Přehled tisku

0:00
/
0:00

"Nejhorší, co se politikovi může stát, je být lidem pro smích. Milouš Jakeš by mohl vyprávět," napsaly Lidové noviny. Podle nich Čunek novináře nejvíc rozesmál vážným líčením, jak jakožto bordelář ztratil občanku, nechal si vystavit novou, tu starou pak našel a jelikož se mu obě pletly, došlo jako na potvoru k tomu, že zrovna na tu "ztracenou" si chodil ukládat miliony do bank.

Jiří Čunek,  foto: ČTK
"Nejhorší, co se politikovi může stát, je být lidem pro smích. Milouš Jakeš by mohl vyprávět," napsaly Lidové noviny. Podle nich Čunek novináře nejvíc rozesmál vážným líčením, jak jakožto bordelář ztratil občanku, nechal si vystavit novou, tu starou pak našel a jelikož se mu obě pletly, došlo jako na potvoru k tomu, že zrovna na tu "ztracenou" si chodil ukládat miliony do bank. Lidé se začínají bavit na účet lidoveckého předsedy, pokračuje deník. Víte, jaký je rozdíl mezi Jiřím Čunkem a vsetínskými Romy? Všichni berou sociální dávky, ale jen Romům se z nich nepodařilo našetřit miliony. Lidové noviny pak uzavírají: Po prvním vtipu přijdou další. Začnou se jim smát i lidovci. A pokud Jiří Čunek včas neodstoupí, stane se kůlem v plotě.

Čunek skončil, i když to zatím nepochopil, lakonicky konstatuje Mladá fronta Dnes a k reportáži České televize o tom, že vicepremiér pobíral sociální dávky v době, kdy na účty ukládal miliony, dodává: je nepředstavitelné, že po této ráně by se Čunek ještě mohl jako politik zvednout. Tak dlouho se zuby nehty držel, až se stal neudržitelným.

Premiér Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Hospodářské noviny už jsou u úvahy o osobě příštího šéfa lidovců. Jiří Čunek se podle nich stal nejhorším předsedou, jakého KDU-ČSL po roce 1989 měla. Straně nepomohl, naopak ji obtěžkal svými vlastními problémy, takže se letos nezaobírala pomalu ničím jiným než Jiřím Čunkem. A teď jako by ji trápil strach z nejisté budoucnosti - co potom, až předseda padne? Nebojte se a napřimte hlavy; horší to už být nemůže, tvrdí deník a prognózuje: "Vývoj bude jednodušší a méně dramatičtější, než to vypadá. (...) Po barvitém samorostovi Čunkovi je teď poptávka po kompetentní, nikoli nutně charismatické osobě, která otřesenou stranu zklidní. Takovým dočasným šéfem mohou být dnešní místopředsedové - pardubický náměstek hejtmana Roman Línek nebo jihomoravský hejtman Stanislav Juránek."

Deník Právo ještě před čtvrteční tiskovou konferencí premiéra Mirka Topolánka napsal: Sečteno a podtrženo, prst na spoušti má stejně Topolánek. Jestli ovšem bude mít čas, neb právě dnes zahajuje ve Vsetíně přednáškový cyklus Vsetínští rodáci.


Úřad vlády
Mafián Mrázek ovlivňoval politiku, tvrdí na své první straně Mladá fronta Dnes. Podle ní zavražděný boss českého podsvětí měl za vlády sociální demokracie přístup do nejvyšších pater politiky - na Úřad vlády, do Poslanecké sněmovny, na ministerstvo vnitra i do mocného Národního bezpečnostního úřadu. Jaký měl vliv, se ukázalo při vyšetřování jeho vraždy. Z analýzy všech dostupných spisů vyplynulo, že František Mrázek udržoval nadstandardní vztahy s bývalým ředitelem bezpečnosti Národního bezpečnostního úřadu Martinem Hejlem, kterého využíval jako informátora, ale zároveň s ním konzultoval personální politiku na ministerstvech. Mrázek, už podezřelý ze tří vražd, například přes Hejla dosazoval své lidi k ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi, píše mimo jiné Mladá fronta Dnes.


Nové otřesné podrobnosti o týrání bratrů Jakuba Mauera a Ondřeje Coufala vycházejí najevo s pokračováním vyšetřování známé kuřimské kauzy, píše deník Právo. Podle policejních dokumentů, které se podařilo získat médiím, byli chlapci biti, polévání studenou i horkou vodou, páleni cigaretami, řezáni přesněji nespecifikovaným nástrojem. Významnou roli v tom podle novin sehrál student geologie Jan Škrla, bratr 34leté Barbory Škrlové, která se vydávala za 13letou Aničku, a syn Josefa Škrly, vůdce sekty odštěpené z Hnutí grálu. Student, kterého podle Práva již dříve někteří jeho spolužáci označili za podivínského člověka, obvinění odmítá. Matka chlapců Klára Mauerová tvrdí, že o ničem takovém nevěděla.


