Přehled tisku

0:00
/
0:00

Deníky si v komentářích všímají blížící se volby nového českého prezidenta. Mladá fronta Dnes se ptá, proč je prezidentské téma pro Čechy tak strašně důležité. "Neptáme se na to, jaký bude ten či onen prezident, co bude dělat a jaké myšlenky razit, ale na to, kdo má právo na tento úřad, na vyjmutí z věcí pozemských, na generální pardon - za zločiny normalizace, omyly transformace i intimní zálety," míní.

Deníky si v komentářích všímají blížící se volby nového českého prezidenta. Mladá fronta Dnes se ptá, proč je prezidentské téma pro Čechy tak strašně důležité. "Neptáme se na to, jaký bude ten či onen prezident, co bude dělat a jaké myšlenky razit, ale na to, kdo má právo na tento úřad, na vyjmutí z věcí pozemských, na generální pardon - za zločiny normalizace, omyly transformace i intimní zálety," míní. Skutečným tématem prezidentské volby tedy podle komentátora není, jak bude vybraný kandidát vykonávat svůj úřad, ale to, kdo si tento úřad nejvíce zaslouží. "Proto také tolik stojíme o přímou volbu - nepotřebujeme kardinály, aby za nás rozhodovali o papežovi," uzavírá Mladá fronta Dnes.

Lidové noviny si všímají rozporu mezi premiérem Topolánkem a prvním místopředsedou ODS Pavlem Bémem. Bém si myslí, že případný neúspěch Václava Klause v prezidentské volbě by vedl k pádu Topolánkova kabinetu. Topolánek naopak věří, že nezvolení Klause nemusí nutně znamenat rozpad vládní koalice. Podle komentátora Lidových novin je příčina rozporu zřejmá: Bém je člověkem Václava Klause a jeho prohlášení bylo preventivní výhrůžkou, která slibovala stranický rozkol. Případný neúspěch Klause by sice ODS otřásl, nikoliv však do té míry, že by členové ztratili politické instinkty a odešli z vlády.

Jiný názor má komentátor Hospodářských novin. Podle něj by nezvolení Klause zřejmě znamenalo konec Topolánka v čele ODS, a s tím by se koalice jen těžko dokázala vyrovnat. Hospodářské noviny se také zamýšlejí nad možným Klausovým protikandidátem. Ten musí podle deníku dokázat mnohem víc než Werichova královna Koloběžka I., která přijela na zámek obuta - neobuta a učesána - neučesána. "Musí být politicky čitelný, ale nesmí být příliš kontroverzní; musí být schopen se dohodnout se stranami, leč nebýt jejich loutkou; musí navázat na tradici Havla či Klause a přitom nebýt klonem či jednorozměrným oponentem jednoho z nich. To by se možná ještě dalo zvládnout. Jenže vyzyvatel musí získat jak hlasy krajní levice, tak i konzervativních lidovců. Úkol téměř nemožný: rozhodně pro Václava Pačese, Jiřího Dienstbiera i Jana Švejnara," píšou Hospodářské noviny.


Až si američtí čtenáři otevřou noviny, vykoukne na ně fotografie Václava Klause vedle obrázku bývalého viceprezidenta USA Al Gorea. Jak píše Mladá fronta Dnes, český prezident se stal tváří mediální kampaně bojující proti všem, kteří varují před hrozbou oteplování Země. Organizuje ji americký Heartland Institute, organizace propagující myšlenky volného trhu. Jak uvedl její představitel Thomas Swiss, tak jako Klaus si organizace myslí, že debata o globálním oteplování je zpolitizovaná a v ohrožení není klima, ale svoboda. Václav Klaus je už čtvrtou tváří kampaně. Gore je na inzerátech Klausovým protipólem, protože je vášnivým obhájcem myšlenky, že globální oteplování představuje pro svět obrovské nebezpečí.


Česká vláda má žhavého kandidáta na místo českého velvyslance při Evropské unii. Současného velvyslance Jana Kohouta pravděpodobně nahradí bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová. Jak píší Lidové noviny, její jméno se objevilo na seznamu nejužších kandidátů a podle šéfa sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Lišky je pravděpodobné, že se vláda rozhodne právě pro ni. Dvaapadesátiletá Vicenová, která nyní pracuje jako generální sekretářka na ministerstvu pro místní rozvoj a má na starosti hlavně čerpání peněz z evropských fondů, odmítla své šance na jmenování komentovat.


