Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes poukazuje na to, že svolavatel sobotního neonacistického pochodu Plzní Václav Bureš byl v době, kdy výzvu k pochodu zveřejnil, členem Občanské demokratické strany. Registrován byl v místním sdružení Plzeň - Lochotín, v jehož čele stojí člen výkonné rady ODS Petr Štrunc.

Mladá fronta Dnes poukazuje na to, že svolavatel sobotního neonacistického pochodu Plzní Václav Bureš byl v době, kdy výzvu k pochodu zveřejnil, členem Občanské demokratické strany. Registrován byl v místním sdružení Plzeň - Lochotín, v jehož čele stojí člen výkonné rady ODS Petr Štrunc. "Když jsme zjistili, že organizuje takové akce, bylo mu členství zrušeno," prohlásil Štrunc. Od Burešových aktivit se strana distancuje, to, že se zabývá pořádáním podobných akcí, občanští demokraté nevěděli. Podle Mladé fronty Dnes už plzeňská ODS zkontrolovala, zda mezi členy není víc extremistů, na žádného ale nepřišla.


Policie podle deníku Právo nezjistila, kdo se "naboural" do e-mailové schránky korunní svědkyně v trestní kauze lidoveckého předsedy Jiřího Čunka Marcely Urbanové. Té před osmi měsíci někdo ukradl ze schránky data a posílal z ní zprávy. Policisté šetření odložili, píše Právo. Urbanová však s výrokem policistů nesouhlasí a její advokátka podala proti usnesení stížnost


Jiří Čunek
Lidové noviny komentují roli Jiřího Čunka v blížící se prezidentské volbě. Podle deníku je šéf lidovců ve svízelné situaci. "Ať už prezidentská volba dopadne, jak dopadne, bude za to předseda KDU-ČSL od svých spolustraníků bit. V situaci, za kterou si zcela výjimečně nemůže hlavně sám," píše autor komentáře. Stane-li se prezidentem Václav Klaus, bude mít Čunek v patách většinu rozzuřených spolustraníků - po tajné volbě totiž bude zřejmé, že Klausovi pomohli lidovci, i když on sám v tom bude nevinně. V opačném případě ho budou kritizovat lidé z okolí Kalouska, Svobody a Kasala. "Navíc zřejmě padne Mirek Topolánek a s ním možná i vláda. Lidovci by se pak mohli ocitnout na vedlejší koleji. A opět bude odpovědný předseda," uvádí autor.


Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
Komentář Hospodářských novin se zabývá sporem prezidenta Václava Klause o jmenování justičního čekatele Petra Langra, kterého spolu s třemi desítkami čekatelů odmítl Klaus před třemi lety jmenovat soudci. Odůvodnil to tím, že je jim méně než 30 let. Langer se proti tomu rozhodl bojovat soudní cestou. Svou vytrvalostí podle deníku ukázal, že právu rozumí, nebojí se mocných a pro justici je ochoten leccos obětovat. "Noblesní prezident by Langrovi podal ruku a jmenoval ho. Mstivý by se soudil dál. Před prezidentskou volbou se zákonodárci ptají kandidátů na kdeco. Proč se nikdo neptá na to, co prezident opravdu ovlivnit může - na případ Langer?" píše autor v Hospodářských novinách.


Foto: ČTK
Budoucí vývoj světových burz se dnes neodvažují odhadnout ani renomovaní ekonomové, píší ve svém sloupku Lidové noviny. Burzy se začínají vymykat kontrole, o pohybu cen akcií rozhoduje jen davová psychóza. Pro akcionáře je to špatná zpráva, pro ostatní se však může jednat o užitečnou lekci, uvádí deník. Burzovní krize totiž poskytuje důkaz, že o vývoji na burze nerozhodují ani tak vlády, elektrárenské společnosti nebo obchodní řetězce, jako my sami. Pakliže se nám nelíbí vláda, zvolme jinou. Jestliže se nám nezdají ceny v řetězcích, přestaňme v nich nakupovat. I pád burzy zastavíme my, soudí autor v Lidových novinách. Ti nejodvážnější už v dálce vidí dno a chystají nové investice.


