Přehled tisku

0:00
/
0:00

Daňová revoluce projde, vláda si věří, píší úterní Hospodářské noviny. Připomínají, že podporu pro vládní reformu veřejných financí však získal premiér Mirek Topolánek až na úplně poslední chvíli.

Foto: Archiv Radia Praha
Daňová revoluce projde, vláda si věří, píší úterní Hospodářské noviny. Připomínají, že podporu pro vládní reformu veřejných financí však získal premiér Mirek Topolánek až na úplně poslední chvíli. Tím, kdo držel vládu v šachu, byl poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který už donutil vládu k řadě ústupků. Podle něj se musí reforma daní upravit tak, aby se lidem se středními příjmy daně za dva roky zase nezvýšily. Exministr financí nakonec ustoupil ze svého požadavku, aby se reforma upravila ještě v Senátu. Změnu přinese až novela v příštím roce.


Vladimír Železný,  foto: ČTK
Europoslanec a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný odešel od soudu s dvouletou podmínkou. Navíc musí zaplatit pětimilionovou pokutu. Jak připomíná deník Právo, Železný a galerista Čechoameričan George Novotný byli zatím nepravomocně odsouzeni za daňový únik. Podle žaloby totiž neproclili vzácné obrazy, které Vladimír Železný nakoupil v zahraničí v roce 1998. Železný sice tvrdí, že je nevinný, podle soudu mu ale přitížila právě výpověď galeristy Novotného. Pokutu musí zaplatit i přesto, že krátce po obvinění v roce 2001 jeho právníci zaplatili téměř sedm milionů korun.


Uplynulých dvanáct měsíců bylo v Česku nejteplejších za 232 let, uvádí Mladá fronta Dnes. Teplotní rekordy padají už od září roku 2006. Extrémně teplé počasí navíc komplikuje předpovědi dalšího vývoje. Meteorologové se totiž nemohou spoléhat nato, že se počasí bude chovat jako v minulosti. Podle Radima Tolasze nemají pro předpovědi srovnatelné hodnoty. "Ocitli jsme se teď v mimořádné situaci, kterou bych srovnal se slepou uličkou. Teplejších dvanáct měsíců tu prostě od roku 1775 nebylo," cituje ho deník. Rekordně teplý rok však ještě neznamená, že se bude opakovat. Klimatolog dokonce čeká pravý opak. Následující rok by podle jeho zkušeností mohl naopak být velmi chladný, s dlouhou zimou bohatou na sníh. I takový extrém podle něj patří ke klimatickým změnám.


S Kryštofy je konec, uvedl deník Právo. Nový šéf dopravních policistů Martin Červíček, který v pondělí představil svou vizi dopravní policie, už nechce provádět žádné další monstrózní silniční kontroly ani schovávat radary před vjezdem do obce. Větší pravomoci chce naopak svěřit regionálním policejním ředitelům. Hlídky by se měly objevovat tam, kde nejčastěji dochází k vážným dopravním nehodám. Červíček také chce zabránit tomu, aby policisté dále "rýžovali" na pokutách, tedy trestali řidiče za drobné přestupky na úsecích, které nejsou nebezpečné. Svou koncepci představoval novinářům téměř hodinu, podle deníku však přitom příliš konkrétní nebyl. Pětatřicetiletý Červíček, který ve funkci nahradil odvolaného šéfa dopravy Zdeňka Bambase, byl jediný, kdo se do výběrového řízení přihlásil. Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů to však nijak Červíčkovy kvality nesnižuje. Předložil prý koncepci, která vedení policie plně uspokojila.


Banky před Vánoci investují do nových technologií. Kvůli rostoucímu zájmu o elektronické bankovnictví a platby kartami posilují své sítě. Podle Hospodářských novin do jejich zkvalitnění letos vloží miliardy korun. Nejsilnější zátěž totiž přichází tradičně před Vánoci - mezi říjnem a prosincem - kdy lidé více nakupují přes internet a platí kartami. Například v České spořitelně vyřídí denně 150 tisíc transakcí přes internetové bankovnictví, před Vánoci očekávají až 700 tisíc transakcí. Jak uvádějí Hospodářské noviny, současný růst výdajů si podle odborníků vyžaduje silná konkurence. Značné částky banky vkládají do vývoje nových produktů, do zabezpečení účtů a bankomatů. Brání se tak stále častějšímu kopírování platebních karet.


