Přehled tisku

Robert Fico (vlevo) a Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Hospodářské noviny se v komentáři vracejí k nedělní televizní debatě českého premiéra Mirka Topolánka a jeho slovenského protějšku Roberta Fica, která se konala u příležitosti výročí 17. listopadu 1989. Podle deníku byla debata ukázkou toho, nakolik se obě země od sebe vzdálily.

Robert Fico  (vlevo) a Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Hospodářské noviny se v komentáři vracejí k nedělní televizní debatě českého premiéra Mirka Topolánka a jeho slovenského protějšku Roberta Fica, která se konala u příležitosti výročí 17. listopadu 1989. Podle deníku byla debata ukázkou toho, nakolik se obě země od sebe vzdálily. Zatímco pro Čechy je 17. listopad nejoptimističtější připomínkou svobody, dnešní bratislavská vláda v něm vidí první "vyslovení touhy po státní nezávislosti". "Češi si zakládají na podpoře disidentů, slovenský premiér jezdí za autokraty do Běloruska a Libye. Na Slovensku budí vášně nezávislost Kosova, Čechům je lhostejná (přesně naopak než u amerického radaru)," vypočítává komentátor a připomíná, že od rozpadu federace se volební kyvadla v Česku a na Slovensku ještě nesešla: české levicové premiéry vítal v Bratislavě pravicový protějšek, a obráceně. "Takže reformy, upoceně prosazované v Česku, už na Slovensku zkoušejí demontovat," upozorňuje deník. Dodává, že sotva 15 let po "rozvodu" jsou obě země odlišné jak Mars a Venuše.

Setkání premiérů si všímají i Lidové noviny. Podle nich je vždy trapným momentem česko-slovenských debat snaha dokumentovat věčné "nadstandardní vztahy" obou zemí. "Ještěže máme ten fotbal a hokej, říkali si jistě oba premiéři, stejně jako kteříkoli dva dávní známí, jimž v hospodě zoufale docházejí témata," píšou Lidové noviny. Deník Právo si povšiml televizního hlasování, podle nějž si přes 80 procent diváků myslí, že dnešní politici nejsou lepší, než bývali předlistopadoví představitelé státu. Komentátor ale soudí, že si lidé nemyslí, že Topolánek škodí české společnosti stejně jako škodil například Milouš Jakeš. "Asi jen věří, že kdyby ty dnešní politiky dopravil kouzelný časostroj do pozic těch bývalých, nechovali by se v jejich funkcích jinak," odhaduje.


Hospodářské noviny se vracejí k reformě veřejných financí, která se dostane do praxe od ledna. Podle listu nebude vybírání poplatků od pacientů u lékaře zdaleka tak přísné, jak se zatím zdálo. V zákoně sice stojí, že lékaři, lékárníci nebo nemocnice musí od ledna poplatky pod hrozbou až 50titisícové pokuty vybírat. V praxi ale budou moci čas od času pacientům placení odpustit. A někteří lékaři se netají tím, že této možnosti budou využívat. Když poplatky nevyberou, mají dostat pokutu od své zdravotní pojišťovny. Jenže pojišťovny předem vzkazují: Pokuty dáme v případě, že lékaři budou vybírání poplatků úplně ignorovat. V praxi to podle listu znamená, že pokud do ordinace přijde člověk, který odmítne zaplatit, lékař se s ním nemusí dohadovat, dodávají Hospodářské noviny.


Jiří Čunek
Kauza údajné korupce Jiřího Čunka se táhne už opravdu dlouho. Podle deníku Právo už zná ale policie motiv, proč mohl současný šéf lidovců před pěti lety ještě jako vsetínský starosta dostat půlmilionový úplatek. Ten mu měla nabídnout realitní společnost H&B Real kvůli tomu, že měla tehdy na obchodu s městem bohatě vydělat. A to byl i důvod, proč chtěla protikorupční policie navrhnout státnímu zastupitelství, aby byl Jiří Čunek obžalován. Kriminalisté podle informací Práva zjistili, že realitní firma získala odkoupením většinového podílu městské společnosti Vsetínské byty nejen stovky bytů, ale zároveň víc než 11 milionů uložených v rezervě této společnosti. Přitom za většinový podíl této městské firmy zaplatila podle smlouvy městu Vsetín částku 3 miliony 600 tisíc korun. Na obchodu by tak prý realitní společnost vydělala miliony a město by naopak prodělo. Jiří Čunek to ale odmítá.


