Přehled tisku

0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes upozorňuje na to, že vojenští zpravodajci zrekonstruovali databázi bývalé Vojenské kontrarozvědky, která byla součástí komunistické tajné policie. Doplnili ji na základě tisíců náhodně objevených dokumentů, které byly původně ve 202 pytlích určeny ke skartaci.

Mladá fronta Dnes upozorňuje na to, že vojenští zpravodajci zrekonstruovali databázi bývalé Vojenské kontrarozvědky, která byla součástí komunistické tajné policie. Doplnili ji na základě tisíců náhodně objevených dokumentů, které byly původně ve 202 pytlích určeny ke skartaci. Jsou mezi nimi záznamy ze schůzek, desítky závazků ke spolupráci či tisíce zpráv o získání vytipovaných lidí. Likvidaci dokumentů zabránil v roce 1994 bývalý ministr obrany Antonín Baudyš, kterému byl podstrčen dopis, aby bylo 202 pytlů s "nedůležitými záznamy" zničeno. Podle bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, který dal k prozkoumání spisů pokyn, je třeba nyní zjistit, zda nebyly ohroženy zájmy Česka, píše list. Citlivé informace se totiž údajně mohly dostat k lidem, kteří jsou podle nově zjištěných údajů nevěrohodní. Na základě nových informací začne Národní bezpečnostní úřad prověřovat pravost vydaných bezpečnostních prověrek, dodává deník.


Hospodářské noviny se věnují vyjednávání o reformě veřejných financí. Politická debata podle nich byla "rozbředlá jak tvaroh, takže hlasování přináší vyloženou úlevu". Komentátor se ptá, co se stalo s původní "nejširší reformní změnou za deset let". Podle něj z ní zbylo jen "premiérovo úzkostné napomínání", aby se změny nenazývaly reformou. O reformě má toto úterý začít jednat sněmovna, ani v pondělí v noci se ale zástupci vládní koalice nedohodli na její konečně podobě.


Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek a poslanec ČSSD David Rath by podle Lidových novin chtěli, aby se volba prezidenta v příštím roce konala až 7. března, tedy poté, co vyprší současný mandát Václava Klause. Předseda sněmovny Miloslav Vlček to ale odmítá, s prezidentem Klausem se již dohodl, že svolá poslance a senátory 7. nebo 8. února 2008. Pokud by se prezidentská volba konala až začátkem března, musel by se nynější prezident Václav Klaus z kanceláří na Hradě vystěhovat. Podle Ratha je Klaus favorizován kvůli tomu, že jako úřadující prezident má k dispozici celé tiskové oddělení, PR specialisty a další, kteří mu i v průběhu volby dokážou vytvářet lepší podmínky, než budou mít ostatní.


Jiří Čunek, foto: ČTK
Deník Právo se vrací k ukončení kauzy vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka a komentuje rozhodnutí žalovat klíčovou svědkyni Marcelu Urbanovou. Podle listu nelze zdůvodnit zákonnost rozhodnutí jihlavského státního zástupce Arifa Salichova, který zastavil trestní stíhání Jiřího Čunka. Pokud by se ale rozhodnutí státního zástupce ukázalo nezákonné, je tu podle deníku riziko, že za nezákonné lze považovat i rozhodnutí nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Ta případ odejmula státnímu zástupci Radimu Obstovi a přikázala Salichovi. Vesecká by mohla Salichovo rozhodnutí, které vyvolalo vlnu kritiky, do tří měsíců zrušit. "To dilema Renatě Vesecké nezávidím," píše komentátor. Podle něj se ale Vesecká možná rozhodne až tehdy, když bude znát názory členů vlády, která ji může bez udání důvodů odvolat.


Polský lobbista Jacek Spyra, kterého stíhá protikorupční policie v úplatkářské kauze související s privatizací Unipetrolu, může podle deníku Právo opustit po složení kauce vyšetřovací vazbu. Kauce byla stanovena na dva miliony korun. Podle Spyrovy obhájkyně Kláry Slámové je ale její výše neakceptovatelná. "Budeme tedy proti výši té částky podávat stížnost k pražskému městském soudu a požadovat po něm její snížení či úplné zrušení," cituje list advokátku. Spyra majiteli společnosti Agrofert Andreji Babišovi údajně nabízel, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho vyšetřováním v Polsku. Agrofert na něj proto podal trestní oznámení. Kriminalisté lobbistu zadrželi přímo na schůzce, na které měl zástupce firmy Spyrovi peníze předat. V Česku dění kolem Unipetrolu rozvířila zejména nahrávka skryté kamery, na které si někdejší šéf kabinetu sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel údajně řekl o pětimilionový úplatek.


