Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Hospodářské noviny se zamýšlejí nad tím, jaký význam má vstup ČR do schengenského prostoru bez hranic. Pro Česko je to podle deníku historický den, a to i přes to, že se Češi v Evropě pořád nesmí usadit a pracovat, kde se jim zachce. Boj za více svobod proto podle listu nekončí. Hranice tu zůstává, pouze přestává být bariérou. Komentátor si myslí, že by se schengenský prostor měl otevřít i dalším zemím.

Foto: ČTK
Hospodářské noviny se zamýšlejí nad tím, jaký význam má vstup ČR do schengenského prostoru bez hranic. Pro Česko je to podle deníku historický den, a to i přes to, že se Češi v Evropě pořád nesmí usadit a pracovat, kde se jim zachce. Boj za více svobod proto podle listu nekončí. Hranice tu zůstává, pouze přestává být bariérou. Komentátor si myslí, že by se schengenský prostor měl otevřít i dalším zemím.

"Balíme to tady," byla poslední slova policistů na česko - německé hranici. Lidové noviny připomínají, že tento čtvrtek o půlnoci Česká republika vstoupila do schengenského prostoru, a hraniční kontroly tak zmizely. Už během čtvrtka pouštěli policisté projíždějící automobily přes hraniční přechod mávnutím ruky. Od řidičů přitom prý dostávali i dárky na oslavu vstupu do schengenu - řidič jim podle deníků místo cestovních dokladů podal láhev šampaňského.


Deník Právo informuje o tom, že vládní reforma začne platit od 1. ledna příštího roku. Ústavní soud totiž do konce letošního roku nestihne projednat stížnost, kterou proti reformě podali sociální demokraté. Podle nich i komunistů jsou části reformního balíků protiústavní. Sociální demokracii se nelíbí především poplatky u lékaře. Při své kritice se opírá zejména o článek 31 Listiny základních práv a svobod, podle něhož občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon. Ústavní soudci se sice tento čtvrtek sešli, připomíná deník, ale dospěli k názoru, že projednání stížnosti ČSSD není technicky možné. O návrhu se tak rozhodne nejspíš v lednu, uvedl mluvčí soudu Michal Spáčil.


U tradičního novoročního oběda na zámku v Lánech se 2. ledna sejdou prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek tentokrát bez manželek. Mladé frontě Dnes to potvrdil Topolánek i prezidentův tajemník Ladislav Jakl. "Dohodli jsme se s panem prezidentem, že poobědváme sami," upřesnil Topolánek. Důvodem jsou zřejmě komplikované rodinné poměry premiéra. Klausova manželka Livia se oběda nemůže zúčastnit, protože premiér nepřijde s manželkou Pavlou, se kterou je v rodinné odluce. Podle pravidel protokolu není možné, aby s premiérem přišla jeho současná partnerka Lucie Talmanová, s níž vychovává syna.


Iva Brožová, foto: ČTK
Deník Právo komentuje kauzu předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové, pro kterou ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil navrhl kárné řízení. Podle komentátora se v osobě Brožové spojily pocit nadřazenosti soudců a neschopnost řídit soud. Brožová prý zastává ultraliberální pojetí soudní moci, takže v každé výtce vidí útok na nezávislost soudce. "Přitom právě ona může za chatrné vzdělání některých soudců i za svévoli a neefektivitu soudů," myslí si komentátor. Podle něho by proto vláda měla rychle předložit sněmovně návrh novely zákona o soudech a soudcích, a znovu tak zavést možnost odvolání soudních funkcionářů, a to třeba prostřednictvím kárného řízení.


