Přehled tisku

Иван Младек
0:00
/
0:00

Poláci díky serveru You Tube objevili třicet let starý hit Ivana Mládka Jožin z bažin, píší Lidové noviny. Jožin vede polské hitparády a klip běžel i v televizi. Ivan Mládek si podle svých slov zpočátku myslel, že si s něj polská média, která ho kvůli Jožinovi kontaktovala, dělají legraci, náhlý zájem o svoji písničku ale nijak zvlášť neprožívá.

Oblibě hitu u Poláků se v Lidových novinách věnuje také komentář. Podle něj jsou Poláci Jožinem, co vystupuje z bažin a žere hlavně Pražáky, nadšeni tak, jak občas českým humorem nadšeni bývají. "Především tím humorem, kde si Češi dělají legraci sami ze sebe. I proto, že tím ulehčují situaci Polákům, kteří by si z Čechů legraci rádi dělali, jenže jim to moc nejde. Cítí k nám totiž respekt jako k bohatším, spořádanějším bratrům ze Západu, kteří to tak trochu dotáhli dál," píše komentátor a dodává, že máme s našimi severními sousedy společné zážitky a můžeme se smát stejným věcem. Přitom, se můžeme vzájemně objevovat protože se málo známe. "Pro zvláštní, blízký vztah uvnitř příliš velké Evropy, docela dobrý základ," končí komentář.


Pochod neonacistů v Plzni je tématem komentáře Hospodářských novin. Komentář upozorňuje, že nejde jen o pár neonacistických pochodů z poslední doby, ale že se krajně pravicová scéna zásadně mění a roste počet organizovaných akcí. Někdy se podle komentátora objevují názory, jestli nejsou reakce židovských organizací a občanských sdružení nepřiměřené. Přece i tato skupinka extremistů má mít právo na svobodu projevu, ať už jednou pochoduje proti válce v Iráku nebo proti oklešťování svobody slova. "Zde je třeba pečlivě rozlišovat v detailech a a historických souvislostech," varuje komentátor. "Oba zmíněné pochody se pak jeví jako akce podněcující k nenávisti." I beze slov by měl být průvod lidí s antisemitskými postoji kolem synagogy na výročí transportu nebo pogromu pro každého jasným gestem. Autor komentáře soudí, že je tragické, když tomu tak není u soudců či magistrátních úředníků. "Pak nezbývá, než aby prostor pro vyjádření nesouhlasu hájila sama veřejnost. Zdá se, že Plzeň nebude posledním místem, kdy k tomu bude mít příležitost."


Sociální demokracie je ochotna vyjednat s vládou "pakt o neútočení" po dobu předsednictví v EU, píše se v komentáři Mladé fronty Dnes. S obdobím neútočení se ale podle něj nemůže v našich poměrech počítat. Naopak bude období neútočení jen další eskalací boje všemi prostředky. "Evropská unie čerty na anděly nepředělá. Sama není ráj," glosuje komentátor.


Miloš Zeman
Deník Právo přináší rozhovor s bývalým premiérem Milošem Zemanem. Expremiér v něm odpovídal na otázky týkající se únorové volby prezidenta. Švejnar podle deníku projevil přání setkat se se Zemanem na Vysočině, k tomu ale nedošlo. K tomu, který z kandidátů má větší šanci na zvolení, se Miloš Zeman vyjadřovat nechtěl, potvrdil ale, že se domnívá, že Václav Klaus je dobrý prezident, ač s ním v řadě věcí nesouhlasí. O Janu Švejnarovi řekl, že ho zná velmi málo a nebylo by korektní se k jeho ambicím a kandidatuře vyjadřovat. Bývalý předseda vlády se dále vyjádřil k přímé volbě prezidenta, k nedávno uvedenému dokumentárnímu filmu o jeho osobě nebo k tomu, čím na Vysočině zabývá.


Česká republika zase jednou kráčí úplně jiným směrem než zbytek světa, píše se v komentáři Hospodářských novin. Řeč je tentokrát o zvýšení DPH u knih. Autor upozorňuje, že mnoho zemí tuto daň snižuje nebo ruší úplně. Vysoké DPH je podle něj kontraproduktivní: vzdaluje literaturu lidem s nízkými a středními příjmy, a má tudíž přímý vliv na čtenářskou gramotnost populace. "Na podporu čtení u dětí nevynakládá Česká republika v podstatě žádné prostředky. Zvýšením DPH u dětské literatury, vzdělávací leteratury a učebnic se vlastně chová přesně naopak, " píše komentátor a dodává, že to skoro vypadá, že politikům jde o to, aby měli co nejhloupější voliče. Pokud tomu tak není, měli by situaci napravit.


Mladá fronta Dnes se obsáhle věnuje Barboře Škrlové, svědkyni v "kauze Kuřim" a novým faktům, které se v případu objevily. Pravděpodobně i Škrlová stala obětí týrání, jehož důvody zůstávají zatím neobjasněny. List přináší také rozhovor s bývalým právníkem Barbory Škrlové, který ženu rovněž považuje především za oběť.


Právo komentuje aféru okolo zaměstnaneckých stravenek. Případ je uvádí jako aktuální příklad lobbismu. Mezi lobbismem a korupcí je podle komentátora alespoň v Česku velmi tenká hranice. "Topolánkova vláda vznikla korupcí. Aspoň soud usoudil, že podezření na korupci u přetažení Melčáka a Pohanky na modrou stranu nebylo nepravdivé," pokračuje autor komentáře. "Nedělám si iluze, že morem lobbismu s jeho rodnou sestrou korupcí nebyly poznamenané i předchozí vlády ČSSD. Avšak dnes ten mor vykvetl do nevídaně jedovatých květů, navíc prezentovaných jako neškodné bylinky. A nikdo se ani náznakem nestydí," končí komentátor.