Přehled tisku

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

"To nebyl Mirek Topolánek se zdviženým prostředníčkem, to nebyl premiér, který láme angličtinu a který těžko hledá slova i v češtině, když obhajuje problematického vicepremiéra nebo sporný batoh reforem. Projev, který přednesl na konferenci o americkém systému protiraketové obrany, by se dal nazvat téměř státnickým," napsaly v pátek Hospodářské noviny.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
"Bez radaru nakonec může Evropa přežít. Ale bez vůle k obraně je s naší civilizací konec," cituje deník Topolánka, jenž vůli k obraně nazval vůlí po svobodě. "Premiér se přenesl na úplně jinou rovinu, než je česká politika zvyklá. A obstál, třebaže mu projev napsal někdo jiný," míní komentátor Hospodářských novin.


Výroky ruského prezidenta Putina, který testy ruských raket označil za odpověď na kroky Washingtonu, komentují ve svém úvodníku Lidové noviny. Podle nich Putin Čechům usnadňuje rozhodování, zda radar postavit na území republiky či nikoliv. "V Putinově logice je více citu než rozumu. Obranný deštník považuje za útočné zařízení a svoji novou útočnou raketu za obranu proti tomuto deštníku. Polsko a Česká republika pro něho nejsou suverénní země, ale exsatelity Moskvy, která je i roku 2007 cítí jako zónu svého vlivu," píše komentátor. Dále poukazuje na to, že za poslední dva měsíce počet odpůrců radaru klesl o sedm procent a zastánců přibyly čtyři procenta. "Půjde-li to tak dál, na konci roku může být i v Moskvě jasno, že střední Evropa už jí nepatří," uzavírají Lidové noviny.


Čeští váleční veteráni a odbojáři zvažují podání civilní žaloby na Českou televizi nebo na tvůrce filmu Silver A, píše deník Právo. Nelíbí se jim, jak byli ve filmu ztvárněni skuteční hrdinové protiněmeckého odboje. O případné žalobě rozhodně v úterý plénum Českého svazu bojovníků za svobodu. Podle mluvčí Šárky Helmichové svaz nechtěl zatím věc příliš hrotit, ale tlak stovek odbojářů a historiků neustává, uvádí deník a cituje slova právníka Jaroslava Skrovného, že práva na ochranu osobnosti jsou nepromlčitelná.

"V demokratické zemi existuje různost názorů, dokonce i na vlastní historii a pravda se obvykle prodírá mezi nimi," cituje nakonec deník Právo i reakci mluvčího České televize Martina Krafla.


Slavná britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová navštívila před pár dny v utajení Prahu. Setkala se s dětmi, které si oblíbily hrdinu jejích knih Harryho Pottera. A také řekla, že je jí líto poprasku, který rozpoutala kritikou klecových lůžek v českých ústavech pro postižené. Mladá fronta Dnes se tuto informaci dozvěděla od ministryně Džamily Stehlíkové, se kterou se Rowlingová také sešla. Stehlíková má v popisu práce dohled nad lidskými právy. "Rowlingová řekla, že ten humbuk kvůli klecovým lůžkům u nás rozpoutat nechtěla. Ale bylo jí líto dítěte vyfoceného za mřížemi na tomto lůžku,"řekla ministryně novinám. Na zrušení klecových lůžek, ke kterému Rowlingová přispěla, si stěžovali mnozí rodiče i ošetřovatelé postižených dětí. Stávalo se, že děti se pak zranily při pádu z postýlek, poznamenává Mladá fronta Dnes.


Pavel Bém, foto: ČTK
Kdyby se první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém místo cesty na vrchol světa raději zabýval vyjednáváním s koaličními partnery, mohly být připravované reformy lepší. Deníku Právo to řekla místopředsedkyně Sněmovny za ODS Miroslava Němcová. Jiný názor na Bémovu dvouměsíční absenci má podle Práva ministr zemědělství z téže strany Petr Gandalovič. Ten se domnívá, že i Bém by nakonec s kompromisem už tehdy souhlasil.


"Čistší" internet - aby byly děti chráněny před pornografií a násilím - chce prosadit lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Kasal. Vadí mu, že i malé děti, které tráví stále více času na počítači, mohou na internetu lehce narazit třeba na hry se sexuálním obsahem, píše Mladá fronta Dnes. Dále deník informuje, že Kasal vyzval kolegy z parlamentu i odborníky, aby založili alianci proti zneužívání internetu, a nyní přichází s prvním bodem plánu, který by podle něj pomohl děti ochránit. "Už dnes existují filtrovací programy, ale zatím se o tom moc neví. Má představa je, že by takové programy měly být na počítače ve školách nainstalovány povinně,"řekl novinám Kasal. Věří, že i mnozí rodiče by si programy, na nichž lze zablokovat přístup k vybraným stránkám, rádi pořídili - jen kdyby o nich vůbec věděli. Deník také cituje zakladatele a předsedu představenstva společnosti Seznam.cz Iva Lukačovič, podle jehož názoru je diskuse o usměrňování internetu dopředu odsouzena ke krachu. "Je iluze, že se ten boj dá vyhrát," připouští v Mladé frontě Dnes i Kasal. Podle něj se ale aspoň se dají minimalizovat škody.


Poplatky jsou v rozporu s ústavou, tvrdí v Lidových novinách předsedkyně Českého helsinského výboru Libuše Šilhánová. "Páni poslanci, ministři a úředníci se baví, tlachají o tom, jestli mají lidé platit tu třicet korun za návštěvu u lékaře, tu šedesát za pobyt v nemocnici, i o tom, jak se budou případně takové poplatky vymáhat," míní autorka, ale nikdo se podle jejího názoru ani slůvkem nezmíní o Listině základních práv a svobod, která je neoddělitelnou součástí Ústavy České republiky, a že v této Listině je článek 31, který praví: "Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.".

Krom toho je ovšem Česká republika vázána řadou mezinárodních úmluv o lidských právech, připomíná Šilhánová a dovozuje, že zdraví je v nich prezentováno jako hodnota společenská a obecně kulturní, ne jenom osobní, individuální. "Z takového poznání ovšem plynou závažné důsledky pro politiku každého civilizovaného a kulturního státu. Mimo jiné i závěry, že není možné oklešťovat právo na ochranu zdraví na úrovni, které jsme v naší zemi dosáhli," pokračuje autorka. Připouští ovšem, že stát může zajistit bezplatnost v míře, požadované Listinou, jen pokud bude schopen zjišťovat nadměrné a nepřiměřené výdaje v rámci celého zdravotního systému a stanovit limity, např. příliš nákladných zdravotních pomůcek.