Přehled tisku

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Pokud premiér Mirek Topolánek (ODS) v debatě o reformě veřejných financí výrazněji ustoupí oponentovi, poslanci ODS Vlastimilu Tlustému, riskuje podle komentátora Hospodářských novin další propad v rozpočtu. Když Topolánek odmítne, riskuje propad reformy.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Pokud premiér Mirek Topolánek (ODS) v debatě o reformě veřejných financí výrazněji ustoupí oponentovi, poslanci ODS Vlastimilu Tlustému, riskuje podle komentátora Hospodářských novin další propad v rozpočtu. Když Topolánek odmítne, riskuje propad reformy. "Premiér tak musí a) nakoupit více opozičních poslanců nebo b) proměnit Tlustého v izolovaného exota nebo c) uzavřít s inženýrem těžké mechanizace nějaký šikovný obchod - aby se, po topolánkovsku řečeno, Tlustý nasytil a koalice zůstala celá. Takový je úděl slabých vlád," shrnuje autor komentáře v Hospodářských novinách.


Do pohonných hmot se budou od září přimíchávat biopaliva z řepky olejky. Radují se z toho hlavně zemědělci, kteří řepku pěstují a ekologové. Hospodářské noviny ale jejich nadšení krotí. Kromě výhod totiž biopaliva můžou přinést i miliardové daňové úniky. Biolíh se dá prodávat i jako alkohol a nepoctivý prodejce se tak může vyhnout spotřební dani. Ta činí dvě stě šedesát pět korun za litr potravinářského lihu. Z distribuce biopaliv se tak nakonec může vyklubat výnosnější podvod než známá kauza lehkých topných olejů. Biopaliva dosud podporovala Evropská unie. Nizozemsko ale nedávno upozornilo na to, že biolíh může poškodit přírodu. A ekonomové se přidávají. Podle některých jde jen o metodu skrytých dotací pro evropské a americké zemědělce.


Libye zřejmě zruší diplomatické zastoupení v Česku. Jak píše Právo, podle Tripolisu je to z ekonomických důvodů. Neoficiálně se ale mluví o souvislosti s kauzou pěti bulharských sester. Ty libyjská justice nedávno odsoudila za údajně záměrné nakažení stovek dětí virem HIV. Režim Muammara Kaddáfího tak možná omezí styky s několika evropskými zeměmi, které s rozsudkem nesouhlasí. Mezi nimi bylo i Slovensko. Po únorové návštěvě slovenského premiéra Fica si to ale Libyjci rozmysleli. Možná čekají delegaci i od nás, spekulují čeští diplomaté.


Radovan Krejčíř,  foto: ČTK
Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který je ve vazbě v Jihoafrické republice, chtěl v této zemi zajistit sobě a své rodině občanství. Řekl to v telefonickém rozhovoru deníku Blesk. Uvedl rovněž, že v JAR se chtěl podrobit lékařskému vyšetření, protože ho trápily bolesti hlavy. Krejčíř byl v Johannesburgu zatčen předminulý týden poté, co do země přiletěl na falešný pas z Madagaskaru. Předtím pobýval na Seychelských ostrovech, kam uprchl předloni a skrýval se tam před českou justicí. Krejčíř deníku rovněž sdělil, že z JAR si každý den volá s manželkou a se synem, kteří zůstali na Seychelách. K jeho zadržení prý přispěly informace české civilní rozvědky, která věděla o jeho cestě na jih Afriky.


logo ČSOB
Protikorupční policie šetří podle Mladé fronty Dnes stamilionové odměny, které Československá obchodní banka (ČSOB), tedy největší banka v zemi, vyplatila za získání lukrativního kontraktu se státní Českou poštou. Před třemi lety ČSOB potřebovala prodloužit s poštou dohodu svému projektu banky fungující na poštovních přepážkách. V prosinci 2004 si najala poradenskou firmu CA IB a právníka Miroslava Janstu, který patří mezi přátele řady vlivných lidí z ČSSD včetně expremiéra Stanislava Grosse. Právě Grossova vláda o měsíc později kontrakt posvětila. Podle listu teď detektivové přišli na to, že firma, která od banky dostala přes 200 milionů korun, obratem poslala peníze na konto neznámé zahraniční společnosti, která podle všeho nevykazuje žádnou činnost. Jednou z vyšetřovacích verzí je to, že firma CA IB mohla sloužit jen jako průtokový ohřívač peněz určených na provizi politikům, kteří měli při uzavírání kontraktu rozhodující slovo. Vedení ČSOB i investiční bankéři z CA IB jakékoli nekalosti odmítají.


