Přehled tisku

0:00
/
0:00

Verdikt soudu o restituci Koh-i-noor šokoval politiky, píše deník Právo. Pražský městský soud nedávno rozhodl, že současní majitelé světoznámé firmy musí vrátit potomkům původních majitelů polovinu pozemků a vzácné obrazy. Podle soudkyně městského soudu Evy Keményové verdikt neznamená prolomení Benešových dekretů, na jejichž základě byla v roce 1945 továrna znárodněna.

Náhradu za ni příbuzní původních majitelů po válce už nedostali, protože přišel únor 48. Privatizace v 90. letech nebyla provedena podle zákona, protože v době, kdy k ní došlo, ještě nebylo ukončeno restituční řízení, říká soudkyně. Podle ní ale restituční nárok má přednost před vším. Právo cituje také vicepremiéra Jiřího Čunka, který označil rozhodnutí soudu za neuvěřitelné. Pokud podle něj šlo o normální privatizaci, nesmí nést odpovědnost současný majitel.

Ke stejnému tématu přináší komentář také Mladá fronta Dnes: "Rodina Waldesů, zbavená majetku nacisty, jistě odškodnění zaslouží, a to, že tito lidé přišli o svůj majetek hned dvakrát, je jistě morálně neakceptovatelné. Z tohoto pohledu je verdikt spravedlivý. Noví vlastníci však majetek, který slouží k nápravě křivd způsobených státem, nabyli v dobré víře," píše v deník. Podle něj tak soudce nevědomky potvrzuje obavy revolučních ekonomů z roku 1990: "Majitelé mnoha pozemků a nemovitostí nyní musí být znejistěni, zda i je nečeká podobný osud. To, že budou někdy za dalších pár let odškodněni státem, je slabá útěcha." Ten, kdo tu kaši navařil, tedy stát, je však v klidu, uzavírá komentátor Mladé fronty Dnes.


Kouzly s DPH si pomohou jen politici a developeři, píší ve své poznámce Lidové noviny o čerstvém příslibu Evropské komise nezvýšit daň z přidané hodnoty na výstavbu bytů. "Dlouhodobé plánování je při koupi či výstavbě nemovitosti samozřejmostí. V Česku je však nejlepším pomocníkem křišťálová koule," komentuje situaci deník. Na otázku, zda se mohou kupci domů a bytů radovat, že jim už nikdo nebude hrozit zdražením si odpovídá: "Nikoli. I dolní sazba daně se má zvyšovat, a to nikoli 'kvůli EU', ale v rámci vládní reformy. Developeři tedy mohou vesele pokračovat v masírování zákazníků a podporovat svůj marketing strašením ze zdražení, tvrdí deník. Podle něj se nakonec daň u bytů bude pravděpodobně zvyšovat dvakrát. Poprvé kvůli reformě a podruhé dle pravidel unie. Lidové noviny to označují za ukázkový příklad nevýhodnosti a politické zneužitelnosti více sazeb DPH, zatímco s jednou sazbou se takové triky provádějí obtížně.


Mladá fronta Dnes naservírovala ministrovi zdravotnictví skutečnou nemocniční stravu, kterou ročně dostává přes dva miliony pacientů. A nejen jemu: kvalitu jídla v deseti nemocnicích vystavila testu veterinárního ústavu a předložila dalším třem porotcům z řad specialistů na jídlo. Výsledkem je zjištění, že nemocniční strava je často nechutná a nezdravá. "Jestli některé jídlo přivede někoho k infarktu, tak toto," řekl například dietolog Pavel Suchánek o bramborové kaši z prášku. I když se ale podle deníku oprostíme od chuti, jsou zajímavé výsledky laboratorních testů. A ty dokazují, co odborníci poznali už při ochutnávkách: jídla jsou tučná, přesolená, bez zeleniny. A tudíž nevhodná pro pacienty, uzavírá Mladá fronta Dnes.


Václav Neckář nakonec bude moci vystoupit s plánovaným koncertem na trutnovském festivalu Open Air Music, píší Lidové noviny, které v předešlých dnech informovaly, že Neckář byl evidován jako důvěrník Státní bezpečnosti s krycím jménem Bacil. Organizátor legendárního rockového open air festivalu v Trutnově Martin Věchet nejprve reagoval, že mu vadí informace o tom, že Neckář vědomě spolupracoval s komunistickou státní bezpečností a donášel jí. Nicméně pak Lidovým novinámřekl: "Byť se to někomu může jevit jako příběh z jiného světa, Václava Neckáře požádáme o vyjádření, za jakých okolností byl k této spolupráci s hyenami z tajné bezpečnosti přinucen. (...) Václava jsme měli možnost poznat jako citlivého a ostýchavého člověka." Věchet dodává, že Neckář by na festivalu nemohl vystoupit jen v případě, že se prokáže, že někomu vědomě ublížil. "Nedá se to paušalizovat, za tím vším jsou konkrétní lidské osudy, které jsou odlišné. Z informací, které máme, třeba na rozdíl od Jima Čerta nebral peníze ani nikomu vědomě neublížil," doplňuje organizátor rockového open air festivalu v Trutnově pro Lidové noviny .


Úřady chtějí sečíst, kolik prostitutek žije v Česku, informuje Mladá fronta Dnes. Ministerstvo vnitra a ministerstvo sociálních věcí se rozhodly po letech znovu zjistit, kolik žen v zemi nabízí sexuální služby a také proč a kde tak činí. Jako důvod deník uvádí fakt, že prostituce je spojená s kuplířstvím a jinou kriminalitou. Samo počítání prostitutek by neměli provádět úředníci, ale státem vybraná agentura či nezisková organizace. Jejich tazatelé budou buď obcházet ženy s dotazníky, nebo zpovídat ty, které přijdou samy do poraden. Výsledky mají být hotové za rok. Počet prostitutek v Česku se nyní pouze hrubě odhaduje: něco mezi šesti a třiceti tisíci, dodává Mladá fronta Dnes.


Česko zažívá rekordní příliv cizinců, uvedly ve čtvrtek Hospodářské noviny. Loni se jich tady usadilo 43 tisíc, nejvíc v novodobé historii. Jsou to přitom lidé, kteří ve stále bohatší zemi chtějí žít a pracovat nastálo. "Zatímco ještě v polovině 90. let brali cizinci Česko jen jako přestupní stanici k cestě dál na prosperující Západ, dnes v zemi zůstávají a plánují budoucnost. Pohled do nejnovějších statistik hovoří za vše: zatímco před sedmi lety stálo o trvalý nebo dlouhodobý pobyt kolem 10 tisíc lidí, loni to bylo čtyřikrát tolik," píše deník. Podle něj je důvod jednoduchý: Česko se blíží vyspělým evropským státům. Přestože však dnes žije legálně v Česku už 320 tisíc cizinců, což je další rekord, stále jich není tolik, aby zaplnili ohromné množství volných míst chybějících lékařů, projektantů, mechaniků a kvalifikovaných dělníků. Už dnes takhle zaměstnavatelé hledají lidi na 50 tisíc míst, dodávají Hospodářské noviny.