Sítě typicky českých hospod bodují v cizině, konstatují Hospodářské noviny. Po vzoru Američanů, kteří se svou značkou McDonald's doslova dobyli svět, se o podobný průlom pokoušejí i české sítě. "Hospody Švejk jdou po stopách Haškova hrdiny a expandují do zemí bývalého Rakouska-Uherska. O české restaurace Ambiente zase projevili zájem Britové a Němci. Do světa vylétla i další česká restaurační značka - Potrefená husa, jejímž provozovatelem je pivovar Staropramen," píše deník. Podle něj se ale do Česka naopak už v příštím roce chystají nové značky z Německa, Itálie i Francie.


"České zaměstnance pravděpodobně čeká v příštím roce neobvykle rychlý růst platů. Odboráři už teď žádají, aby se mzdy zvedly nejméně o osm procent. A velké firmy kupodivu připouštějí, že budou muset přidat lidem více než v předchozích letech," informuje Mladá fronta Dnes. Podle ní by se tak průměrná mzda v Česku příští rok mohla zvednout až na 23 tisíc korun. Odborům nahrává, že firmy mají velké zisky, a navíc se v některých profesích projevuje nedostatek pracovních sil. Zaměstnavatelé tedy budou muset některým lidem přidat, aby si je udrželi, uvádí deník.


České penze jsou asi nejméně spravedlivé v celé Evropě, tvrdí komentátorka Hospodářských novin. Podle ní se bez přehánění dá říct, že "až perverzně diskriminují kdekoho. Muže, každého s vyšším než průměrným platem, aktivní seniory. Státní důchody nefungují jako čisté a spravedlivé pojistky na stáří nikde ve vyspělém světě. K české výjimečnosti ale mají hodně daleko". A navíc je Česko je spolu s komunistickou Kubou jedinou zemí, kde může žena za každé dítě, které porodila, odejít do penze o rok dříve, což ale neplatí pro muže. V narážce na nedávný výrok Ústavního soudu, že "rozdílný přístup k mužům a ženám je v tomto případě odůvodněn a má historické a společenské kořeny," autorka píše: "Z čistě provozního pohledu je rozsudek moudrý. Z pohledu hodnot a principů nikoliv." Pro bonus na děti vyhrazený jen ženám se podle ní totiž těžko hledají argumenty: "Získávají ho jen za porod. Nikdo už neřeší, jestli se o děti skutečně staraly, nebo je vychovával otec, babička či je úplně odložily."Žádné studie nedokazují, že by mateřství zkracovalo život, píše dále komentátorka Hospodářských novin a uzavírá: "Ženy žádají, a většinou i dostávají, za stejnou práci stejný plat. Není důvod, aby si užívaly delší státem placenou penzi."


Nohavica přebásnil Dona Giovanniho, dozvídáme se z Lidových novin. Podle nich je Nohavica od roku 1989 v podstatě první osobou, která se vrátila k překládání operních libret do češtiny. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě nyní uvedlo jeho přebásnění Mozartova Dona Giovanniho. Po opeře Cosi fan tutte je to již jeho druhý, a tentokrát mimořádně vydařený převod. Nabízí bohatý jazyk i humor, konstatují noviny. Podle nich Nohavica hodlá v budoucnu přeložit větší cyklus Mozartových oper a proslýchá se, že na řadě je nyní Figarova svatba.


Nenápadná ředitelna v druhém patře Základní školy na náměstí Curieových na pražském Starém Městě skrývá malý poklad. Mohutný psací stůl, knihovna i stolek s křesílky a pohovkou totiž původně stály v pracovně ministra zahraničí Jana Masaryka v Černínském paláci na Hradčanech, uvádí Mladá fronta Dnes. Nábytek se do školy přestěhoval na konci šedesátých let minulého století. "Jedna z mých předchůdkyň měla bratra na ministerstvu zahraničí, ten objevil vyřazený Masarykův nábytek v depozitáři a nabídl jí ho," cituje Mladá fronta Dnesslovaředitelky školy Libuše Vlkové. Podle ní jsou ve škole jsou na ministerskou pracovnu patřičně hrdí, před časem ji nechali odborně zrekonstruovat a v ředitelně ji doplňuje i stylový lustr nebo garnýže ze stejného dřeva jako nábytek.