Přehled tisku

František Mrázek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Zavražděný podnikatel František Mrázek měl své lidi i v Občanské demokratické straně. Mladá fronta Dnes píše o tom, že šéf podsvětí přes své lobbisty ovlivňoval i poslance a bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého. Svému vrchnímu lobbistovi Igoru Šafrankovi dal Mrázek za úkol, aby se pokusil získat Tlustého na svou stranu. Vyplývá to z odposlechů, které policie analyzovala po loňské vraždě Mrázka.

František Mrázek, foto: ČTK
Zavražděný podnikatel František Mrázek měl své lidi i v Občanské demokratické straně. Mladá fronta Dnes píše o tom, že šéf podsvětí přes své lobbisty ovlivňoval i poslance a bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého. Svému vrchnímu lobbistovi Igoru Šafrankovi dal Mrázek za úkol, aby se pokusil získat Tlustého na svou stranu. Vyplývá to z odposlechů, které policie analyzovala po loňské vraždě Mrázka. Tlustý deníku řekl, že celou dobu netušil, že lobbista pracuje pro Mrázka. Nikdy mu prý ale nesvěřil žádnou závažnou informaci. List připomíná, že Mrázek měl úzké kontakty i se šéfem Národního bezpečnostní úřadu Martinem Hejlem a šéfporadcem bývalého premiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem.


Podle Lidových novin se čeští neonacisté hlásí do armády. Chtějí zde získat vojenský výcvik. Své znalosti a dovednosti pak chtějí předávat dál, ve svých extremistických skupinách. Vyplývá to ze zprávy Vojenského zpravodajství. Zájem pravicových radikálů o armádu potvrzují i občanská sdružení, která se zabývají jejich monitorováním. Podle Ondřeje Cakla z občanského sdružení Tolerance se přitom nejedná jen o "malé ryby", ale o významné představitele hnutí skinheads. Ti přitom na svých internetových stránkách vyzývají k tomu, aby pravicoví extremisté infiltrovali i do policie. Že se to daří, dokazuje i nedávný případ studenta pražské policejní akademie Jakuba Burgera, který byl zachycen s kamarády při hajlování, uzavírají Lidové noviny.


Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu bude na čas velet rival Jana Kubiceho. Uvádí to deník Právo. Po ohlášeném odchodu šéfa útvaru i všech jeho náměstků má být vedením tohoto elitního týmu pověřen současný náměstek policejního prezidenta Robert Šlachta. Ten až do října pracoval jako zástupce šéfa Národní protidrogové centrály. A mezi žádnými jinými policejními útvary v poslední době nepanovala větší nevraživost než mezi protidrogovou centrálou a Kubiceho lidmi. Detektivové z ÚOOZ se teď bojí, že s nástupem Šlachty zasáhnou útvar další personální čistky. Jméno řádného nástupce Jana Kubiceho by mohlo být známo příští rok na jaře.


Jiří Paroubek
Lidové noviny komentují nový Paroubkův obrat. Předseda nejsilnější opoziční strany prohlásil, že možná podpoří umístění amerického radaru na českém území. Chce ovšem mít důkaz, že Írán vlastní balistické střely. Sociální demokracie přitom až dosud stavbu radaru na českém území odmítala. Ještě během prvního dne své návštěvy ve Spojených státech Jiří Paroubek prohlásil, že svůj zamítavý postoj k radaru určitě nezmění. Podle něj však nejde o žádnou náhlou změnu názorů. Připomíná, že už v minulosti několikrát řekl, že pokud někdy dojde ke změně jeho stanoviska, tak na základě nových skutečností. V současné době však názor nemění, protože se jedná jen o virtuální nebezpečí. Na Paroubkovo prohlášení ostře reagoval premiér Mirek Topolánek. Podle něj by čekání na dokonalejší vyzbrojení Íránu vystavilo Českou republiku většímu riziku. Podle něj Paroubek často populisticky mění své názory podle toho, "jak mu zrovna na jeho nasliněný prst zafouká politický vítr," cituje deník Topolánkovo oficiální prohlášení.


Jiří Čunek, foto: ČTK
V Čunkově vysvětlení, kde přišel k uspořeným milionům, zůstávají podle Hospodářských novin otazníky. Vedení své vlastní strany sice v úterý přesvědčil, že jeho majetek je v pořádku. Stačila mu k tomu jediná hodina. Své majetkové poměry přitom předtím nedokázal objasnit celé měsíce. Jen opravdu nevídaná spořivost přitom ale podle deníku vysvětluje, že za poslední roky dokázal postavit dům, splatit vypůjčené dva a půl milionu korun, další skoro dvoumilionovou hypotéku a ještě uložit další půl milion na bankovní účet. Lidovecký předseda musí být podle deníku mistr ve spořivosti.


