Přehled tisku

Tomáš Pitr, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr, který byl v Česku odsouzen k pětiletému trestu za daňové podvody, se prý skrývá v Chorvatsku. Píší o tom Lidové noviny s odvoláním na informace místního novináře Ivica Profaca z deníku Jutarnii List.

Tomáš Pitr,  foto: ČTK
Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr, který byl v Česku odsouzen k pětiletému trestu za daňové podvody, se prý skrývá v Chorvatsku. Píší o tom Lidové noviny s odvoláním na informace místního novináře Ivica Profaca z deníku Jutarnii List. Podle něj by měl být Pitr v okolí Splitu. Policie údajně zná konkrétní oblast, kde se podnikatel skrývá, nechce ji ale specifikovat. Chorvatští policisté jsou prý připraveni Pitra zatknout a předat českým úřadům. Po podnikateli, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, pátrá česká policie i Interpol už řadu týdnů. Podnikatel měl nastoupit do vězení, místo toho ale oznámil, že se bojí o svůj život, a proto se před úřady skrývá. Podle dostupných informací nezůstává na jednom místě. Objevil se tak v Německu, pak se usadit v tyrolských Alpách. Než zmizel v zahraničí, měl několik týdnů ležet v nemocnici a v sanatoriu.


Občanští demokraté podle deníku Právo postupně docházejí k závěru, že radikální snížení daní, které chtěli v koalici prosadit pod tlakem Vlastimila Tlustého a jeho stoupenců, není možné. Nejsou na to totiž peníze. ODS proto připravuje mírnější verzi a doufá, že ta by mohla být pro koaliční partnery stravitelnější. Klub ODS se původně na konci června dohodl, že bude prosazovat snížení daně z příjmů právnických osob ze 24 na 19 procent. Stejně by měla být nastavena i daň pro fyzické osoby. Vládní návrh naopak předpokládá pokles daně u firem na 22 procent a u občanů 15-procentní daň z tzv. superhrubé mzdy. Výpadek příjmů veřejných rozpočtů ve výši zhruba 27 miliard mělo vynahradit razantní zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty z 5 na 9 procent, připomíná deník. O reformě veřejných rozpočtů má sněmovna jednat ve druhém čtení na mimořádné schůzi v polovině srpna.


Vedení policie a vnitra vymýšlí podle Mladé fronty Dnes plán, jak se zbavit šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Podle deníku se vláda obává Kubiceho pověsti "neřízené střely", tedy že bude vyšetřovat i napojení některých členů organizovaného zločinu na současné vládní strany. Nový policejní prezident Oldřich Martinů podle Mladé fronty Dnes před několika dny nabídl Kubicemu "bezproblémový odchod" z funkce. Kubice dostal nabídku, aby se stal členem vedení Služby kriminální policie. To ale odmítl a došlo k roztržce. Nyní tak podle listu čeká Kubiceho patrně nucený odchod a na vnitru vzniká plán na postupnou likvidaci jeho útvaru. Ten se buď rozpustí a spojí s protidrogovou centrálou a protikorupční policií, nebo zůstane sice zachován, ale v okleštěné podobě bude podřízen Centrálnímu kriminálnímu úřadu.


Do české politiky se podle komentáře Lidových novin vracejí rasismus a xenofobie. List to uvádí mimo jiné v souvislosti s případy senátorky Liany Janáčkové, která na sebe upozornila kontroverzními výroky na adresu Romů, a vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, který stál v čele vsetínské radnice v době, kdy vystěhovala romské rodiny z města. Podle deníku se ovšem rasismus a xenofobie vracejí v posledních týdnech do politiky velmi nebezpečným způsobem. Vnášejí ho totiž do ní "seriózní" politici ze "seriózních" stran na základě "seriózních" argumentů, kterými se snaží dokázat, jak je třeba na obecní úrovni řešit situace s "nepřizpůsobivými občany".


