Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

První Čech si zaplatil smrt, oznamuje Mladá fronta Dnes. Podle deníku si invalidní muž koupil odchod ze světa na klinice ve Švýcarsku. Na seznamu zájemců o eutanázii jsou nejméně další čtyři lidé z Česka, dodává list a připomíná, že u nás eutanázie legální není.

První Čech si zaplatil smrt, oznamuje Mladá fronta Dnes. Podle deníku si invalidní muž koupil odchod ze světa na klinice ve Švýcarsku. Na seznamu zájemců o eutanázii jsou nejméně další čtyři lidé z Česka, dodává list a připomíná, že u nás eutanázie legální není. Podle deníku ohlásila jedna rodina, že se ztratil dospělý postižený syn. Policie po něm začala pátrat a po několika týdnech zjistila, že podstoupil ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu. Podle lékaře Alberta Petera Rethmana, který o eutanázii přednáší na Univerzitě Karlově, se takový případ dal čekat. Lidé, kteří chtějí zemřít, podle něj na klinice údajně dostanou nápoj s jedem. Injekce se prý nepoužívají. Je možné, že ve Švýcarsku eutanázii podstoupili už i další Češi z databáze pohřešovaných, která nyní čítá 1150 lidí, uvádí Mladá fronta Dnes. V Evropě je kromě Švýcarska eutanázie povolená ještě v Nizozemsku a Belgii. V Česku by ji chtěl legalizovat poslanec Boris Šťastný (ODS), mnoho šancí ale nemá, protože nejsilnější parlamentní strany jsou proti.


Poslední žijící žalobkyně z případu Milady Horákové, nyní šestaosmdesátiletá Ludmila Brožová-Polednová v Lidových novinách tvrdí, že postupovala správně. Uznává pouze jediné, že pro odsouzené to byly moc přísné tresty. Rozhovor poskytla mezi otevřenými dveřmi bytu. S médii jinak nekomunikuje. V archivních dokumentech justice bývá nazývána "dělnická prokurátorka Lída". V roce 1950 například navrhovala, aby se lidé soudili podle třídní příslušnosti. Když vystupovala v procesu s Miladou Horákovou, právnickou školu pro pracující ještě neměla hotovou. Chyběly jí dva roky do promoce.


Ministerstvo obrany podle deníku Právo pochybilo při nákupu čtyř lehkých obrněnců za zhruba 120 milionů korun. Pracoviště vojenské policie, které nákup připravuje, totiž prý v zadávacích podmínkách kladlo větší požadavky, než jaké určuje Severoatlantická aliance. Přísnějším zadáním obrana předem odradila několik dodavatelů a ti by se nyní mohli bránit i soudně. Ministerstvo například žádalo, aby vůz vydržel výbuch 14 kilogramů trhaviny TNT, norma NATO přitom u podobného typu vozu vyžaduje jen ochranu do 10 kilogramů TNT. Ministerstvo se údajně brání, že chybu brzo napravilo a podmínku odstranilo. Podle listu může ale změna v průběhu výběrového řízení pobouřit i zúčastněné firmy.


V několika věznicích měly již přes čtvrt roku fungovat rušičky, které by znemožnily vězňům používat mobilní telefon. Dodnes systém nefunguje a není jasné, zda stát dostane zpět milióny, které za rušičky zaplatil, píše Mladá fronta Dnes. Poté, co se skandál provalil, složil funkci první náměstek Vězeňské služby Zdeněk Kreuzzieger, který byl za projekt odpovědný. Přesto dostal jednorázové odchodné kolem půl lmiliónu korun, a navíc bude až do smrti dostávat měsíční rentu přes 40 tisíc korun. K těmto penězům se dostal jednoduše. Je sice podezřelý, že v zakázce pochybil, ale to by ho policisté museli obvinit do doby, kdy pro Vězeňskou službu ještě pracoval, což se nestalo. Navíc se chce do Vězeňské služby vrátit.


Foto: www.moravskykras.net
Měly chránit před atomovou bombou. Ještě před několika lety podléhala existence protiatomových krytů přísnému utajení, píše deník Právo. Dnes se jich stát naopak zbavuje, aby se ušetřilo na údržbě. A jsou dokonce na prodej. Sen některých lidí, mít svůj vlastní bunkr, se tak stává splnitelným. Mnohé kryty se proto nyní stávají sídly hudebníků, archivářů, skautů, pěstitelů žampionů nebo sportovců. Ale také narkomanů, kteří v nich pěstují marihuanu. Tlakově odolných krytů u nás stojí dosud tisíce.


Nestaráte se o své zuby, péče se vám prodraží, píší Hospodářské noviny. Lidé, kteří nechodí pravidelně na preventivní prohlídky, zaplatí od roku 2009 za ošetření více než dosud. Zdravotní pojišťovny totiž přestanou hradit pacientům, kteří prohlídky zanedbají, obyčejné zubní plomby. Je to jedna ze změn, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví ve druhé části své reformy. Pro pacienty, kteří se vyhýbají prevenci, to nebude levné. Za plombu zaplatí asi 400 korun. Úřad ministra Tomáše Julínka si od toho slibuje, že přiměje pacienty, aby se více starali o své zdraví, a tak předešli zbytečným výdajům zdravotního pojištění za opravy zkažených zubů. Zubaři jsou z návrhu rozpačití. Poukazují, že je jich málo a ne každý se tak na preventivní prohlídku dostane. Navrhují, aby si obyčejné plomby platili všichni.


Nemocnice v Litomyšli, Svitavách, v Ústí nad Orlicí a v Chrudimi chtějí během několika měsíců spustit program pro VIP pacienty, kteří budou mít právo na přednostní ošetření, lepší pokoj nebo třeba častější preventivní prohlídky. Zdravotnická zařízení, která se v říjnu změní na akciové společnosti, by si tak mohla přilepšit, píše Mladá fronta Dnes v příloze pro Pardubický kraj. V některých nemocnicích a soukromých zdravotnických zařízeních mimo Pardubický kraj už podobný program funguje. Například v pražské nemocnici Na Homolce lidé platí od patnácti set do osmi tisíc korun měsíčně za nadstandardní služby. Kdo zaplatí nejvíc, dostane dokonce osobního lékaře, který za ním může jezdit až domů.


Češi potvrzují pověst národa pivařů. Jak píší Lidové noviny, stále více lidí si totiž kupuje nový vynález - speciální pivní pípu. Cena sady "domácí hospoda" přitom není zrovna malá, v průměru se pohybuje kolem šestnácti tisíc korun. I tak ale za ně Češi už utratili dva milióny. Výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý si oblibu domácího pití piva vysvětluje českou povahou. Jeden ze zákazníků se například rozhodl zabudovat pípu do kuchyně hned vedle manželčiny myčky, dodávají Lidové noviny.