Šéf komunistů Vojtěch Filip vyzval prezidentského kandidáta Jana Švejnara, aby se vzdal amerického občanství a ponechal si jen český pas. Ve svém komentáři o tom píše Mladá fronta Dnes. Ruku na srdce, kdo zná české dějiny 20. století, může se takové výzvě jenom srdečně zasmát, uvádí komentátor a dodává, že komunisté za Husáka nejen netrpěli dvojí občanství, ale tzv. zrádným emigrantům sebrali i to jediné, československé. Kdo z emigrantů se chtěl později vrátit, musel se poníženě vykoupit a "upravit" si vztah k bývalému režimu. Ti, kteří tomuto pokušení odolali, si pak po r. 1989 museli u stejných úřadů poníženě vyřídit navrácení ukradeného československého občanství. Z tohoto úhlu pohledu je výzva komunisty Filipa Čechoameričanovi Švejnarovi poněkud nemístná, píše se v komentáři Mladé fronty Dnes.


Vydržte pět dnů, přijdou slevy, vyzývají Hospodářské noviny. Zboží, o které je v předvánočním shonu takový zájem, budou obchodníci prodávat až o polovinu levněji. Vánoční výprodeje začnou už 26. prosince a některé zboží zlevní dokonce až o dvě třetiny. Levněji tak zákazníci koupí audiotechniku, fotoaparáty i kamery, sportovní vybavení, oblečení, obuv nebo hračky. Levněji bude podle deníku i na internetu, on-line prodejci chystají výprodeje na první lednový týden. Slevové akce ve většině obchodů přitom potrvají až do února.


Kuřáci si příští rok opět připlatí. A dokonce výrazněji, než se předpokládalo, upozorňuje deník Právo. Od 1. ledna se totiž zvýší spotřební daň na tabákové výrobky. Vyšší ceny se ale projeví až v dubnu nebo květnu, kdy se vyprodají staré zásoby. Pak už budou muset kuřáci sáhnout hlouběji do kapsy. Původně se měla cena jedné krabičky zvýšit v průměru o sedm korun. Právo ale zjistilo, že ceny budou ještě o korunu vyšší. V předchozích letech tabákové firmy mírnily zvyšování spotřební daně snížením svých marží. Hlavní hráč na trhu Philip Morris ale svou strategii mění a marži si opět zvedne. Ke stejnému kroku se tak chystá i konkurence. Odpůrci kouření od zdražování očekávali, že ubude kuřáků. To se ale příliš nepotvrdilo. Letos se prodej cigaret meziročně snížil o pouhých jeden a půl procenta. Kuřáci většinou na zvyšování cen reagovali tím, že přešli na méně kvalitní značky.


Seznam produktů, které jsou vyrobené bez použití chemikálií, je stále širší. Vedle biopotravin se teď objevují například i biokalhotky, informují Hospodářské noviny. Bez použití umělých chemikálií se totiž můžou pěstovat i textilní plodiny. Z biotextilních materiálů se pak vyrábí téměř všechny druhy oblečení. Při pěstování bavlny se přitom používá deset procent světové spotřeby pesticidů a čtvrtina spotřeby insekticidů. Na jedno tričko se tak spotřebuje až čtvrt kilogramu chemikálií. Zájem zákazníků o zdravotně nezávadné oblečení ve světě stoupá. Zato v Česku je prodej takových výrobků zatím v začátcích.


Foto: ČTK
Fakultní nemocnice Na Bulovce podle Lidových novin jako první v Česku začala ve svém areálu zavádět mincovní automaty. Ty budou od 1. ledna příštího roku sloužit k výběru poplatků u lékaře. Podle mluvčího nemocnice Petra Macha tím její vedení nechce zatěžovat samotné lékaře a zdržovat je od práce. Nemocnice proto koupila celkem osmnáct automatů. Do jejich pořízení investovala půl druhého milionu korun. Mach očekává, že tato částka se na vybraných poplatcích vrátí už v polovině února. Nemocnice Na Bulovce je jediná v Praze, která bude tímto způsobem vybírat všechny poplatky. Ostatní nemocnice si sice automaty pořizují také, nepočítají ale s tím, že jim pokryjí všechny výběry. Mají je jen na výpomoc, říká Petr Mach v Lidových novinách.