Přehled tisku

Kateřina Jacques, Mirek Topolánek a Jiří Čunek na schůzce koaličních stran, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lidové noviny komentují středeční schůzku koaličních stran. Důvod jejich schůzky by se dal do "lidské řeči" přeložit tak, že premiér svolal koaliční partnery především proto, aby se dohodli, co z programového prohlášení stačí koalice ještě prosadit.

Kateřina Jacques, Mirek Topolánek a Jiří Čunek na schůzce koaličních stran, foto: ČTK
Co neudělá letos, s tím už nemusíme počítat, míní komentátor a připomíná, že v listopadu se konají krajské volby, příští rok bude Česká republika předsedat Evropské unii a pak už se bude myslet jen na parlamentní volby v roce 2010. Vláda např. nesplní zjednodušení daňové soustavy. "Tradičně jednou z nejhůř dopadajících oblastí je boj s korupcí." Komentář připomíná kauzu se stravenkami nebo vyšetřování předsedy lidovců Jiřího Čunka. "V těchto souvislostech bude vládě usilovnost boje s korupcí věřit jen hodně velký naivka." Klasickým příkladem otázky, o které se bude mluvit, ale nic se nestane, je školné. S blížícími se volbami chuť k jeho zavedení klesá. "Přejme koalici dosatek odvahy, ambicióznosti při prosazování programových cílů, ale nečekejme naivně, že politici zapřou sebezáchovné pudy a budou před volbami činit nepopulární kroky," končí komentátor.


"Tiché díky - a nejen od tisíců zaměstnavatelů - včera směřovaly do Brna k Ústavnímu soudu, který zrušil ta nejbizarnější ustanovení zákoníku práce," píší Hospodářské noviny. Levice v "předvolebním rauši" schválila ne levicový, ale odborářský zákon. To nejhorší je podle autora komentáře pryč, zbývá ale ještě otázka, jestli vůbec potřebujeme zákoník práce. "Nestačí pracovní vztahy ošetřit v občanském zákoníku? Bez pracovního kodexu se obejdou leckteré slušné země Západu," míní komentář.


Jiří Paroubek, foto: ČTK
Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v deníku Právo vyjadřuje k vládním reformám. Píše například, že destabilizační efekt zdravotnické reformy je obzvláště "zdařilý". Regulační poplatky zasáhnou podle něj nejvíce rodiny s dětmi a pacienty s vážnějším onemocněním, které vyžaduje častější vyšetření a kontroly. Lidé budou odkládat návštěvu lékaře a nemoc tak zanedbají, což podle předsedy sociálních demokratů není cesta k úsporám.


Mladá fronta Dnes informuje o novému nařízení vlády k chystanému trestnímu zákoníku. Lidé, kteří pěstují jednu až tři rostliny konopí, nebo u sebe mají až 20 cigaret marihuany, maximálně půl gramu pervitinu nebo méně než 0,2 gramy heroinu, by za toto množství mohli dostat jen pokutu za přestupek. Nejasnosti kolem toho, kdy už hrozí za držení drog pro vlastní potřebu vězení, trvají už více než deset let. Odborníci stále kritizují zákon, který zavedl frázi větší než malé množství. Problému se věnuje také komentář, který soudí, že přesné určení kolik smíte mít "marihuanových kytiček nebo houbiček s halucinogenními účinky", abyste si nemuseli připadat jako zločinci, nedává velký smysl, ale o něco větší než fráze o množství větším než malém.


O případu ženy, která ze strachu, že jí hrající si děti rozbijí míčem okno, dětem míč vzala, informují Lidové noviny. Obyvatelka Brna postupně zabavila dětem tři míče a nevydala je ani jejich rodičům. Místní radnice ji za to napomenula a uložila jí zaplatit 500 korun za správní řízení. Žena s tím nesouhlasila, tvrdila, že se snažila předcházet vzniku škody a bránit majetek. Obrátila se na brněnský magistrát, který ale původní výrok potvrdil, stejně tak jako později i krajský soud. Případ se po sedmi letech dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu, který uvedl, že dětem mohla míč vzít, ale měla jej zase vrátit. V souladu s verdiktem by měly v podobných případech rozhodovat i další úřady.


Mladá fronta Dnes testovala balení vajíček a došla k názoru, že koupit si balení nepoškozených a čistých vajíček je téměř nemožné. Ve dvanácti nakoupených baleních od různých distributorů byla vajíčka s poškozenou nebo zašpiněnou skořápkou. Nejčastěji se na vejcích objevují mikropraskliny, kvůli nimž se dříve kazí. Podle testu Ústavu chemie a analýzy Vysoké školy chemicko-technologické mohou nekvalitní vejce ve vroucí vodě rychle popraskat. Hrozí také mikrobiální nákaza.