Přinejmenším každý třetí pacient kliniky anesteziologie, resuscitace a urgentní medicíny Fakultní nemocnice v Hradci Králové zemře z rozhodnutí lékařů. Jak píší Lidové noviny, podobná praxe se používá i v dalších nemocnicích. Podle nedávné studie se 90 procent českých lékařů intenzivní péče shodne, že vysadit léčbu je někdy jediné správné řešení. Nejde ale o eutanazii, kdy sám pacient požádá o usmrcení nebo pomoc při sebevraždě. Někteří právníci říkají, že se tím lékaři dopouštějí trestného činu. Kdy a komu lékaři v Česku ordinují smrt? Například člověku po srdeční zástavě, který byl dlouho oživován. Jeho mozek je nedostatkem kyslíky poškozen, ani po několika dnech se neprobral z bezvědomí.


V Česku začne zřejmě od nového roku platit pojistka proti fingovaným svatbám, informuje Mladá fronta Dnes. Novomanželské páry Čecha a cizinky nebo Češky a cizince budou muset projít roční zkušební dobou. Teprve prověřený cizinec dostane povolení k trvalému pobytu v České republice. Dosud na něj měl nárok po svatbě automaticky. Se změnou počítá nový cizinecký zákon nutný kvůli vstupu země do schengenského prostoru. Loni policie v Česku prokázala 200 fingovaných svateb cizinců a Čechů. Nové nařízení však postihne i lidi, kteří vztah s cizincem myslí vážně, protože i oni budou na povolení k trvalému pobytu čekat déle. Lidé z neziskových organizací proto sepsali petici. Upozorňují na různé nevýhody. Pokud například cizinka bude čekat v prvním roce dítě, bude si muset zaplatit porod. Navíc manžele může potkat procedura dokazování policii, že se mají rádi a jejich svatba není obchod. Sňatek s cizincem uzavře ročně necelých pět tisíc Čechů. Jde o 9 procent všech svateb.


Na češtinou se zamýšlejí Lidové noviny. Pacht, služebnost nebo beneficient - právníci těmto málo používaným, archaickým slovům rozumějí, běžný člověk už ale tolik ne, píše list. přitom i nový občanský zákoník se těmito výrazy jen hemží. Ministerstvo spravedlnosti se hlavně kvůli tomu rozhodlo přijetí léta připravovaného zákoníku nejméně o rok odložit. Zákoník totiž ještě musí projít jazykovou a stylistickou úpravou, upřesňují Lidové noviny.


Americký byznysmen Jan Ferdinand Kallik měl při návštěvě Prahy i jeden neobvyklý úkol. Musel zajít do banky pro několik dvou set korun. Je na nich totiž obrázek Komenského. Čím jsou pro něho tak vzácné, ptá se Mladá fronta Dnes. Sedmašedesátiletý manažer firmy zaměřené na investiční poradenství je přímým pokračovatelem rodu českého 'učitele národů'. Jak řekl, každé z jeho dětí dostane jednu dvou set korunu. Všichni jsou na svého předka velmi hrdí. On sám je devátou generací rodu, na jehož počátku stojí Komenského druhá dcera Alžběta, narozená roku 1629. Do Prahy Jan Kallik přiletěl na konferenci o Komenském, kterou pořádá ministerstvo školství a Komenského muzeum. Jako ekonom lituje, že Češi nedokážou význam jeho předka lépe prodat. Vždyť z jeho převratných myšlenek vychází dodnes učitelství na celém světě. Tři z Kallikových dětí jsou ve stopách Komenského a učí. Dcera Alison byla dokonce vyhlášena jako jedna z deseti nejlepších učitelů v Kalifornii.


Jiří  (uprostřed) a Petra Paroubkovi,  foto: ČTK
Deníky se na své první straně dodatečně vracejí k víkendové svatbě šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Mladá fronta Dnes dokonce upozorňuje na to, že Paroubek při své cestě do Mariánských Lázní na obřad hrubě porušoval předpisy. Jeho auto prý jelo nepovolenou rychlostí - a to až 200 kilometrů v hodině, a dokonce předjíždělo i přes dvojitou plnou čáru - k tomu má deník dokonce i fotografii. Paroubek do redakce napsal, že většinu cesty prospal a že na rychlost nejsou důkazy.