Návrh ministra Cyrila Svobody na financování církví je podle Mladé fronty Dnes směšný. Svoboda navrhl, aby všichni katolíci každý měsíc dobrovolně posílali své církvi jedno procento ze svého příjmu. Tím by se podle něj církev vymanila ze závislosti na státu. Návrh ale odmítlo jak ministerstvo kultury, tak pražské arcibiskupství. Podle jeho ekonoma Karla Štíchy už dnes věřící zhruba stejnou částkou přispívají na provoz svých farností, církevních škol, sociální projekty a charitativní sbírky. Zavedení systému "samofinancování" církve by podle Štíchy bylo administrativně mimořádně náročné, protože po celé zemi jsou tisíce farností. Ministerstvo kultury pracuje na návrhu zákona, podle kterého by stát na církev převedl majetek, který jí byl odebrán, a hodnotu zbylých statků by jí několik desetiletí splácel.


Čeští muži umírají v produktivním věku nejčastěji vlastní vinou. Podle Mladé fronty Dnes to ukázaly nejnovější statistiky. Až do čtyřiceti let se na prvních místech příčin jejich smrti drží sebevraždy a dopravní nehody. Přidávají se také nemoci jater způsobené nadměrným pitím alkoholu. Naopak ženy nejvíce zabíjí rakovina prsu či dělohy, kterou ovlivnit nemohou. Podle lékařů jsou rozdíly ve zdraví žen a mužů způsobeny mimo jiné rozdílným přístupem obou pohlaví k životosprávě.


Spotřeba léků v Česku podle Mladé fronty Dnes klesá, lidé za ně ale utrácejí více peněz. Za růstem výdajů na léky stojí zřejmě především spotřeba v nemocnicích a nákup dražších léků, například pro léčbu rakoviny. Podstatně menší je prý nárůst spotřeby v ambulantních zdravotnických zařízeních. Vyhláška bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha loni zavedla lékařům limit na výdaje na předepsané léky, připomíná deník. Pokud částku překročili, byli pokutováni, což vedlo ke snížení spotřeby léků. Letos smí podle Jana Jelínka ze Sdružení praktických lékařů každý lékař předepsat o tři procenta více léků než loni. Pokud tento limit překročí, bude se u jednotlivců zřejmě zkoumat důvod. Ve druhém čtvrtletí výdaje na léky meziročně stouply o pět procent, což je asi 10,8 miliard korun. Některé firmy přesto hlásí pokles prodeje na českém trhu, například Zentiva o 5,6 procenta. Podle její mluvčí Věry Kudynové měla na tržby negativní vliv úsporná opatření vlády, která vedla ke snížení cen.


Za smrt desetileté dívky, která v červenci zemřela na dětském táboře v Hrbově u Lhenic na Prachaticku, nebude podle Mladé fronty Dnes zřejmě nikdo potrestán. Policie sice ještě nezná výsledky pitvy, ale případ prý s největší pravděpodobností bude muset odložit. Podle kriminalistů totiž zřejmě nikdo z táborových vedoucích nic nezanedbal. Desetiletá dívka odbočila z vytýčené trasy při táborové hře. Při dalším pohybu v terénu spadla ze skály a při pádu utrpěla velmi vážná poranění, jimž podlehla. Kriminalisté nyní podle deníku tvrdí, že to byla nešťastná náhoda.


Největší česká franchisová společnost Daos Plus, která provozuje Švejk restauranty, chystá podle Lidových novin expanzi na Slovensko a do Maďarska. Společnost chce "vstoupit do všech zemí bývalého Rakouska-Uherska" a předpokládá, že již příští rok by v Bratislavě mohl být otevřen první Švejk restaurant. V Maďarsku měl Daos Plus už podepsanou smlouvu, ale z ekonomických důvodů z jejího plnění sešlo. Zájemce o franchisingovou spolupráci zaplatí jednorázový vstupní poplatek 100.000 korun a pak měsíční poplatek v rozmezí jednoho až deseti tisíc korun. Díky zapojení do systému mají podnikatelé přístup k firemnímu know how a podporám od dodavatelů ve formě dodávek zdarma a slev, píše list. V Česku funguje franchisový systém od roku 1991, kdy do země jako první vstoupila francouzská firma Yves Rocher. V současné době v ČR funguje 130 obchodních systémů. V počtu franchisingových provozoven v oblasti gastronomie překonají Švejk restaurant pouze americké řetězce rychlého občerstvení McDonalds se 73 a KFC se 44 provozovnami, poznamenávají Lidové noviny.