Přehled tisku

0:00
/
0:00

České rodiny mají rekordní dluhy a Česká národní banka zesiluje varování před zadlužováním, píšou na své titulní straně Hospodářské noviny. Nárůstem dluhů na celkem 726 miliard korun české rodiny brzy v půjčkách dohoní podniky.

Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Ty totiž dluží bankám jen o necelých dvacet miliard korun víc a jejich zadlužování roste pouze polovičním tempem, připomíná deník. "Léta jsme tvrdili, že nárůst zadlužení tak vysoký není, protože jde z nízké základny. To už přestalo platit," citují noviny Jana Fraita z centrální banky, která začíná důrazněji varovat Čechy před překotným braním půjček. Z nich tři čtvrtiny jdou na nákup nemovitostí. Právě problém s nesplácenými hypotékami ve Spojených státech rozjel současnou krizi, připomínají Hospodářské noviny. Podle nich sice v Česku zatím podobný problém nehrozí, tuzemští bankéři ale už přesto avizují, že končí období, kdy hypotéku dostal prakticky každý, kdo o ni zažádal. Problém pro zadlužené rodiny může nastat například v souvislosti s očekávaným zvyšováním úrokových sazeb, což hypotéky podraží o stovky až tisícikoruny a pro mnohé domácnosti nemusí být splácení hypotéky tak jednoduché, jak si myslely, citují noviny Jana Fraita z ČNB. Podle dalších ekonomů ale Češi zdaleka ještě předlužení nejsou, uzavírá deník.


Zmatek vneslo ministerstvo vnitra kvůli přílišné horlivosti svých úředníků do lustračních osvědčení desítek policistů, píše deník Právo. Přestože návrh na razantní zpřísnění podmínek lustrací šéf resortu Ivan Langer nakonec nepodepsal, jeho podřízení podle deníku na nic nečekali a rozjeli na jeho základě nové čistky. Kolik přesně neopodstatněných pozitivních lustračních osvědčení přespříliš aktivní úředníci stačili vystavit, odmítlo vnitro sdělit, ale připustilo, že šlo řádově o desítky, píše Právo. Podle něj teď resort všechny nesprávně lustrované policisty obesílá s omluvou a výzvou, ať pozitivní osvědčení vrátí. Předseda policejních odborů ale tvrdí, že zprávy o nových lustračních osvědčeních několik lidí od policie už vyhnaly a dá se předpokládat, že se budou s úřadem soudit.


Průlomové rozhodnutí Městského soudu v Praze, který tento týden uznal žalobu Pražanů na hluk u dopravně frekventované magistrály, rozvířilo mezi odborníky diskusi o regulaci dopravy. Většinou se shodují na tom, že Prahu čekají velké a nákladné změny, píší Lidové noviny. Magistrát musí do jednoho roku snížit hladinu hluku v bytech lidí, kteří bydlí u severojižní magistrály. Podle novin se odborníci nyní přou, jak to lze provést. Nejčastěji hovoří o tom, že by měl magistrát snížit nejvyšší povolenou rychlost, vyměnit povrch vozovky nebo vystavět protihlukové zábrany. Takové opatření by však bylo velmi nákladné. Noviny přinášejí názor odborníka na dopravu Petra Moose, že magistrát by měl umístit na magistrálu programovatelné dopravní značky, jimiž lze rychlost regulovat, v noci by byla povolena nižší než přes den. Bývalý předseda dopravního výboru města František Laudát ale upozorňuje, že automobily po magistrále stejně v určitých hodinách kvůli hustému provozu jen popojíždějí a zvyšují se tak emise. Problémem Prahy je podle Laudáta to, že nemá dokončený vnější automobilový okruh. Mnozí řidiči, kteří městem jen projíždějí, volí cestu přes střed po magistrále.