Mladá fronta Dnes volá po digitalizaci televize. Širší výběr kanálů by mohl zachránit diváky před prázdninovými archivními vykopávkami, za které si ještě platí koncesionářské poplatky. Před ledabylou a hloupou televizní veteší není kam utéci, televizní programy přitom není možné reklamovat. "Buď digitalizace, nebo reklamace. Jiné spásy není," píše se v komentáři. Pokud by totiž divák televizi vypnul, octl by se v pozici dobráka, který poctivě platí nájemné, ale bydlí raději pod mostem, protože do bytu mu cosi nevábného zatéká.


Lidové noviny komentují české soudnictví v souvislosti s tím, že Nejvyšší soud s konečnou platností odvolal z funkce břeclavského soudce Jiřího Kiliana. Ten čelil kárnému řízení kvůli průtahům v desítkách exekučních sporů. Komentátor píše, že soudci získali skutečnou nezávislost, ale v jedné věci se ne dostatečně a ne u všech změnil charakter. "Stále se chovají jako úředníci. Nezávislost pochopili jako pobídku k odborářské obhajobě svých výsad," poznamenává autor a dodává: "Měřítkem, kterým mají soudci posuzovat svou práci, je stav spravedlnosti u nás, a nikoli nějaké statistiky. Jinak zůstanou jen dalším odborovým svazem v řadě, s respektem tomu úměrným."


V brněnském kardiocentru se ve středu poprvé v Česku podrobila srdeční operaci HIV pozitivní pacientka. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Operační tým byl podle listu složen výhradně z dobrovolníků, kteří použili dvojité rukavice a masky s průhledným štítem na ochranu očí. Šéf operačního týmu a ředitel kardiocentra Jan Černý uvedl, že bez zákroku by pacientce zbývalo už jen pár týdnů života. Chirurgové se nechali od svých kolegů z AIDS centra Fakultní nemocnice Brno poučit, jaká opatření je třeba udělat a jak postupovat při případné kontaminaci, a pak se rozhodli operovat. Samotná operace však proběhla bez komplikací a lékaři při ní pacientce vyňali z pravé srdeční komory rozsáhlý nádor.


Deník Právo informuje o rozhodnutí Ústavního soudu nevydat zámek Choltice potomkům šlechtického rodu Thunů. Berthold Thun neuspěl se svým odvoláním proti zabavení zámku na základě Benešových dekretů v roce 1945. Po patnácti letech tak pravděpodobně končí vleklý restituční spor, píše Právo. Nyní už Thunům zbývá poslední možnost - napadnout postup českých soudců u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Starosta Choltic Jan Málek, který má zřejmě největší zásluhu na vítězství obce v soudním sporu, je ale plně přesvědčen o tom, že rozhodnutí nejvyššího českého soudu už nic neohrozí. Zámek patřil státu už od roku 1945, protože rodina Thunů se za války jednoznačně přihlásila k německého občanství a významně kolaborovala s nacisty. Obec pak od státu zámek koupila v roce 1947. Rozhodnutí Ústavního soudu podle starosty umožní zahájit nezbytné opravy zámku, ale také dokončit územní plán obce, který byl soudními spory blokován.


O poctě, které se v Londýně dostalo českému grafikovi a ilustrátoru Václavu Hollarovi ke 400. výročí jeho narození, píše Mladá fronta Dnes. Jeden z největších českých umělců a také nejznámějších exulantů se vrátil do míst, kde v 17. století žil a pracoval. Na místě domu jeho mecenáše anglického diplomata hraběte z Arundelu totiž od této středy visí pamětní deska, která tvář slavného Čecha připomíná. Desku přijel do Londýna odhalit ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Vyvrcholily tak oslavy dvou Hollarových životních jubileí - kromě 400. výročí narození i 330 let od jeho úmrtí. V Britském muzeu jsou nyní k vidění i tři desítky Hollarových děl. Slavnostní zahájení výstavy bylo podle deníku velkou společenskou událostí. Pozvání na ni přijali i zástupci královského rodiny. Mezi hosty byl i vévoda z Norfolku, přímý potomek Hollarova patrona, dodává list.