Počet firem, které v České republice investují do výzkumu a vývoje, trvale stoupá. Lidovým novinám to řekl generální ředitel investiční agentury Czechinvest Roman Čermák. Klíčový je podle něj především vysoký podíl domácích podniků. Agentura v posledních pěti letech pravidelně spolupracuje každoročně asi na 15 projektech v oblasti výzkumu a vývoje. "České podniky stále častěji investují do náročných technologií a ekonomika země se víc orientuje na znalosti a na služby," uvedl Čermák. Další podporou investic soukromého sektoru do výzkumu a vývoje se zabývá mezinárodní projekt Evropské komise LocoMotive. V Česku na projektu spolupracuje Technologické centrum Akademie věd. Výsledky by měly být uveřejněny koncem září, dodává deník.


České památky zachraňují cizinci. Na opravách historických budov se stále více podílejí především Němci a Rakušané, píší Lidové noviny. Bez zahraničních darů by už řada církevních objektů spadla. Někteří hodnostáři tvrdí, že si bez finanční pomoci ze zahraničí neumí činnost například římskokatolické církve vůbec představit. Peníze od českého státu totiž podle českobudějovického biskupa Jiřího Paďoura na renovaci církevních památek nestačí. Podle odborníků by se v celorepublikovém měřítku mohla zahraniční pomoc českým diecézím pohybovat v řádu desítek až stovek milionů korun, uvádějí Lidové noviny. I památkáři přiznávají, že české historické objekty z významné části zachraňují finance ze zahraničí.


Za českou reprezentaci poprvé hraje fotbalista tmavé pleti, píše Mladá fronta Dnes. Otec jihlavského záložníka Theodora Gebreselasieho pochází z Etiopie, on sám ale zemi svých předků navštívil pouze jednou. Fotbalista by měl mít premiéru v národní reprezentaci právě toto úterý, v přátelském utkání českého výběru do 21 let ve Skotsku. S rasovými předsudky na hřišti neměl dosud větší problémy. "Akorát ne mě občas křikne někdo z diváků, ale to nevnímám," cituje deník mladého hráče.


Motorkáři ničí vzácný původní prales Kuchyňka na hřebenech Brd. Píše o tom deník Právo. Tamní terén využívají motorkáři jako tréninkovou a adrenalinovou trasu, i když je zakázaný vjezd i v okolí rezervace. Policii se situaci už několik let nedaří řešit. Řádění motorkářů ale podle Práva nezůstávají ušetřeny ani části Šumavy, Krkonoš nebo Labských pískovců. Svým ježděním tak způsobují erozi půdy, plaší zvěř a ničí vzácné rostliny.


Pražská zoologická zahrada
Pražská zoologická a botanická zahrada a několik škol chystá energetickou revoluci. Jak uvádějí Lidové noviny, ZOO rozsvítí světla a vytopí místnosti díky odpadům, které tu sami vyprodukují. Využijí při tom trusu zvířat, nespotřebované krmivo nebo rostlinný odpad z botanické zahrady. Radní Petr Štěpánek pro Lidové noviny uvedl, že zařízení na výrobu energie bude přístupné veřejnosti. Chce tak seznámit návštěvníky zahrady s možnostmi využití látek organického původu.


Hotely soutěží o Richarda Gerea, píše Mladá fronta Dnes. Jedna z nejslavnějších filmových hvězd současnosti se do Prahy chystá v polovině září. Gere se tu zúčastní české premiéry filmu Skandál. Během své dvoudenní návštěvy by se rád sešel s bývalým prezidentem Václavem Havlem, pražským primátorem Pavlém Bémem a českou Miss World Taťánou Kuchařovou. Gerea s Havlem spojuje společné téma: Tibet. Exprezident několikrát pozval do Prahy tibetského duchovního vůdce dalajlámu. O Gereovi se zase ví, že inklinuje k buddhismu, píše deník. Gere by měl přenocovat v hotelu Paříž, odkud je krásný výhled na celou Prahu. Po zveřejnění této informace se ale začaly organizátorům hlásit i další pražské luxusní hotely, které by hollywoodskou hvězdu rády ubytovaly.