Přehled tisku

0:00
/
0:00

Čtvrteční deníky se věnují vyrovnání státu s církvemi. Komentář Mladé fronty Dnes míní, že je legitimní se ptát, proč by měl stát církvím něco dávat.

Jako důvod jmenuje například zákon z roku 1949, jímž se stát k financování církví sám přihlásil. „A co na to opozice?“ Ptá se komentátor a míní, že i Jiří Paroubek ví, že pokud nevyřeší tento problém současná vláda, bude jej muset řešit vláda příští. Pokud dojde k řešení nyní, lidé na to do voleb zapomenou a koalici to nepoškodí a pokud by v příštích volbách zvítězila opozice, bude mít o jeden horký brambor méně. "Jeden z nejateističtějších států světa musí platit duchovní, obce nemohou nakládat s částí svého majetku, který dříve patřil církvím. Na vypořádání Česka s církvemi zkrátka čekají všichni," soudí komentátor.


Lidové noviny komentují chystaný duel prezidentských kandidátů Václava Klause a Jana Švejnara. Podle komentátora to, že Václav Klaus svolil k duelu v Senátu, prvním osudovým zakolísáním. Jan Švejnar možná tuší, kde je citlivé místo současného prezidenta a ví, co s Václavem Klausem udělá "útok na pilíře transformace." "Klaus se v tu chvíli začne hájit tak urputně, že ztrácí soudnost a dělá chyby." A to je právě to, co Jan Švejnar potřebuje "zaslepit Klause a vyhodit ho ze sedla." "Pokud si Švejnar myslí, že Klause může porazit jedině Klaus, nejde na to špatně," míní komentář.


Bylo ten balvan slyšet? Ptá se glosa deníku Právo. "To byl balvan, co spadl soudcům a státním zástupcům ze srdce." Z návrhu o přiznávání majetku byla vyškrtnuta jejich povinnost předkládat každoročně Senátu svá majetková přiznání. Důvodem je prý jejich osobní bezpečnost. "Mafie by se mohla dopídit, že jeden soudce má na kontě hromádku milionů a druhý je naopak švorc. Mafián tím zjistí, že bohatého nemá cenu korumpovat, zatímco chudého ano. Nebo naopak. Nic hroznějšího mě momentálně nenapadá. Co si teď mafiáni počnou, zůstanou-li majetky soudců a žalobců tajné. Řekl bych, že flintu do obilí nehodí a prostě to u nich zkusí naslepo." Jen lidé se podle autora nedozví, jestli konto některého pana XY za rok nenarostlo neúměrně oficiálním příjmům. a poslanci nezapomněli ani na sebe a senátory, pokutu za nepředložené majetkové přiznání navrhli snížit a z povinnosti "vůbec něco" předkládat vyloučili své manželky a děti.


Jiří Čunek
"Škoda, že Jiřího Čunka už nikdo neposlouchá," píše komentář Hospodářských novin. Chyba je nejen v lidoveckém předsedovi, ale také v novinářích, kteří často vybírají z jeho výroků jen fakta v jeho neprospěch. "Můžeme s nechutí uvažovat, proč Čunek znovu vrátil do hry romskou kartu. Přesto dnes říká nejzajímavější věty své kariéry," míní komentátor a uvádí příklady: třeba prohlášení, že žádná obec si sama, bez pomoci centrální agentury neporadí nebo že dosavadní přístup státu je alibistický a neúčinný. Z úst Jiřího Čunka ale lidé už odmítají i dobré myšlenky, takže pokud mu na zlepšení "černobílého soužití" opravdu záleží, neměl by raději propříště říkat nic.


Církev dá za užívání sv. Víta symbolickou pětistovku, píše deník Právo, z dohody, kterou podepsala Správa Pražského hradu s Metropolitní kapitulou sv. Víta v Praze podle deníku plyne, že hlídání, provozní náklady a údržbu zaplatí stát a církev uhradí jen symbolický paušál 500 korun měsíčně. Církev nebude smět na katedrále vydělávat a žádné vstupné se nezavádí. Kapitule bude umožněno nerušené užívání katedrály k liturgickým účelům a bude smět pořádat kostelní sbírky.


„Vláda vrací miliardy, mnichům z Teplé ne,“ uvádějí Hospodářské noviny. Narážejí na případ premonstrátského kláštera v Teplé, kterým kdysi patřily pozemky v okolí Mariánských lázní. Návrh o vyrovnání s církvemi, který schválila vlády se totiž týká jen majetku, který nyní vlastní stát a to, co mají obce obcím také zůstane. Premonstráti ale tvrdí, že město Teplá získalo pozemky neprávem a měly zůstat státní. Představitelé Teplé podle listu nedokázali vysvětlit, na základě jakých dokumentů k pozemkům přišli. Premonstráti mají smlouvu, podle které byly ještě v šedesátých letech majetkem řádu. Mniši se také obrátili na soudy, ty ale opakovaně řekly, že v těchto případech nemohou rozhodovat, protože jde o restituční spor, dokud nebude platit zákon, který ve středu schválila vláda. Premonstráti teď připravují žalobu k mezinárodnímu soudu. Na stranu premonstrátů se přiklání i ministerstvo kultury, píše deník. Podle ministerstva by také mohlo být případů, kdy pozemky neoprávněně přešly na město, více.