Přehled tisku

Karel Schwarzenberg
0:00
/
0:00

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg podle Práva pohrozil premiérovi Mirku Topolánkovi demisí, pokud bude vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek obžalován z korupce a zůstane ve vládě.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg podle Práva pohrozil premiérovi Mirku Topolánkovi demisí, pokud bude vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek obžalován z korupce a zůstane ve vládě. Právu to sdělil zdroj z premiérova okolí. Schwarzenberg v rozhovoru s Právem informaci nepřímo potvrdil, píše list. Právo také uvádí, že Schwarzenberg o svém postoji informoval i předsedu Strany zelených, která ho do vlády nominovala.


Michal Pohanka  (vlevo) a Miloš Melčák,  foto: ČTK
Podle komentátora Hospodářských novin představují Topolánkovy návrhy reformy veřejných financí největší změnu od vzniku samostatného Česka - to ale není tak mnoho. "Když měl kabinet škrtat v rozplevelených daňových úlevách, sáhl jen na stravenky a režijky. A ucukl, jen se železniční odbory zamračily," píše autor. Poukazuje zároveň na to, že Maďarsko se do radikální reformy pustilo, až když muselo. "Dnešní Česko zatím akutně nemusí dělat nic. Jen se těžko rozpozná, kdy se dnešní blahobyt mění v nebezpečnou vypasenost," dodává komentátor Hospodářských novin.

Záměry bývalých poslanců ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky, jež se týkají úprav vládní reformy veřejných financí, se podle komentáře Lidových novin do velké míry kryjí s nápady Vlastimila Tlustého, který je hlavním kritikem reformy v řadách ODS. "Jak jsme však viděli při hlasování o důvěře vládě, poslanci Melčák a Pohanka nejsou nenasytní. Získají-li viditelný ústupek v sociální oblasti, nezbude panu Tlustému než vnitřní emigrace," domnívá se autor komentáře.

Podle komentátora Mladé fronty Dnes se předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek konzistentně a kontinuálně mýlí v názoru, že veřejné finance nejsou v kritickém stavu. "Člověk, který soudí, že stoosmdesátimiliardový deficit při šestiprocentním růstu ekonomiky není kritickou záležitostí, by se neměl ucházet o místo, z něhož se spravuje tato země," uvedl autor.

Komentátor Práva si naproti tomu klade otázku, zda to, co se ve středu projednávalo ve sněmovně, lze označit za reformu nebo "deformu". A autor si odpovídá otázkou. "Může batoh naplněný změnami v daňové a sociální politice skutečně reformovat českou ekonomiku, nebo pouze zdeformuje dosavadní solidární systém přenosem daňové zátěže z bohatých na chudší, a osekáním sociálních dávek přitáhne opasek seniorům a dalším bezbranným?"


Lidové noviny soudí, že politickou odpovědnost za nejnovější únik kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře z vězení v Jihoafrické republice nese ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Politickou odpovědnost za volného Krejčíře Pospíšilovi nikdo neodpáře. Nepřizná-li ji, zůstane zatraceně dobrým terčem opozice," píše autor. Klade zároveň otázku, jak je možné, že česká strana propásla lhůtu pro dodání dokumentů k žádosti o Krejčířovo vydání. Autor nesouhlasí s námitkou Pospíšila, že výklad k tomu, jak se mají lhůty počítat, nepřísluší Česku, ale řídí se vnitrostátním režimem Jihoafrické republiky. "A co náš konzul v Kapském městě? Nepatří k jeho výbavě znalost tamních paragrafů?"

Podle Mladé fronty Dnes je škoda, že jméno Radovana Krejčíře se cizincům vyslovuje tak špatně. Nepochybně bychom prý dali světu nový silný pojem. "Poté, co do literatury vstoupilo Čapkovo slovo robot, a poté, co český prvobytně pospolný kapitalismus přelomu 20. a 21. století ukázal skutečný význam slova tunel, mohli jsme se zapsat do světové historie dalším výrazem. Lidé na celé planetě mohli pochopit, že pro útěk ( či spíše pohodový odchod) z vězení či vůbec z moci úřadů se používá pojem zkrejčířovat se, případně odkrejčířovat," píše Mladá fronta Dnes.


