Přehled tisku

0:00
/
0:00

Konzumní revoluce - takto označují ekonomové výrazný nárůst tržeb v maloobchodech. Hospodářské noviny se zamýšlejí nad tím, proč lidé letos utrácejí nejvíc za posledních deset let. Analytici připomínají, že spotřebitelský boom asi hned neskončí. Vše hraje dalšímu utrácení peněz do karet.

Konzumní revoluce - takto označují ekonomové výrazný nárůst tržeb v maloobchodech. Hospodářské noviny se zamýšlejí nad tím, proč lidé letos utrácejí nejvíc za posledních deset let. Analytici připomínají, že spotřebitelský boom asi hned neskončí. Vše hraje dalšímu utrácení peněz do karet. Ekonomika je v zenitu, nezaměstnanost naopak na historickém minimu. Firmám se daří vyvážet, zisky tahounů jako ČEZ nebo Škoda Auto stoupají. Mzdy už proto přesáhly v průměru magických dvacet tisíc korun. Příjemné pro klienty bank jsou i zatím velmi nízké úroky. Zadlužení domácností proto sice už přesáhlo půl bilionu korun, ročně roste skoro o třetinu - ale pořád ještě není nebezpečné. Občané také dávají zřetelně najevo, že domácí ekonomice věří - konstatují Hospodářské noviny.


Ilustrační foto
Myšlenka vlády zřídit dětského ombudsmana je nesmyslná, uvádí Lidové noviny. Podle listu by veřejný ochránce práv dětí nemohl působit preventivně. Zároveň však chválí vládní Výbor pro práva dítěte za to, že chce zpřísnit ochranu dětských obětí a centralizovat řízení sociálních pracovníků. Právo pochybuje nad tím, zda zřízení nového úřadu posílí prevenci násilí na dětech. "Nevíme-li si s něčím rady, založíme nový úřad," komentuje deník plány vlády. Deník rovněž naznačuje, že problém tkví i v represivním systému. Komentátor mimo jiné píše, že si sám není jistý, co by udělal a koho by zavolal, pokud by přišel na případ rodinného násilí. "Mám volat policii nebo snad nějaký ústřední dětsko-ochranářský úřad v Praze? To bych si nejprve musel být jist, že státní instituce zná a ovládá citlivější řešení, než šoupnout dítě do ústavu," píše Právo.

Hospodářské noviny se domnívají, že vláda jde na problematiku týraných dětí "ze špatného konce". Podle deníku premiér i ministryně školství mluví tak, jako by byl problém v nedostatku represe. Podle listu však případ týraného Ondřeje z Kuřimi ukazuje, že se velmi málo pozornosti věnuje selhání státu. Sociální pracovnice selhaly v tom, že místo pomoci rodinu týraného chlapce "ničí". Hospodářské noviny si myslí, že děti například mohly zůstat v širší rodině. Zaměstnanci prý také rodinu "preventivně očerňují" a médiím "servírují své domněnky" a intimní informace z vyšetřování. "Ročně se v Česku odebírá 4000 dětí. Jen tři až čtyři procenta z nich jsou týrány. Většina z nich má jen chudé rodiče, jimž sociálka nijak nepomohla, protože umí hlavně trestat," uvádí Hospodářské noviny.


Ministři Schwarzenberg a Vondra netuší, co dělají čeští vojáci v Iráku, píše v titulku deník Právo. Při anketě mezi politiky se ukázala šokující skutečnost, ministři nevěděli, že čeští vojáci v Iráku už pět měsíců necvičí tamní policisty, ale hlídají britskou základnu v jihoirácké Basře. Stovka českých vojáků má mandát do konce letošního roku a část Strany zelených žádá zahájení jejich stahování už od září. Dotaz Práva zněl, zda to oslovení politici podporují. Schwarzenberg ve své odpovědi mimo jiné zmínil, že to musí rozhodnout vláda a že školení tamější policie je užitečné. Vondra řekl, že by to byl unáhlený krok a že je tam vojenská policie. O prodloužení mise na další rok rozhodl v prosinci Parlament, i když se účel mise změnil. V neděli se bude případným stažením vojáků z Iráku zabývat republiková rada Strany zelených.


George Bush,  foto: ČTK
Až na deset milionů korun se mohou vyšplhat náklady na bezpečnostní opatření, která se chystají v souvislosti s návštěvou amerického prezidenta George Bushe v Česku. Odhadl to bezpečnostní expert, oslovený deníkem Právo. O bezpečnost nejmocnějšího muže planety se ale budou - kromě českých specialistů - starat i jejich američtí kolegové. Už Česko požádali o povolení provozu svých zbraní. Lidové noviny dodávají, že se už nyní přemýšlí, kde manželský pár Bushových začátkem června jednu noc přespí. Podle policejních zdrojů se jako nejpravděpodobnější jeví rezidence amerického velvyslance v Praze-Bubenči. Není ale také vyloučeno, že Bushovi zvolí některý z pražských hotelů. O definitivním řešení se ale bude do poslední chvíle spekulovat. Není výjimkou, že se po městě pohybují dvě identické kolony a není jasné, ve které jede Bush. Tato taktika má zmást případné útočníky.


