Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Hlavním tématem středečních komentářů českých deníků je úvaha amerického ministra obrany Roberta Gatese o tom, jak uklidnit ruské obavy z protiraketového deštníku ve střední Evropě.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová a Robert Gates, foto: ČTK
Máme přijmout možnou účast Rusů u radaru, nota bene aktivního jen občas, a to když "by byla zaznamenána hrozba"? - ptá se úvodník Lidových novin. Podle komentátora odpověď není tak prostá. "Odmítneme-li, bude to vypadat skutečně tak že radar je namířen i proti Rusku, dáme tudíž za pravdu Kremlu. Přijmeme-li, jako bychom se vysmáli Havlovi a Kocábovi, kteří v roce 1991 vyjednali odchod Rusů po 23 letech," píší Lidové noviny. Podle nich ale realita nových hrozeb mění pohledy a otázka může stát i tak, zda dnes hrozí Rusové více u radaru, pod kontrolou Američanů i svého velení, nebo Rusové v mafiánském žoldu jakékoliv kontrole se vymykající.

Není vůbec jisté, zda americká strana takový návrh skutečně vznese. Ale je vysoce nepravděpodobné, že by na něj putinovské Rusko kdy přistoupilo, píší Hospodářské noviny. Podle nich má proto Gatesův výrok větší význam pro českou vnitřní debatu. Ruská vojenská holínka, která opustila české území v červnu 1991, by se mohla vrátit v hypotetické variantě na americkou vojenskou základnu v Brdech, uvažuje autor, podle něhož to pak evokuje otázku, jestli dějiny vážně nejsou fraška. "Ač Robert Gates mířil na Vladimira Putina, nechtěně zasáhl zástupné argumenty našich sporů," uzavírá komentář Hospodářských novin.

Foto: ČTK
Podle Mladé fronty Dnes Gatesova slova odhalila slabiny obou táborů, které se v Česku přou o radar a jejich ideologům zasadil úder na solár. Proamerický tábor bral ruské námitky jako mručení zlého medvěda, protiamerický shluk stejně účelově tvrdil, že radar a rakety jsou zaměřeny proti Rusku a řeči o nebezpečí z Íránu jsou jen chabou zástěrkou skutečných útočných úmyslů. "Američané opravdu považují hrozbu z Orientu za natolik děsivou, že stojí za to se kvůli tomu obnažit i před Putinem," tvrdí komentátor Mladé fronty Dnes a připomíná vývoj Hitlera od trapného žvatlavého pučisty v roce 1923 po obsazení Česka o 16 let později. I současný íránský prezident je počítán za neškodného magora. Ale čas běží v 21. století mnohem rychleji, píše Mladá fronta Dnes.

Vydavatel Mladé fronty Dnes a Lidových novin vydělává na vládní propagaci radaru, všímá si deník Právo. Podle jeho zprávy internetové stránky Protiraketam.cz, které jsou součástí vládní kampaně na podporu výstavby amerického radaru v Brdech, využívají redakční systém společnosti Mafra. "Je to normální komerční spolupráce. My jsme si od nich pronajali redakční server a platíme jim za použití redakčního systému, který slouží k obsluze stránek," cituje Právo Milana Hejla, šéfa agentury AMI Communications, kterou vláda v září vybrala pro vedení informační kampaně. Hejl zdůraznil, že Mafra se nepodílí na zpracování obsahu. Právo připomíná, že ve strukturách nebo sesterských firmách AMI Communications, která zvítězila mezi pěti uchazeči, figurují například bývalá poslankyně a mluvčí ODS či dva bývalá tajemníci této strany.


Burcování "mladých zdravých sportovců a vojáků k aktivnímu odporu" proti pochodu nácků židovským městem působí trochu divně, pro někoho možná i agresivně. Je to však od Židovské liberální unie reakce pochopitelná a podpory hodná, míní komentátor Lidových novin. Kde totiž selhává samospráva a státní správa, musí ji zastoupit občanská iniciativa, pokračuje deník. Pokud magistrát zatím nebyl schopen pochodu zamezit a podle soudu udělal formální chyby, je to nejen hloupé, ale i ostudné.