Čeští vědci přišli s převratným objevem. Našli jeden z důvodů, proč se tak často nedaří klonování zvířat a lidských embryí. Jejich práce může přispět k tomu, že klonování bude v budoucnu snadnější a úspěšnější než dosud, píše Mladá fronta Dnes ve svém pátečním vydání. Tedy v den, kdy jeden z nejprestižnějších vědeckých časopisů světa, americký Science, zveřejňuje objev týmu Josefa Fulky mladšího z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze. „Publikovat v Science, to je nesplněný sen většiny českých vědců,"říká novinám Fulka, jenž který doufá, že jejich metodu bude nyní používat a rozvíjet mnoho dalších týmů. Objev spočívá v prokázání klíčové role malé části, jadérka v oplozeném vajíčku matky, pro vývoj embrya. To může mít využití i u léčby některých druhů neplodnosti, konstatuje Mladá fronta Dnes.


Pod titulkem 'Politické námitky vůči reformě nejsou věcí soudu' Lidové noviny komentují čtvrteční rozhodnutí Ústavního soudu první části návrhu na zrušení vládní reforma. „Toho, kdo považuje náš za sbor v zásadě soudný, toto rozhodnutí nemohlo překvapit. Reformní balík rozhodně neobsahuje nic, co by ohrožovalo ústavní pořádek u nás. Proto se dalo očekávat, že soud batoh pustí, i kdyby na něm našel nějaké mouchy (které taky našel)," píše komentátor. Podle něj to není projev politizace soudu, nedostatku odvahy či snahy jít vládě na ruku: „Pokud by soud zrušil vládní ekonomickou reformu, když pro to není opravdu mimořádně naléhavý právní důvod a hlavním motivem stěžovatele je, že se mu prostě nelíbí, ořezali by soudci ve jménu ústavnosti politický život," dodávají Lidové noviny. Sociální demokraté sice podle nich mají plné právo se domnívat, že reforma je „asociální a ve svém důsledku ohrožující hospodářský růst a sociální smír", jak se vyjádřil předseda Paroubek, „ale to nejsou námitky, které by měl či mohl řešit Ústavní soud", uzavírá autor.


V lednu zemřelo na silnicích nejméně lidí za osmnáct let, dozvídáme se z Hospodářských novin. Letošní leden byl podle nich na českých silnicích nejbezpečnějším měsícem od roku 1990 - a to nejen v porovnání s předchozími ledny, ale v přepočtu na počet dní se všemi měsíci za posledních osmnáct let. Experti se jednoznačně shodují, že za pozitivním vývojem nestojí ani vliv počasí, ani větší počet policejní hlídek, ale zvýšený zájem médií. Šéfka organizace BESIP Zuzana Ambrožová deníku říká, že "o bezpečnosti na silnicích se hodně mluví. Lidé se třeba i trochu lekli, když viděli, že v minulém roce zase výrazně vzrostl počet mrtvých."

Policie však nechce vývoj zatím komentovat a šéf dopravní policie Martin Červíček upozorňuje, že "jde o předběžná čísla". Podle Hospodářských novin tak naráží na to, že za leden jsou zatím k dispozici jen počty lidí, kteří zemřeli bezprostředně po nehodě. Číslo se nakonec může zvýšit zhruba o deset procent, když se do statistik započítají i ti, kteří na následky nehody zemřeli v nemocnici. I tak ale bude tento leden nejbezpečnějším měsícem za dlouhou dobu, konstatuje deník. Připouští však také, že i nyní pokračuje trend z minulých měsíců, kdy řidiči bourali čím dál více pod vlivem alkoholu.


Městská knihovna v Praze
Městská knihovna v Praze, která slavnostně otevřela digitalizační pracoviště, díky jedenácti pracovníkům a speciálním skenerům do budoucna zachová a zpřístupní celkem 350 tisíc stránek historických dokumentů, informují Lidové noviny. Nejčastěji půjde o knihy, mapy nebo plány z fondu pragensií, tedy z dokumentů o Praze. „Digitalizace je jedinou možností, jak zachránit knihy na kyselém papíře, který podléhá zkáze kvůli klimatickým podmínkám i rukám čtenářů. Digitalizované dokumenty si budou moci na internetu časem prohlédnout všichni, nejen naši čtenáři," cituje deník slova vedoucí knihovních fondů městské knihovny Zuzany Kopencové. Speciální skenery umožňují knihy skenovat šetrně, aniž by se musely obracet vazbou nahoru a podobně, uvádí dále noviny a dodávají, že výstupem přitom není jen obyčejný obrázek, ale přesně knihovnicky zpracovaný dokument, který lze snadno zařadit a vyhledat.