Přehled tisku

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky se ve svých komentářích věnují omluvě premiéra Mirka Topolánka (ODS) za nedělní rychlou jízdu z televizní debaty v Praze na tenisový zápas v Brně. Podle Hospodářských novin jsou politici jako děti, a měli by se proto chválit, spáchají-li něco dobrého. Proto deník pochválil Topolánka za to, že se omluvil za nedělní rychlou jízdu.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Deníky se ve svých komentářích věnují omluvě premiéra Mirka Topolánka (ODS) za nedělní rychlou jízdu z televizní debaty v Praze na tenisový zápas v Brně. Podle Hospodářských novin jsou politici jako děti, a měli by se proto chválit, spáchají-li něco dobrého. Proto deník pochválil Topolánka za to, že se omluvil za nedělní rychlou jízdu. "Nebyl by to však Topolánek, kdyby tu omluvu hned patřičně nerozpatlal. Omlouvá se prý jenom za to, že celou cestu neměl zapnutý majáček. Měl prý nárok i na vrtulník, ale nevyužil ho, protože dálnice byla prázdná. Takže: omluva sice ano, ale správný český chlapák se přece pozná podle toho, že se neomlouvá zas tak moc," shrnují Hospodářské noviny Topolánkův přístup. Dodávají, že premiér se mýlí. Má sice k dispozici vrtulník, ten mu ovšem platí občané z daní pro případ, že by spěchal na pracovní jednání. Za tím samým účelem má povoleno překročení rychlosti.


Česká firma PSG International ze Zlína zřejmě postaví tepelnou elektrárnu u ruského města Kurgan. Jde o investici za 200 milionů eur, zhruba pět miliard korun, píšou Hospodářské noviny s tím, že by to měla být jedna z největších stavebních zakázek české firmy v Rusku. Loni si české firmy v Rusku předběžně vyjednaly kontrakty za zhruba 77 miliard korun. Většina smluv ale dosud není podepsána, čeká se na další povolení vyžadovaná ruskou stranou nebo na propočty rizik financujících bank, připomínají Hospodářské noviny.


Foto: Evropská komise
Mapy v hlavách lidí se mění velmi pomalu. Když se ve světě řekne evropské výrobky či trendy, málokdo pomyslí na exkomunistickou část kontinentu. Je to pochopitelné, píší Lidové noviny. Ale na mapách se postupně odehrávají změny. Kterého Londýňana by před dvaceti lety napadlo, že kývne na nabídku bulharského vína? Kterého Holanďana by napadlo, že mezi země, kde by si chtěl koupit domek na penzi, se vedle Španělska či Řecka zařadí Česká republika? Civilizačně se jedná o klasický vztah centra a periferie. Případ vysloužilých závodních chrtů, o které se starají čeští chovatelé, však ukazuje, že tento proud nemusí zůstat jednosměrný. Do záchrany chrtů, kterým hrozí v Británii, Irsku a Španělsku brutální zacházení, se zapojili čeští chovatelé. Už na to mají peníze a velí jim to dobré mravy. Ještě dlouho budeme periferií, která má co dohánět, ale kdyby někdo u nás takto zacházel se zvířaty, řeknou, že to by se v Evropě nikdy stát nemohlo, uzavírají Lidové noviny.


Režisérka Helena Třeštíková  (vpravo) a hlavní protagonisté filmu Marcela Havrlandová se synem Tomášem,  foto: ČTK
Žena z dokumentu Marcela, teď pracuje pro ministryni obrany, píše Mladá fronta Dnes. Ten film viděl skoro každý. Jeho hlavní protagonistka, sedmačtyřicetiletá Marcela Haverlandová ho zatím neviděla. Nemá odvahu. Během natáčení dokumentu režisérky Heleny Třeštíkové Manželské etudy po 25 letech totiž tragicky zemřela její dcera Ivana. Časosběrný dokument, který ve sledování života Marcely pokračoval i po smrti její dcery, měl loni v březnu premiéru v kině. Diváci viděli celý její život od svatby se všemi problémy - opustili ji partneři, syn je postižený. Nakonec psychicky zlomená Marcela chtěla spáchat sebevraždu. Díky solidaritě lidí se mohla přestěhovat a díky ministryni novu pracuje a to v knihovně ministerstva obrany. Osud Marcely a jejího syna, který kamery bere jako součást života, režisérka dál sleduje.


Takový útěk z vězení se v Česku ještě nestal, píše Mladá fronta Dnes. Čtyřiatřicetiletý Pavel Němeček byl odsouzen za autonehodu a zpronevěru - z vězení mohl jít domů už v červenci. Přesto s pomocí komplice utekl. A za to mu hrozí dalších pět let za mřížemi. Byla to připravená operace. Eskorta převážela Němečka k vyšetření. Tam už čekal komplic. Odzbrojil policisty a oba ujeli v připraveném autě. Němeček byl vzorný vězeň s právnickým vzděláním a proto nikdo motiv tak riskantní akce nechápe. Vysvětlení nakonec nabídl náchodský soud. Němečkovi totiž hrozí soud za krácení daní.


Státní zástupce obvinil v rozmezí jednoho týdne již druhou příslušnici karlovarské cizinecké policie. Ženu viní stejně jako její kolegyni z přijímání úplatků a ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Obě policistky údajně za úplatu vyřizovaly žádosti o přihlášení cizinců k pobytu i bez jejich přítomnosti na území ČR. Jak píše Právo, obě obviněné policistky byly propuštěny ze služebního poměru, jejich vyšetřování pokračuje na svobodě. V Karlových Varech nejde o první případ úplatkářství na cizinecké policii.