"Olympiáda prestiž Prahy nezvýší", tvrdí ve svém článku pro Mladou frontu Dnes ekonom Jan Balcar. Domnívá se, "s ekonomickým kalkulem o výdělečnosti či prodělečnosti her lze různě manipulovat. Žádná z poradenských ani konzultačních firem neponese odpovědnost za výraznou odchylku, především ztrátu, od výsledku předběžných kalkulací. A tuto odpovědnost neponesou ani politici." Zejména ale zdůrazňuje, že Praha je architektonickým světovým skvostem a na to není potřeba pořádat olympiádu. "Naopak stavebním ruchem spojeným s olympiádou ztratí na své turistické atraktivnosti. Je nesmysl tvrdit, že přípravou olympiády se v Praze nezvýší hlučnost a prašnost ovzduší," tvrdí Balcar v Mladé frontě Dnes. Podle něj si lze dokonce image města i pohoršit, pokud se vyskytnou výrazná negativa. "A ta by Praze hrozila. Od kolapsů v dopravě po okrádání taxikáři, obchodníky či v pohostinství," píše autor a varuje i před výraznějším nárůstem cen při výstavbě a renovaci starších bytů i v mnoha dalších případech.


O způsob, jakým bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec hospodařil na svém úřadě, se začala zajímat policie. Zkoumá například Němcovy statisícové měsíční faktury za telefon, jež za jeho úřadování ministerstvo spravedlnosti platilo, informují Hospodářské noviny. Podle nich policie Němcovo zacházení s ministerskými fondy začala šetřit poté, co se na ni obrátili kontroloři z ministerstva financí. Ti už loni v hospodaření úřadu objevili vážné nesrovnalosti. Nešlo přitom jen o mobily: Němcova kancelář nakupovala za statisíce kvalitní alkohol, květiny a občerstvení, aniž je zřejmé pro koho. Zpráva kontrolorů to označila za plýtvání, jaké si jiný úřad nedovolil, připomínají Hospodářské noviny, které o zprávě jako první psaly již před rokem. Němec se podle nich hájil tím, že byl v cizině, potřeboval být ve spojení s úřadem, ale neměl po ruce jiné připojení než přes drahý internet přes mobil. "Němec má pravdu, že ministr může podle zákona provolat, kolik chce. Ovšem veřejný činitel, jímž je, musí dbát na to, aby stát nepřicházel zbytečně o peníze," připomíná deník.


Foto: www.czechtourism.cz
Vlhkost ohrožující složitý mechanismus staroměstského orloje v Praze má prostého původce: sůl. Vyplývá to z chemické analýzy, kterou provedla laboratoř Národního památkového ústavu, informují Lidové noviny. Sůl se podle odborníků do jedné z nejatraktivnějších pražských památek dostala ze dvou zdrojů. Orloj se nachází v lokalitě, kde bylo okolí v zimě dlouhodobě ošetřováno solí a jejím druhým zdrojem jsou dusičnany v podloží stavby pocházející z rozkládajícího se biologického materiálu. Jde například o splašky, které v podzemí zůstaly z doby, kdy Staré Město ještě nemělo kanalizaci. Kromě toho způsobují vlhnutí stěn i dřívější nešetrné opravy zdiva. Nevhodná omítka dovoluje soli vzlínat a voda, kterou na sebe soli váží, postupuje do vyšších pater, pokračuje deník a cituje odhad pražského radního pro kulturu a památky Milana Richtera, že práce na odstranění vlhkosti začnou v březnu.


Mirek Topolánek, foto: ČTK
"Topolánkův tah s Ústavním soudem" komentuje Právo. Podle autora je návrh ODS předložit soudu sjednaný text reformní smlouvy Evropské unie Ústavnímu soudu mazaným politickým gestem, zaměřeným nejen na pacifikaci nespokojenců ve vlastní straně. Premiér čeká z Brna takový verdikt, který jen potvrdí, že všechno je v pořádku, domnívá se autor. Toto očekávání považuje za oprávněné a označuje ho jako šikovný tah, neboť "lidé přijmou spíš posudek nezaujatých soudců, než aby dali na pokřik euroskeptiků. A Topolánek, pokud se mu to bude hodit, může kdykoliv znovu vystoupit jako velký kritik Unie," uzavírá komentář Práva.