Mladá fronta Dnes v komentáři poukazuje na zákon o dani z příjmů a jeho početné výjimky. Až bude kabinet jednat o reformě, chtělo by se doufat, že osvícení vládcové daňovou houštinu prosekají. "Mít daňovou výjimku bezmála na každý den v roce je přece absurdní," míní komentář. Nějakou vyšší logiku ale v udělování daňových pardonů hledat nelze. "Státy zkrátka zdaňují to, co ve své době umějí odůvodnit ve 'veřejném zájmu': kdysi mýdlo, svíčky, osvobození otroků, dnes cigarety i obraz po tetičce Líbě." Vláda však zřejmě džungli daní neproseká, ale naopak jistě ještě nějaké výjimky, slevy a odpisy přidá, uzavírá komentátor. Lidové noviny se zase zamýšlí nad poplatky, které chce ministerstvo financí zavést pro plátce daní za jejich dotazy na berní úřad. "Výběrčí daní by měli především zjednodušit pravidla hry. Měli by dbát na to, aby se tato pravidla neměnila každý rok, a pak až se třeba zabývat otázkou, kolik naúčtují lidem, kteří si náhodou nevědí s něčím rady," píšou Lidové noviny.


Zámek v Budišově na Třebíčsku,  foto: Jiří Sedláček - Frettie,  CC BY 3.0 Unported
Dotace ve výši 65 miliónů korun na opravu zámku v Budišově na Třebíčsku zmanipulovaná nebyla. Jak píše Právo, na základě auditu to uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj. Projekt předkládala skupina kolem obviněného budišovského bývalého starosty Ladislava Péti. Z manipulací s dotacemi jsou kromě Péti podezřelí bývalý šéf kabinetů premiérů Grosse a Paroubka Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství. Podle policie nadhodnotili cenu rekonstrukce Budišovského zámku tak, aby si mohli rozdělit zhruba 30 milionů korun. Nynější audit podle deníku doporučil v systému přidělování dotací provést několik změn, které by vedly k větší transparentnosti celého procesu.


David Rath
Poslanec ČSSD David Rath se pustil s kritikou do náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra. Údajně koupil pod cenou byt na pražském Smíchově a v minulosti čelil trestnímu stíhání. Náměstek nařčení odmítá, možná se bude proti Rathovým výrokům bránit soudní cestou. Jak píše Mladá fronta Dnes a Právo, Šnajdr měl podle Ratha koupit rozestavěný původní byt za 600 tisíc korun. Podle tisku to ale není pravda, protože Šnajdr za byt zaplatil více než tři miliony korun. Rath ho také kritizoval za to, že byl v minulosti stíhán za zpronevěru a zkreslování hospodářských výsledků. Jak však Šnajdr uvedl, řízení obvinění byl pravomocným verdiktem zproštěn.


Stát odmítá firmě Kapsch zaplatit prémiový bonus za mýtné, píší Lidové noviny. Podle ministerstva dopravy totiž zatím není jasné, jaká byla účinnost v uplynulých měsících, a je třeba počkat na dohodu, která přinese novou metodu výpočtu. Ze smlouvy vyplývá, že společnosti vedle měsíčních splátek ve výši 90 milionů korun za provozování systému náleží ještě další odměna, pokud efektivita bude vyšší než 95 procent. Kapsch tvrdí, že limity splňuje, a deklaruje efektivitu 99 procent. Podle smlouvy by tak firmě měly připadnout prostředky, které vybere nad stanovenou hranici. Problém však spočívá v tom, že nezávislá kontrola v podobě auditora začala účinnost provozovatelské firmy měřit až od února, zatímco celý systém byl spuštěn již na začátku roku.


Tenisový boss a podnikatel Ivo Kaderka se vrací na ministerstvo školství jako poradce náměstka pro sport. Před necelým měsícem přitom z funkce náměstka odešel kvůli podezření ze střetu zájmů. Podle Lidových novin ministerstvo tvrdí, že nejde o placenou pozici. Předsedu Českého tenisového svazu Kaderku obvinila před nedávnem televize Nova, že přislíbil státní dotaci Českému střeleckému svazu, pokud mu funkcionáři přenechají střelnici v Praze 9. Ministryně školství Dana Kuchtová si nechala tehdy vypracovat analýzu - ta střet zájmů nepotvrdila. Kaderka ale později sám z funkce náměstka odstoupil.


V žebříčku 500 největších evropských firem se v loňském roce umístily tři české podniky, a to ČEZ, Unipetrol a Telefónica O2 Czech Republic. Většina evropských společností loni zároveň vykázala již třetí rok za sebou rekordní výsledky. Pořadí německého listu Handelsblatt přinesly dnešní Hospodářské noviny. První místo obsadila nizozemská společnost Shell, následovaná britským BP a německým koncernem DaimlerChrysler. Tuzemský energetický gigant ČEZ v žebříčku obsadil 239. místo. Uetrol byl na příčce 352 a na 476. místě skončila Telefónica O2 CR. Pozoruhodné letos podle deníku bylo to, že se menším firmám v žebříčku dařilo lépe než velikánům.


Automatický rybářský prut, který sám zasekne a vytáhne rybu. Pro někoho konec romantiky, pro jiného užitečná novinka. Jak píše Mladá fronta Dnes, s vynálezem automatického rybářského prutu pro zimní lov uspěl devatenáctiletý student Tomáš Nezval z Prostějova na mezinárodním vědeckotechnickém veletrhu ve Spojených státech. Za třetí místo ve své kategorii získal tisícidolarovou odměnu. Prut je vybaven kamerou, která sleduje splávek, LCD displejem a řadou dalších věcí. Má také počitadlo ulovených ryb nebo měření teploty. S konstrukcí Tomáši Nezvalovi pomáhal strýc. Automatický prut vznikal asi půl roku ze součástek, které bývalý student Střední průmyslové školy v Prostějově našel doma. Prut už chytil stovky ryb. Nejtěžší prý bylo vymyslet konstrukci a naprogramovat mikroprocesor.