákům slavnostní zahájení přeji, ale abychom tam my politici dělali levnou stafáž, to prostě odmítám", dodal ministr.


Jiří Čunek,  foto: ČTK
Vicepremiér Jiří Čunek zničil diář z roku 2002, který vedla jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Diář, který předložila Urbanová jako důkaz v Čunkově úplatkářské kauze, vydala policie Čunkovi, a to zřejmě nesprávně. Nárok na něj měla údajně právě Urbanová. O tom, že se diář ztratil, se Urbanová měla dozvědět loni v květnu. Tehdy se v Čunkově případu objevili dva jeho bývalí podřízení, kteří mu poskytli údajně nepravdivé alibi: řekli, že Čunek neměl čas převzít úplatek, protože byl s nimi na poradě. Urbanová si prý ovšem v únoru roku 2002 do svého diáře poznamenala, že tato porada se ve skutečnosti posunula na jiný termín. Čunek byl počátkem loňského roku obviněn, že v roce 2002 převzal ve funkci starosty Vsetína půlmilionový úplatek. Jeho trestní stíhání bylo později zastaveno. Před olomouckým okresním soudem se teď ale z údajného křivého svědectví zodpovídá jeden z těch, kteří Čunkovi poskytli alibi: Jaromír Kudlík, připomíná Mladá fronta Dnes.


Ivan Langer  (vpravo) a prezident České asociace pojišťoven  (ČAP) Ladislav Bartoníček,  foto: ČTK
Komentátor deníku Právo kritizuje nový návrh ministra vnitra Ivana Langra, podle kterého by dopravní nehodu mezi sebou měli vyřešit její účastníci jako soukromé subjekty, bez účasti policie. Špatným řidičům by navíc pojišťovny odmítly vyplácet pojistku z povinného ručení. Pokud tento zákon vejde v platnost, píše Pavel Verner v Právu, bude s sebou český řidič muset v autě vozit nový havarijní tiskopis, fotoaparát či vybavený mobil, prášky na nervy, diplom odhadce škod, a raději i nějakou zbraň. "Dovedu si představit dva účastníky nehody - jeden roztřesený důchodce ve favoritu, druhý nařvaný playboy v džípu. Už vidím, jak bez policie, ve shodě a demokraticky, sepisují spolu protokol, přesně podle pravdy," uvádí se v komentáři. Alarmující situace na českých silnicích si skutečně žádá rázná opatření. Nikoliv ale nedomyšlený zákon. Účinný bič na špatné řidiče se jmenuje Policie přítomná v provozu, nikoliv za bukem, uzavírá komentář Práva.


Lidovci odtajnili plán, jak se podle nich mají omezit interrupce. Uvádí to Mladá fronta Dnes. Navrhují, aby pro provedení potratu bylo nutné vyjádření otce. Podle šéfa lidovecké odborné zdravotnické komise Jiřího Carbola se sice nejedná o právo veta, ale partnerům to dává možnost působit na ženu, aby na potrat nešla. Jen s touto podmínkou lidovci prý schválí reformu zdravotnictví. Pravidla pro potraty jsou součástí reformy zdravotnictví, kterou připravil ministr Tomáš Julínek. Omezení potratů, kterých loni bylo okolo 25 tisíc, je pro řadu lidovců zásadní téma. Julínek musí lidovce získat, aby prosadil celou reformu, připomíná deník. Její podstatou přitom je to, aby se zlepšila péče o pacienty. Lidovci si vynucují i další změnu stávajícího zákona, který potraty upravuje. Chtějí, aby na potrat mohla jít bez souhlasu rodičů až dívka od 18 let a aby potraty ze zdravotních důvodů se prováděly jen do 18. týdne těhotenství místo současných 24 týdnů. Lidovci si už nyní v koalici prosadili, že na umělé oplodnění nesmějí jít osaměle žijící ženy.


Vláda ve středu zřejmě rozhodla o vyslání dalších českých vojáků do Afghánistánu. Pokud parlament odsouhlasí vyslání elitní prostějovské jednotky, pojedou členové této jednotky bojovat do Afghánistánu již potřetí. Píše to deník Právo. Premiér Mirek Topolánek odmítl po středečním jednání vlády odpovědět na otázku, zda kabinet návrh na vyslání vojáků schválil. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka se podobná rozhodnutí co nejdéle tají kvůli samotným vojákům - pro jejich bezpečnost je lepší, když se veřejnost dozví o jejich nasazení co nejpozději. Členové 601. skupiny speciálních sil z Prostějova už v Afghánistánu působili v roce 2004 a 2006. Ministryně obrany Vlasta Parkanová minulý týden uvedla, že o novém vyslání jednotky se intenzivně vyjednává. Dodala, že vojáci by působili v rámci operace Trvalá svoboda ve velmi nebezpečných částech země a nebyli by součástí jednotek NATO.