Sponzor, který přispěl občanskému sdružení Zuzany Paroubkové, má státní zakázky. Mladá fronta Dnes uvádí, že rovný milion korun Paroubkové věnovala brněnská společnost OHL Železniční stavitelství, která buduje železniční koridor. Svou dobročinností se firma chlubí na vlastních internetových stránkách. Podporuje i Masarykův onkologický ústav nebo operní pěvkyni Magdalenu Koženou. O sdružení Zuzany Paroubkové Pomoc pro budoucnost našim dětem tam ale není ani zmínka. Podle mluvčí společnosti si ale Železniční stavitelství ke konci roku zkontroluje, že Paroubková peněžní dar řádně využila v souladu se stanovami svého sdružení. K daru pro Paroubkovou se ve středu "přiznala" i další velká společnost, která vyjednává s vládou - Mostecká uhelná. Na konto jejího sdružení přispěla půl milionem. Firma se už dlouhá léta snaží o to, aby jí vláda povolila těžit hnědé uhlí i pod Horním Jiřetínem. Společnost by tak vydělala miliardy korun. Dalším sponzorem je majitel sítě kasin Happy Day Antonín Šimek. Známá je už víc než půlka darců pro její sdružení - osm z patnácti. Dohromady od nich Paroubková získala čtrnáct milionů korun.


Tuzemští řidiči mají smůlu. Ceny pohonných hmot jim v současné době zvedá nejen výrazně drahá ropa, ale také nedostatek paliv v Česku. Píší o tom Hospodářské noviny. Distributoři, především státem ovládané Čepro, se snaží aspoň z části doplnit prázdné sklady drahým dovozem. Uvažuje se také o půjčce ze státních krizových rezerv. Stát totiž poskytuje své hmotné rezervy nejen v době povodní a dalších katastrof, ale může je ve výjimečných případech zapůjčit za poplatek firmám v čase nenadálé krize. Třeba akutního nedostatku, jaký nastal na trhu teď, kdy litvínovská rafinerie už sice ukončila neplánovaně prodlouženou odstávku, ale po osmi týdnech zatím vyrábí sotva třetinu původní denní produkce.


Farář na Karvinsku zaskočil věřící ve své farnosti, uvádí deník Právo. Děkan v Kraviné-Fryštátě oznámil, že odchází z duchovní služby, protože se chce oženit. Knězi, který byl mezi věřícími velmi oblíben, biskup podle deníku zakázal, aby se s nimi rozloučil. Z internetových stránek byl také ihned stažen dopis, kterým svůj krok farníkům vysvětloval. Podle mluvčího ostravsko-opavského biskupství Pavla Siudy se ale v českých poměrech nejedná o žádný unikát. "Já sám znám minimálně pět kněží z našeho biskupství, kteří v posledních sedmi letech odešli, protože se zamilovali," cituje deník mluvčího Siudu. Podle celosvětových statistik za posledních čtyřicet let odložilo kněžské roucho téměř 70 tisíc kněží a řeholníků.


V Česku chybějí praktičtí lékaři, napsala Mladá fronta Dnes. Ačkoliv každoročně z lékařských fakult odchází okolo tisícovky absolventů, do praxe jich přichází velmi málo. Loni to byli tři praktičtí lékaři, letos pouze sedm. Chybějí i posudkoví lékaři a patologové. Kam mizí ti ostatní? - ptá se deník. Odpověď však není tak složitá. Po ukončení studia totiž nemohou sami hned léčit, potřebují další čtyři roky povinné praxe. Pro mnohé nemocnice jsou během těchto čtyř let přítěží, a tak je nutí podepisovat nevýhodné smlouvy. V nich se mladí lékaři musí například zavázat, že v nemocnici zůstanou ještě několik let. Pokud by chtěli odejít, hrozí jim vysoké pokuty. Velká část lékařů tak nakonec zůstává v nemocnicích, další jdou raději do ciziny nebo pracují pro farmaceutické firmy. Obvodních lékařů se tak nedostává a pacientům stále víc hrozí, že je nebude mít kdo léčit, uzavírá Mladá fronta Dnes.