Přehled tisku

Zleva: Jiří Čunek, Mirek Topolánek, Karel Schwarzenberg a Martin Bursík, foto: ČTK
0:00
/
0:00

České deníky věnují pozornost především návratu předsedy lidovců Jiřího Čunka zpět do vlády. Podle komentáře Mladé fronty Dnes se Čunek vrací do vlády proto, že tlak lidovců každým dnem vzrůstá. "Oponují Topolánkovi ve věci zdravotnických poplatků, váhají s radarem a nyní už pozvedli hlas ve věci tak dalekosáhlé, jako je samostatnost Kosova."

Zleva: Jiří Čunek,  Mirek Topolánek,  Karel Schwarzenberg a Martin Bursík,  foto: ČTK
Podle komentáře Mladé fronty Dnes se Čunek vrací do vlády proto, že tlak lidovců každým dnem vzrůstá. "Oponují Topolánkovi ve věci zdravotnických poplatků, váhají s radarem a nyní už pozvedli hlas ve věci tak dalekosáhlé, jako je samostatnost Kosova." Za touto náhlou asertivitou KDU-ČSL by prý i méně zkušený politik než Topolánek zaslechl výhružné šeptání: "To budeš mít, chlapečku, na krku pořád, když ho nevezmeš zpátky". Předseda vlády by podle komentátora vzal do kabinetu i člověka s mnohem horší pověstí, než je Čunek, jen aby udržel vládu pohromadě. A to podle zlatého pravidla politiky, které říká, že důležitý je cíl a nikoli prostředky. Bylo tak lehké spočítat, že cena za Čunka mimo vládu je vyšší než cena za něj ve vládě.

Komentátor deníku Právo soudí, že v domácích poměrech by nebyl návrat předsedy lidovců tak skandální, kdyby za ním nestála podmínka ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. "Když Čunek nevysvětlí své účetnictví, nesmí do vlády, nebo z ní já odejdu. A odejdu z ní, když nebude zveřejněn klíčový materiál státního zastupitelství, jehož mocí byl Čunek zachráněn před řádným soudem. To bylo potlesku, takhle vypadá rozdíl mezi ministrem - šlechticem a ministry - plebejci," připomíná komentátor. Jenže Schwarzenberg nakonec z vlády neodchází. Zůstává, aniž by se veřejnost dozvěděla o tušených čachrech státních orgánů na záchranu koaličního spojence.

Tomu, že ministr zahraničí zůstává ve vládě se ve svém komentáři věnují také Hospodářské noviny. Mimo jiné píší, že Karel Schwarzenberg se stal nejpopulárnějším členem vlády také proto, že občanům imponovalo, jak se od zbytku liší a trvá na svém slovu. Jenže ministr zahraničí má podle komentátora poplužní dvůr, zatímco lidovecký šéf drzé čelo a utahal i muže Schwarzenbergova fromátu. "Čunek vyhrál, má sedět opět ve vládě a uvláčený Karel Schwarzenberg to odkývl. Nemusíme tomu říkat selhání, ale zklamání se těžko ubránit."


Státní zástupce v případu Kuřim řeší podružnosti, píší Lidové noviny a reagují tak na to, že za trestný čin poškozování cizích práv hrozí Škrlové až dva roky. Činu se měla dopustit tím, že se v brněnském centru Klokánek vydávala za třináctiletou dívku. Komentář poznamenává, že posuzovat případ Šklové, když nejsou známy všechny souvislosti, dílčím způsobem je nepřijatelné. První by měla celý kuřimský případ rozplést policie a najít skutečné viníky týrání a teprve potom by se jím měl zabývat státní zástupce a soud, míní komentář a dodává: "Škrlová není Al Capone, aby bylo nutné nachytat ji na zástupném zločinu."


Registr vozů se zhroutil, desetitisíce lidí šli domů s nepořízenou, píše Mladá fronta Dnes. Zaregistrovat nové auto nebo odhlásit staré byl velký problém. Úředníci tvrdili, že za potíže může ministerstvo vnitra, pod které systém spadá. Podle ministerstva nastaly problémy ve chvíli, kdy se registr propojil se schengenským informačním systémem, ve kterém se evidují údaje o odcizených autech v zemích EU. Údajů bylo ale tolik, že je registr nestíhal zpracovávat. Ministerstvo se podle své tiskové mluvčí chyby nedopustilo, komplikace se prý nedaly očekávat a potíže budou odstraněny do několika málo dní. Některé radnice ale soudí, že ministerstvo podcenilo propojení obou registrů i po technické stránce. Příslušné úřady slibují, že občanům nehrozí postih za to, že by případně nestihli nahlásit změnu týkající se jejich vozu do 10 pracovních dnů, jak ukládá zákon.


Lidové noviny informují o tom, že ČEZ chce nechat zavést zeminou, vykopanou při stavbě budoucího meziskladu vyhořelého jadrného paliva, mokřad v blízkosti Jaderné elektrárny Temelín. V mokřadu žijí mnozí vzácní živočichové jako např. užovka obojková nebo otakárek fenyklový, ty by nechal ČEZ převést jinam. Podle ekologů si ale tak chce připravit plochu pro další výstavbu jaderných bloků v Temelíně, jinak by se podle nich ČEZ unikátním mokřadem hned pochlubil. Za ochotou přistoupit na doporučení biologů přestěhovat vzácné živočichy jinam vidí ekologové zákulisní snahy. Lokalita leží totiž v místech, kde by se podle plánů z dob socialismu měly postavit další chladicí věže. Pokud by vláda rozhodla o dostavbě elektrárny, mohli by chránění živočichové vzhledem k očekávanému odporu ekologů stavbu zkomplikovat. Eduard Sequens z ekologické organizace Calla řekl, že se proti rozhodnutí krajského úřadu povolujícímu likvidaci mokřadu odvolali. ČEZ totiž podle nich dostatečně nezdůvodnil, proč chce zavést právě toto místo. Vedení Temelína ale podobná nařčení odmítá. Mluvčí elektrárny Marek Sviták řekl, že mokřad je z jejich pohledu pro skládku vytěžené zeminy nejvhodnějším místem, a proto se s odborníky dohodli na přestěhování vzácných živočichů jinam.