Přehled tisku

Zdeněk Doležel, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky komentují soud s někdejším tajemníkem českých premiérů Zdeňkem Doleželem. Verdikt soudce, který zprostil Doležela obžaloby z pokusu o podvod v kauze známé jako "pět na stole v českých", má podle komentáře Hospodářských novin logiku.

Zdeněk Doležel, foto: ČTK
Deníky komentují soud s někdejším tajemníkem českých premiérů Zdeňkem Doleželem. Verdikt soudce, který zprostil Doležela obžaloby z pokusu o podvod v kauze známé jako "pět na stole v českých", má podle komentáře Hospodářských novin logiku. "Selský rozum má jasno. Podíváme se na Zdeňka Doležela, mužíka s křivým úsměvem, kterého kdysi vyhodili za podfuk i z kulturáku ve Velkém Meziříčí. Poslechneme si nahrávku, kde Doležel - tehdy tajemník premiéra Paroubka, zděděný po premiéru Grossovi - vznáší svou žádost na polského lobbistu. A že "pět v českých" znamenalo účast českého premiéra na příští schůzce? Ale no tak...," píše autor komentáře. Soudce však dal při výsleších najevo, že nevěří ani polskému lobbistovi. Doktor Kydalka je znám důkladností, případ chtěl proto vrátit k došetření. Odvolací instance mu to nedovolila, takže pro nedostatek důkazů zprostil Doležela viny. Obžalovaný i svědek vyšli z případu beze cti, dnes mají důvěryhodnost obchodníků s deštěm, píší Hospodářské noviny.

Lidové noviny v souvislosti s kauzou píší, že předseda ČSSD Jiří Paroubek se přihlásil k titulu "patron úplatkářů". Tím, že korupci odmítá vidět, jí podle autora politicky pomáhá. "Tomu, že privatizace Unipetrolu v režii ČSSD proběhla čistě, věří asi stejně málo lidí, jako tomu, že setkání Doležela se Spyrou bylo nevinným tlacháním," uvádí komentář Lidových novin.


Mladá fronta Dnes se věnuje sporům o to, zda by se měli prezidentští kandidáti utkat v debatě, jak zabránit podezřením, že se s hlasy pro prezidentské kandidáty "obchoduje", a dalším polemikám kolem výběru hlavy státu. "Debata by mohla pokračovat donekonečna a bude donekonečna pokračovat. Pokud neudělají politici to, co slíbili před pěti lety, a nepředají výběr hradního pána do rukou lidí," napsal autor.


Jiří Čunek
Jihlavský státní zástupce Arif Salichov, který loni zastavil trestní stíhání předsedy lidovců a tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka, je přesvědčen, že rozhodl správně. V rozhovoru pro deník Právo popřel, že by v kauze rozhodoval pod nátlakem či na něčí doporučení. Čunek byl podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti. Z usnesení zastupitelstva z roku 1999 je podle Salichova zřejmé, že město nesledovalo celou transakcí zisk do vlastní pokladny, nýbrž záchranu střechy nad hlavou sociálně slabým. Navíc rozhodnutí o výběru partnera a podmínky prodeje bytů bylo přijato napříč politickým spektrem. Salichov v rozhovoru k Čunkovu případu dále řekl, že trvá na tom, "že postup policejního orgánu byl v několika směrech nesprávný a někde dokonce nezákonný". Uvedl rovněž, že informace v kauze unikaly "z policejního spisu soustavně, masově a podle mě cíleně a organizovaně". "Unikaly přitom jen ty důkazy, které pana Čunka nějak poškozovaly," zdůraznil v Právu Salichov.


Stát by podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana neměl prodávat celý původně plánovaný sedmiprocentní balík akcií energetické společnosti ČEZ. Vláda by se měla zbavit jen takového podílu, aby získala 31 miliard korun plánovaných na investice do dopravní infrastruktury, řekl Říman Hospodářským novinám. Díky vyššímu kurzu akcií by nyní státu stačilo prodat kolem čtyř procent akcií společnosti ČEZ. Ta je nejziskovější domácí firmou. Vedení společnosti před Vánocemi odhadlo, že čistý zisk za rok 2007 se vyšplhá na rekordních více než 42 miliard korun.


Podnikatel František Mrázek, který byl považován za krále podsvětí a před dvěma roky byl zavražděn, chystal před smrtí miliardový obchod i úplatek policii. Mladá fronta Dnes píše, že těsně před smrtí se Mrázek připravoval prodat podíl v ústecké Setuze a utržené peníze investovat do nákupu pozemků a realit. Mrázkovi partneři se tak mohli obávat války o peníze a politici jeho rostoucího vlivu. Deník píše, že policie má dvě klíčové vyšetřovací verze případu. Podle jedné stojí za Mrázkovou vraždou obchodní partneři kvůli miliardovým obchodům kolem Setuzy, podle druhé mohl být zabit na "politickou objednávku", protože disponoval kompromitujícími informacemi na politiky. Podle MfD je však možné, že platí obě verze a že šlo o dohodu mezi oběma tábory. Server Aktuálně.cz počátkem roku uvedl, že kriminalisté znají jména lidí, kteří mají vraždu Mrázka na svědomí, avšak důkazy, jež by obstály u případného soudu, jim chybí. "Jsme přesvědčeni, že samotnou vraždu zorganizovali dva lidé. Jeden operaci připravil, druhý střílel. Jde o člena slovenského podsvětí a bývalého policistu z elitní jednotky. Oba shodou okolností v minulosti pro Františka Mrázka pracovali," uvedl tehdy Aktuálně.cz s odvoláním na policejní zdroj obeznámený s vyšetřováním.


Ministerstvo školství se začalo zabývat případem falešného maturitního vysvědčení ze soukromého gymnázia Minerva. To obstaral za úplatek zřizovatel školy Pavel Chuchla pro dceru dřívějšího sponzora školy Karla Krajíčka. Jak píše Mladá fronta Dnes, případ u soudu skončil finančním vyrovnáním. Ministerstvo školství sice nařídilo, aby gymnázium prověřila inspekce, s potrestáním školy ale nepočítá. Příspěvky rodičů Chuchla nepopírá, ale tvrdí, že jsou jen výjimečné a pro rodiče nepovinné. Policie podvod odhalila náhodou při prověřování údajné rozsáhlé korupce související s armádními zakázkami zadávanými vojenskými ubytovacími a stavebními správami.


Ze všech možností, které internet nabízí, využívají děti nejčastěji surfování a chatování. Jejich rodiče by přitom žasli, co všechno jsou ochotny o sobě prozradit nebo jak snadno si sjednají schůzku s cizím člověkem, píše Právo. Internetová kriminalita roste a děti jsou snadná oběť, shodují se odborníci. Policisté a experti na informační technologie se celý týden radí v Praze, jak tomuto nebezpečí čelit. Možností jsou například rodičovské zámky, díky kterým je možné pro jednotlivé děti nastavit co, kdy a jak mohou na počítači používat anebo zpětně zjistit, co vše dítě na internetu dělalo.