Je to právě půl roku, co úřady ve Spojených arabských emirátech odebraly českému podnikateli Romanu Michnovi pas a zadržují ho v zemi, píše Právo. Viní ho z podílnictví na telefonování přes internet, což je tam nelegální. Soud případ už sedmkrát odročil, naposledy minulý týden. K rychlému jednání jej nedonutil ani Michnův vážný zdravotní stav. Bojuje totiž s rakovinou. Michna podnikal v Emirátech v cestovním ruchu a v exportu zboží téměř 11 let. Kromě pokut za dopravní přestupky tady neměl jediný problém.


Nabídka práce je největší v historii Česka, píší Hospodářské noviny. Úřady práce hlásí za srpen téměř 133 500 volných míst. Skutečný počet pracovních nabídek je však vyšší - mnoho firem si nové síly hledá samo. V nabídce pracovních úřadů se nejčastěji objevují dělnické profese a řemeslníci. Vzhledem k nízké nezaměstnanosti, jež se už druhý měsíc drží na 6,4 procenta, je však stále těžší tyto pozice obsadit. Polovina hlášených nezaměstnaných jsou dlouhodobě nezaměstnaní či ti, kteří nemají dostatečnou kvalifikaci. Nedostatek lidí vadí výrobě.


Škoda Praha chce postavit ve Vietnamu černouhelnou elektrárnu za zhruba 90 miliard korun. Jak uvádí Hospodářské noviny, tento týden by měl do Prahy přijet vietnamský premiér Nguyen Tan Dung dojednat detaily projektu. Elektrárna by měla vzniknout v deltě řeky Mekongu a měla by mít výkon jako jeden a půl českého Temelína. Elektrárenská společnost ČEZ, jejíž je Škoda Praha dceřinou společnosti, nechce investiční záměr komentovat. Podle zdrojů deníku není vyloučeno, že by se ČEZ v budoucnu podílel i na provozu elektrárny.


Karlův most
Karlův most původně sahal k Malostranské věži. Potvrdily to závěry archeologického výzkumu, který běží na mostě již druhým týdnem, píše Právo. Projekt napojení odvodnění mostu na městskou kanalizaci tak bude muset vést jinudy, než se původně plánovalo, aby se zachránilo zdivo, které je součástí mostu. Že byl původní most delší, není pro historiky žádné překvapivé zjištění. Nevědělo se však, jak přesně konstrukce mostu na původním konci u Malostranské věže vypadala. Na objeveném kamenném zdivu také archeologové našli novou kamenickou značku. Tehdejší kameníci se takto na jednotlivé pískovcové kvádry podepisovali, protože dostávali mzdu za "kus". Zatímco mezi laickou veřejností se většinou uvádí jako tvůrce celého mostu Petr Parléř, v odborných kruzích je známo, že prvním stavitelem základů a těla mostu byl mistr Oto. Slavný Parléř, který byl i architektem svatovítské katedrály, dokončil architektonickou podobu tohoto díla k dokonalosti a pracoval hlavně na výstavbě věží. Obě mostecké věže byly součástí ochranu mostu a stály na jeho počátku.


Nostalgici mohou podle Lidových novin jet na hory přesně podle filmu Anděl na horách. Soukromá cestovní kancelář z Bruntálu pořádá týdenní rekreační zájezdy pod hlavičkou Revolučního odborového hnutí do Tatranské Lomnice. Pro zájemce, toužící po dočasném návratu do socialistických časů je přichystáno kolektivní buzení říznými tóny budíčku a rozcvička. Odpoledne jim kulturní referent připraví turistickou vycházku a den zakončí přednáška zkušeného soudruha z Horské služby. Majitel cestovní kanceláře přiznává, že na nápad přišel letos v zimě, když procházel tatranským hotelem Morava, kde se zmíněný film s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli natáčel. V jedné z místností zahlédl spoustu socialistických relikvií jako utěrky, příbory nebo pohledy se značkou ROH.