Foto: ČTK
Neonacistické hnutí Národní odpor se asi na čas stáhne z veřejnosti. Lidové noviny zjistily, že podle soudního posudku odborníka Miroslava Mareše jsou vlajka a název strany nelegální. Mareš totiž v dokumentu píše, že hnutí lze s největší pravděpodobností zařadit mezi neonacistické organizace. Národní odpor tak už nebude moci na shromážděních používat své obvyklé symboly. Podle stanoviska Nejvyššího soudu je navíc možné stíhat každého, kdo podporuje podobné hnutí. Čtyřem účastníkům rozpuštěného prvomájového pochodu strany už proto hrozí obvinění.


Výběr daní zaostává. Státu bude koncem roku v pokladně proti očekávání chybět dvacet miliard korun na daních ze zisku firem a daní z cigaret. S odvoláním na oznámení ministerstva financí to píše Mladá fronta Dnes. Pokud se nepodaří vybrat více na jiných daních či sociálním pojištění, kde zatím přibývá peněz rychleji, může státní rozpočet skončit schodkem až 111 miliard proti schváleným 91 miliardám. Příjmy ze spotřebních daní u cigaret budou zhruba o deset miliard nižší, než ministerstvo financí počítalo. Vyšší daně na cigarety totiž platí od března, ministerstvo počítalo s tím, že to bude od ledna. Konečný růst daní byl také nižší, než úředníci původně navrhovali. A díky vynalézavosti výrobců cigaret se u některých značek zdražení odloží až na léto či podzim. Proti předpokladům bude chybět i deset miliard na daních od firem. Těm se loni snížily daně, ale to se plně projeví až letos.


Zahraniční firmy stále více využívají české experty. Jen za poslední rok postavilo v Česku své vývojové či distribuční centrum 31 mezinárodních společností, píší Hospodářské noviny. Ke zhruba dvaceti tisícům Čechů, kteří podle údajů společnosti CzechInvest už v nejrůznějších centrech po celé zemi pracují, přibudou brzy další dva tisíce. Od roku 2003 už v Česku mezinárodní společnosti do svých center investovaly více než sedmnáct miliard korun. Například Oracle z Česka řídí prodej v celé střední a východní Evropě. Také v Microsoftu se na prodeji systémů do mobilů podílejí Češi. Hlavním tahákem už ale není jen Praha. Například v Brně má své zákaznické centrum německá letecká jednička Lufthansa a pobočku zde otevřela i indická technologická společnost Infosys. Z Ostravy zase obsluhuje zákazníky GE Money.


Největší mecenáška ODS, majitelka Luční boudy Klára Sovová, zakládá hnutí nazvané Anti-ČEZ a chystá protestní protivládní akce kvůli zdražování proudu. Jak píše Mladá fronta Dnes, Sovovou k akci přiměl měsíční účet za elektřinu s částkou 180.000 korun. List připomíná, že rodina Sovové podpořila ODS před loňskými volbami šesti miliony korun. Protivládní kampaň největších sponzorů strany je podle Mladé fronty Dnes další pochybností okolo původu největšího daru pro ODS. Deník klade otázku, zda šest milionů pochází skutečně z rodinného jmění Sovových, nebo byli movití podnikatelé jen nastrčenými sponzory, kteří peníze jen přeposlali na účet ODS?


Loosova vila ve Střešovicích
Dvanáct českých památek doufá v zapsání do seznamu UNESCO, píše Právo. Než ale přijdou na řadu, může to trvat ještě několik let. Každý stát totiž může předložit jen jednu nominaci za rok. Příslušný odbor ministerstva kultury tak navrhl dvě pražské památky - Loosovu vilu ve Střešovicích a kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech. Ministerstvo ale má zájem, aby se do mezinárodního seznamu chráněných míst dostaly i památky z regionu. Horkým kandidátem je tak i Mikulčicko-kopčanský archeopark, společný projekt České republiky a Slovenska. Na seznamu UNESCO chce být například i hřebčín v Kladrubech, liberecký Ještěd, žatecké chmelnice nebo třeboňské rybníky.