Přehled tisku

Václav Klaus při návštěvě Senátu, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky se věnují blížící se volbě prezidenta. Vedení lidovců doporučilo svým zákonodárcům hlasovat pro současného prezidenta Václava Klause. Oficiálně kvůli tomu, že současný prezident je konzervativnější než jeho liberální soupeř Jan Švejnar, vysvětlují Hospodářské noviny.

Václav Klaus při návštěvě Senátu, foto: ČTK
Deníky se věnují blížící se volbě prezidenta. Vedení lidovců doporučilo svým zákonodárcům hlasovat pro současného prezidenta Václava Klause. Oficiálně kvůli tomu, že současný prezident je konzervativnější než jeho liberální soupeř Jan Švejnar, vysvětlují Hospodářské noviny. Neoficiálně si ale Václav Klaus údajně získal náklonnost lidovců dohodou o restitucích církevního majetku a tichým souhlasem s ratifikací smlouvy s Vatikánem. Dřív byl totiž proti ní. Na internetu současný prezident vede nad svým soupeřem Janem Švejnarem už dlouho, všiml si deník. Na serveru youtube je například přednáška Jana Švejnara ve Zlíně. Václava Klause je ale vidět na síti daleko víc, ať už při vážném projevu v OSN nebo při hře na harmoniku. A i když se to nezdá, i to může volbu ovlivnit. Někteří zákonodárci totiž nejspíš budou hlasovat pro známější tvář.

Deníku Právo je podezřelé, že lidovci přišli s podporou Klause ve stejný den, kdy premiér Mirek Topolánek slíbil, že rozhodne o případném návratu šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády, pokud se na tom nedohodnou koaliční strany. Premiér podle listu nemůže riskovat Čunkovu nevůli, jestliže chce, aby byl prezidentem znovu zvolen Klaus. Jiřímu Čunkovi zase může být jedno, kdo bude prezidentem, když se nabízí tak výhodný obchod.

Lidové noviny upozorňují, že Jan Švejnar i po případné porážce bude po své kandidatuře mít dobré předpoklady pro další politickou kariéru v Česku. Podle komentátora bude konečným vítězem volby, i když bude zvolen Klaus. Podle listu totiž Švejnar získá obrovskou výhodu do budoucna tím, že se při volbě zapíše do povědomí veřejnosti. List uvažuje, zda by potom nemohl nahradit Jiřího Paroubka v čele ČSSD.


Jiří Čunek, foto: ČTK
Předseda lidovců Jiří Čunek minulý týden na konferenci své strany v projevu o Romech údajně opsal některé pasáže ze studie Jakuba Steinera, který se romské problematice dlouhodobě věnuje. Autor v Mladé frontě Dnes tvrdí, že jde o plagiátorství. Navíc upozornil, že si Čunek z jeho textů vypůjčil jen ty myšlenky, které znějí dobře xenofobní části veřejnosti, a vyhnul se těm, které ukazují, že Romové mají skutečné problémy a mohou být diskriminováni. Podle mluvčího lidovců Martina Horálka vycházel Čunek při své přednášce z různých studií a zdůrazňoval, že vše nejsou jeho myšlenky.


Výpověď třiatřicetileté Barbory Škrlové, která se v Česku a v Norsku vydávala za děti, mohl ovlivnit její otec Josef Škrla. Telefonovali spolu v době, kdy už měla Škrlovou norská policie. Uvádí to Brněnský deník. Právě výpověď Škrlové je důležitá pro objasnění údajného týrání Ondřeje a Jakuba z Kuřimi, žena s nimi žila jako jejich nevlastní sestra Anna. "Škrla Barboře vysvětloval, co má říkat na policii, aby se nic neprovalilo. Měli na to poměrně dost času, aby se to mohla naučit. Telefonovala z automatu na policejní služebně," cituje deník zdroj, který si nepřál být jmenován. Josef Škrla má podle některých stop v celé kauze hlavní roli, prokázat se to však zatím nepovedlo.


987 korun. Tolik zbylo z každé tisícovky uložené v bance, vypočítala Mladá fronta Dnes. I lidé, kteří si koruny pečlivě střádají v bance, aniž by je použili, tak loni prodělali nejvíc za posledních šest let. Vklady loni vydělaly v průměru 1,8 procenta, ceny ale stouply skoro o tři procenta. Navíc banky se do zvyšování úroků vkladů zrovna dvakrát nehrnou. Hypotéky zdražily loni hned dvakrát, úroky vkladů se ale zvýšily jen v září. Češi naposledy takto prodělali v roce 2001.


Nechtění nebožtíci stojí stát miliony korun, píše Právo. Města a obce se obávají nárůstu případů, kdy rodinní příslušníci kvůli zrušení pohřebného nebudou schopni, případně ochotni vypravit svým blízkým pohřeb. Každý rok přitom stojí stát stovky "nechtěných" nebožtíků miliony korun. A po seškrtání výplat pohřebného to bude víc, tvrdí úřady. Ročně není v Česku pohřbeno kolem tisíce lidí. Zemřeli bez příbuzných, anebo o ně blízcí neprojevili do 96 hodin od smrti zájem. Starost o nebožtíky poté, bez ohledu na jejich majetkové poměry, ze zákona přebírají města a obce, kde skonali. Úředníci z desítky největších měst v ČR se shodli, že škrty v pohřebném utrpí především chudí.


Na přechodu pro chodce má dosud přednost tramvaj. Ministr dopravy Aleš Řebíček navrhuje tuto výjimku zrušit. Jak píše ve svém komentáři Právo, ministr tramvají nejspíš nejezdí a to ho zčásti omlouvá. Pravda je, že obyvatelé obcí a měst, kde tramvaje neznají, často tuto tramvajovou výjimku neznají. Často také neodhadnou, oč silnější je setrvačnost těžkého kolejového vozidla ve srovnání s autem a jak těžké je takovou hmotu ubrzdit. Proto také občas bezstarostně do kolejí vstupují. Pokud to chodec přežije, hrozí zranění desítek cestujících v tramvaji. Důsledkem Hřebíčkovy myšlenky by nebylo nic jiného, než že se mimořádná událost stane pravidlem.


Nakupovat nápoje v plastových lahvích bude od roku 2010 zřejmě složitější než dosud, uvádí Mladá fronta Dnes. Každá PET láhev by měla být zálohovaná. A pokud lidé budou chtít peníze zpět, musí je do obchodu vrátit. Tedy stejně, jako se už mnoho desítek let vracejí skleněné pivní láhve. Listu se podařilo odhalit detaily plánu ministerstva životního prostředí, který naráží na velký odpor hlavně mezi výrobci nápojů a obchodníky. Zálohované mají být i další nápojové obaly, například plechovky. Stát si od záloh slibuje, že drasticky ubude lahví, které se nerecyklují. Zájem o použité PET lahve mezi firmami je, při rostoucí ceně ropy jde o velmi lukrativní surovinu s širokou možností využitím. I proto se návrh nelíbí obcím: pro ně byl prodej vytříděných PET lahví příjmem do rozpočtu.