Vzpamatujte se, zelení. Skončíte jako zahrádkáři, píše se v Lidových novinách. Autor připomíná, že v posledních dnech sledujeme bouřlivou diskusi uvnitř Strany zelených ohledně jejich programu a toho, co chtějí prosazovat ve vládě. Domnívá se, že základním problémem české společnosti je to, že buď budeme mít společné hodnoty, nebo si "pojede každý sám na sebe" a bude se spoléhat na neviditelnou ruku trhu. Mnoho voličů, kteří jsou pro sdílení společných hodnot, se po krachu Unie svobody rozhodlo podpořit zelené. Viděli v nich alternativu k arogantním Klausům a maloburžoazním Paroubkům. Je ale otázka, ptá se autor v Lidových novinách, zda si zelení vůbec uvědomují, odkud jejich podpora pochází.


Azylanti by měli být podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla vyjmuti z povinnosti platit poplatky u lékaře. Uvádí to deník Právo. Ombudsman považuje za nepřípustné, aby byla tato péče nedostupná lidem, kteří objektivně nemají možnost ji zaplatit. Návrh podporuje i ministerstvo vnitra, které v této věci už zahájilo jednání s resortem zdravotnictví. To však trvá na svém - odmítá rozšiřování výjimek. Podle Motejla se problém týká dvou tisíc žadatelů o mezinárodní ochranu v ČR, kteří smějí legálně pracovat až po uplynutí jednoho roku od zahájení azylového řízení. Jsou tak plně odkázáni na státní kapesné ve výši 16 korun na den. Ani to však nedostávají například cizinci umístění v přijímacím středisku ve Velkých Přílepech. Ministerstvo vnitra nyní připravuje změnu vyhlášky, která by zvýšila denní kapesné na 30 korun. Peníze by pak mohli použít na náklady spojené s lékařskou péči, cituje Právo mluvčí ministerstva Janu Malíkovou.


České děti nerozumějí psanému textu, zjistily Lidové noviny. Na šestině škol neumí učitelé žáky naučit, jak s ním pracovat. Podle deníku to ukázaly závěry velkého průzkumu, který Česká školní inspekce provedla v posledních dvou letech na více než 230 základních školách po celé České republice. Žáci podle tohoto šetření nerozuměli textu, nevěděli, jak s ním dále pracovat a používat ho dál v praxi. V prověřovaných školách převažovalo výkladové vyučování, kde dominantní úlohu hraje učitel. Ten s žáky nepřipouštěl žádnou diskusi. Žáci tak neměli žádný prostor, aby se k psanému slovu mohli vyjádřit. Přitom lépe komunikovat a využívat nabyté znalosti se žáci naučí jedině v diskusi. Učitelé ale upozorňují na to, že dnešní děti nemají k psanému textu žádný vztah. Málo čtou a přednost dávají televizi a počítačům. I to je jeden z důvodů, proč v mezinárodním srovnání čtenářské gramotnosti české děti skončily pod průměrem. S pěstováním čtenářské gramotnosti je podle odborníků třeba začít už v předškolním věku.


Lidové noviny píší o návratu Dagmar Havlové - Veškrnové před filmovou kameru. V Praze se už víc než týden natáčí snímek režiséra Julia Ševčíka Normal, kde Havlová hraje hlavní ženskou roli. Jejími partnery jsou Milan Kňažko a Petr Gajdoš. Autor svůj příběh situoval do předhitlerovského Německa a slibuje, že půjde o žánrový snímek, který tu už dlouho nebyl. Havlová v něm hraje emocemi zmítanou manželku mnohonásobného vraha, kterého ztvárňuje Milan Kňažko. Jeho advokát, kterého hraje Petr Gajdoš z Divadla Petra Bezruče, staví svou obhajobu na vrahově nepříčetnosti. "Film stojí na vyhrocené konfrontaci odlišných charakterů, lidí s rozdílnými životními zkušenostmi. Klíčovým pocitem diváka by mělo být napětí," popsat thriller Normal režisér Ševčík. Premiéra filmu je naplánována na leden příštího roku.