Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

České zdravotnictví je teď v nejlepší finanční kondici ve své patnáctileté historii. Píšou to Hospodářské noviny s odvoláním na údaje, které brzy zveřejní ministerstvo financí ve svém Státním závěrečném účtu za rok 2007.

České zdravotnictví je teď v nejlepší finanční kondici ve své patnáctileté historii. Píšou to Hospodářské noviny s odvoláním na údaje, které brzy zveřejní ministerstvo financí ve svém Státním závěrečném účtu za rok 2007. Zdravotní pojišťovny podle něj měly na konci prosince na svých účtech rekordní přebytky ve výši 27 miliard korun. To je podle listu dobrá zpráva pro ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), který chce v rámci reformy zdravotnictví prosadit privatizaci zdravotních pojišťoven. Výborný stav financí má dva důvody: V posledních dvou letech rekordně roste ekonomika a stát od ledna 2006 o třetinu zvýšil platby pojišťovnám za děti, důchodce, studenty nebo nezaměstnané. Lékaři a šéfové nemocnic však upozorňují, že z 27 miliard na účtech pojišťoven pacienti v současnosti nemají vůbec nic. Chtějí proto, aby je dnešní neziskové pojišťovny vrátily zpět do zdravotnictví a alespoň část uvolnily například na lepší vybavení nemocnic.


Foto: ČTK
Deníky komentují úterní start volební kampaně ODS ke krajským volbám. Podle Mladé fronty Dnes nepřekypuje nové volební heslo ODS "Náš kraj, můj domov" obzvláštním přívalem vtipu a představivosti, odhaluje však rozumnou taktiku: svých kolegů ve vládě se nezříkáme, ale nijak zvlášť je sem tahat nebudeme; tohle je náš kraj, tady vládneme, a dobře. Komentátor podotýká, že je to logické stejně jako to, že ČSSD volí jinou taktiku: do popředí krajských voleb staví své nejtěžší váhy, jako je David Rath. Paroubkova taktika bude chtít oproti ODS zdůraznit, jak nemohoucí je Topolánkova vláda na celostátní úrovni, míní deník.

Lidové noviny soudí, že ODS zahájila kampaň krajně nešťastně. Nejenže se lídři kandidátek tváří, jako by patřili k opozici, protože se nechtějí v kampani ukazovat s ministry, ale navíc ještě vládě komplikují život svým tlakem na zrušení části regulačních poplatků ve zdravotnictví. Pro komentátora je překvapivé, že si ODS nechala vnutit jako jedno z hlavních témat podzimní volby zdravotnictví. Autor komentáře doufá, že kandidáti na hejtmany mají v rukávu i něco lepšího a pozitivnějšího než okopávání současné vlády - s tím podle něj daleko nedojdou, nehledě na to, že jim záchvat kritičnosti lidé jen těžko uvěří.


Foto: ČTK
Hospodářské noviny se zaměřují na zamýšlenou výstavbu radaru v Brdech. Hospodářské noviny konstatují, že boj o radar přitvrzuje, což není překvapivé. Podle deníku je zajímavé sledovat, jak politickým odpůrcům základny docházejí argumenty, což se snaží zakrývat někdy až pozoruhodnými piruetami. Týká se to jak zelených, tak sociálních demokratů. Zelené zaskočila skutečnost, že jejich klíčový požadavek, jímž podmínili svůj souhlas s radarem - totiž včlenění radaru do systému NATO - byl splněn daleko dříve, než čekali. ČSSD zase nikdy jasně neřekla, proč je proti dohodě s Američany, kterou začala jako vládní strana dojednávat, píšouHospodářské noviny. ODS by se teď nicméně měla přepjaté kritiky odpůrců radaru zdržet, aby neucpala některé cesty k odsouhlasení smlouvy s USA, glosuje deník.


Česko je podle výroční zprávy o antisemitismu za rok 2007 zemí, kde útoků na Židy spíše ubývá. Loni se neodehrál ani jeden, informují Lidové noviny. Nejostřeji se v Česku antisemitismus loni projevil při fotbalových utkáních, kdy z ochodů zněla protižidovská hesla. Předběžná výroční zprávy, kterou vydává Fórum proti antisemitismu při Federaci židovských obcí upozorňuje právě na radikální fotbalové fanoušky některých klubů. Loni Židé v Česku nezaznamenali žádný útok proti člověku. Terčem se naopak staly židovské symboly a majetek zvláště na hřbitovech a pomnících. Za nejzávažnější případ Židé považují vyrytí hákového kříže do modlitebního stojanu v pražské Staronové synagoze.


Stát zváží nové očkování proti pneumokokovi. Jak uvádí Lidové noviny, od příštího roku bude možná hradit vakcínu všem dětem. Česko by se tak přidalo k dalším 17 zemím Evropské unie, které už toto plošné očkování zavedly. Mezi nemoci, které pneumokokové způsobují, patří i zánět mozkových blan. Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku zjistit jak často a jak závažné pneumokokové infekce se u nás objevují. Zavedení plošného očkování je do jisté míry otázkou peněz. Zatímco dnes stojí stát všechna povinná očkování kolem půl miliardy korun ročně, vakcíno proti pneumokokovi by tyto náklady navýšila o dalších 400 milionů.


Projekt Západní město, foto: ČTK
Ojedinělý architektonický projekt výstavby celé nové městské části se chystá na západě Prahy ve Stodůlkách. V nové čtvrti s názvem Západní město vyrostou na více než 375 hektarech kromě administrativních budov a tisícovek bytů i dětská hřiště, sportoviště, školka, škola, náměstí s obchody a restauracemi. Jak píše Právo, chybět nebude ani park o rozloze Václavského náměstí, japonská zahrada, trávníky, cyklostezky nebo rekreační vodní nádrž. Jde o největší urbanistický projekt v Česku po roce 1989. Západní město má být složeno z několika čtvrtí - Britské, Francouzské, Švédské, Holandské a dalších. Každá bude mít trochu odlišný architektonický styl. Na projektu se podílí několik týmů. Každý bude vytvářet jednu čtvrť a má volnost v architektonických detailech.


Hiphopová skupina Gipsy.cz nahrává píseň o ministru Jiřím Čunkovi. Držitelé zlaté desky za předchozí album Romano Hip Hop chtějí písní s nadhledem vyjádřit nesouhlas s Čunkovými protiromskými výroky. A otírají se také o podezření, že předseda lidovců bral sociální dávky, ačkoliv spořil miliony. Na rozdíl od textu, který má asi 6 verzí, je hudba ve stylu romského hip hopu hotová. Jiří Čunek se v únorovém rozhovoru pro Mladou frontu Dnes vyjádřil, že se na píseň těší, protože mu připomíná první republiku, kdy se útočilo "břitkým perem nebo satirou".