Podle deníku Právo Pentagon doufá, že dohodu o radaru uzavře s Českou republikou v příštích týdnech. S odvoláním na mluvčího amerického ministerstva obrany o tom informovala agentura AFP. Česko však žádný termín pro konec vyjednávání nemá a klade důraz hlavně na obsahovou náplň dokumentu. Vyplývá to z reakcí českých ministerstev obrany a zahraničí. USA zatím nesplnily všechny naše bezpečnostní, ekonomické a zahraničně-politické požadavky, uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová.


Dopřejte klid mým chlapcům, vyzvala média Klára Mauerová, které hrozí až dvanáct let za to, že brutálně týrala své syny Ondřeje a Jakuba v tzv. Kuřimské kauze. Píší o tom Mladá fronta Dnes i Právo. Oba chlapci jsou nyní v brněnském Klokánku. Podle ní se ale nemohou vyrovnat se svými traumaty, pokud jim je noviny, televize i jejich okolí neustále připomínají. "Skutečnost je jiná," píše přitom Mauerová ve své výzvě. Své děti prý sama nikdy nenatáčela. K samotnému týrání se však nevyjadřuje.


Podle deníku Právo je Česká republika nejvhodnějším místem pro vznik skladišť a logistických center. Uvádí se to ve studii poradenské firmy Total Logistics a realitní společnosti King Sturge, jejichž názory jsou pro podnikatele vodítkem, kde investovat. Vedle ČR je podle této studie ideální zemí pro výstavbu velkoskladů také Polsko. Obě země již předstihly dříve oblíbené Německo. Přes svou vynikající pověst a výhodnou geografickou polohu nemohou Berlín, Bonn ani Düsseldorf nyní konkurovat Praze nebo Varšavě, píše Právo.


Markéta Irglová, foto: ČTK
Raději Oscara než Grammy by za svou píseň Falling Slowly z kultovního filmu Once získala česká zpěvačka a herečka Markéta Irglová. Píseň, kterou složila s vedoucím irské kapely Glenem Hansardem, získala nominaci na prestižní filmové ocenění od filmové akademie USA. Oscar je podle Irglové přeci jen větší symbol a nemusí se povést tak často, jako u hudebních cen Grammy. Dvacetiletá hudebnice má nyní mnoho nabídek pro film i televizi, zatím ale nenašla nic, co by ji skutečně oslovilo. Výjimkou je nový film Juraje Hezrce, jehož tvorbu má Irglová ráda. Jedná se o český film, více informací ale deníku nesdělila. S Glenem Hansardem nyní pracuje na novém albu, s nímž by chtěli jet na turné po Evropě a Spojených státech.


Gordon Ramsay, foto: ČTK
Hospodářské noviny píší o návštěvě slavného skotského šéfkuchaře Gordona Ramsaye v Praze. Přijel sem, aby tu v hotelu Hilton otevřel restauraci Maze, která aspiruje na michelinovskou hvězdičku. "Byl bych velmi potěšen, kdybych to byl právě já, kdo by ji pro Prahu získal,"říká Ramsay, kterému se podařilo získat už 12 prestižních hvězdiček. Ramsayho jméno je v gastronomickém světě skutečná značka, uvádí deník. Televizní show, ve kterých před kamerami připravuje nápaditá jídla a bezohledně přitom zachází s kuchtíky, z něj udělaly celebritu. Se svou restaurací by se mohl dobře zabydlet i v Praze. Podle odborníků totiž Češi stále více stojí o gastronomické zážitky. A navíc budou chtít být v takové restauraci viděni. Bude to dobré místo, kam pozvat důležité obchodní partnery, uzavírají Hospodářské noviny.