Kateřina Fričová,  foto: ČTK
Jmenování nové programové ředitelky České televize Kateřiny Fričové se věnují Hospodářské noviny. V nejbližších letech nelze podle deníku v rozporuplné programové skladbě veřejnoprávní stanice čekat nějaké razantní změny. Ta se totiž v tomto ohledu chová jako tanker, jehož brzdná dráha i při prudkém chodu zpět čítá několik kilometrů. "Kde by si ale Fričová mohla a měla vydobýt ostruhy novodobé Johanky z Arku, je dlouholetá bolavá pata ČT: totiž koncentrace rozhodování o tvorbě do několika málo 'veřejnoprávních' rukou a přihrávání kšeftů spřízněným tvůrčím klanům," míní komentátor. Předpoklady k tomu podle něj má. Připomíná čtrnáctiletou zkušenost Fričové v privátních televizích, kde tyto praktiky nejsou tak časté. Navíc i přes rozsáhlou televizní praxi nepatří k žádné ze skupin soupeřících o snadné penězovody z koncesionářských poplatků. "Jsou tu však i ale. Do boje Fričovou na rozdíl od Johanky nevolá Bůh, nýbrž televizní ředitel Jiří Janeček, který se tolerancí nelichotivého stavu uvnitř ČT pasuje spíše do role váhajícího a lstivého francouzského krále Karla VII. nežli bojovného barona Gillese de Rais," píše komentátor. I přesto by to Fričová podle něj měla zkusit - beze změny poměrů nelze čekat žádné zázraky ani v kreativitě a nápaditosti stanice.


Technikou, s jejíž pomocí pozorovala Klára Mauerová při týrání svého sedmiletého syna Ondřeje, nebyl podle Mladé fronty Dnes obyčejný baby set používaný maminkami pro sledování batolat, ale neobvyklé a drahé zařízení. Deník píše, že součástí zařízení byla velmi kvalitní kamera se zesilovačem. Podle listu vzniká otázka, zda si týraného hocha ještě někdo nenahrával a nezneužíval pak záběry na internetu. ´Jak znám takovou techniku, nešlo o žádný obyčejný výrobek,´ řekl listu nejmenovaný svědek. Myslí si, že na českém trhu je takový komplet těžko k dostání. Matka chlapce týrala v domě v Kuřimi na Brněnsku. Chlapce tam zavírala podle záběru z kamery do komory pod schodištěm. Byl trestán za drobnosti. Matka své jednání po zatčení odůvodnila tím, že nezvládla nedávný rozvod s manželem. Nyní jí hrozí až 12 let vězení. Je ve vazbě.


Poslanci mohou být v klidu - v případě požáru Poslanecké sněmovny budou mít volnou cestu k útěku. Předseda sněmovny Miloslav Vlček totiž nechce z kuloárů odklízet novináře, jak se spekuluje, ale především televizní techniku, která prý nemá v útěkovém koridoru co dělat. Píší o tom Hospodářské noviny v článku věnovaném pozoruhodnému zjevu na české politické scéně, tedy současnému šéfovi Poslanecké sněmovny. "Přesto, že podle ústavního pořádku stojí i před premiérem Topolánkem, v pravidelných žebříčcích popularity nefiguruje. Jednoduše proto, že většině lidí jeho jméno nic neříká, " uvádí deník. "V čele sněmovny se loni v srpnu ocitl jen shodou okolností. Uspěl po dohodě stran coby kandidát, který nikomu nevadil a který slíbil, že z funkce před třetím pokusem o sestavení vlády odstoupí. Třetí pokus se ale nekonal a Vlček je šéfem poslanců už desátý měsíc. Jiří Paroubek, který si o významný post opakovaně řekl, zůstal řadovým poslancem." Podle Hospodářských novin tak mají s Vlčkem v čele sněmovny paradoxně největší problém asi sami sociální demokraté. Sám Vlček říká, že svou funkci Paroubkovi, jako šéfovi strany, kdykoliv nabídne. Zároveň ale upozorňuje, že předvolba není v současné době ve sněmovně průchodná. Hospodářské noviny připomínají, že ve vysoké ústavní funkci se už Vlček zabydlel. Při úterním slavnostním obědě na Pražském hradě seděl například u jednoho stolu a konverzoval s americkým prezidentem Georgem Bushem. "Pokud tedy bude za rok Václav Klaus znovu zvolen prezidentem, dočká se zřejmě paradoxu. Svůj prezidentský slib bude skládat právě do rukou Vlčka - muže, kterého pomohl dohodou s parlamentními stranami instalovat jen jako ´krátkodobé řešení´," uzavírají Hospodářské noviny