Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označil poválečný odsun sudetských Němců z českých zemí za vyhnání, všímá si deník Právo. V obsáhlém rozhovoru pro víkendové vydání německého deníku Berliner Zeitung ministr uvedl, že by se to nemělo popírat a že je pro to, aby se věci nazývaly pravým jménem.

"Na druhé straně je třeba si uvědomit, že tomu něco předcházelo," cituje Právo Schwarzenbergova slova s poukazem na druhou světovou válku, kterou rozpoutali nacisté.

"To jenom ukazuje že tato vláda je připravena k jakékoliv revizi čehokoliv, co v české politice bylo pevné a konstantní," cituje v té souvislosti Právošéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka. Naproti tomu europoslanec za ODS Jan Zahradil se podle deníku uklidnil, když si přečetl celý článek. Kontext je podle něj v tom hlavním koridoru české zahraniční politiky, tedy neotvírat minulost. Samotný výrok o vyhnání ale podle Zahradila jde mimo zmíněný koridor.


Ještě předtím, než se stal zpěvák Jaromír Nohavica agentem Státní bezpečnosti, chtěla ho tato organizace poslat do vězení za pobuřování, píší pondělní Lidové noviny s poukazem na dokumenty, které objevily v archivech ministerstva vnitra. Podle deníku je pravděpodobné, že zpěvákův podpis spolupráce byl "výměnným obchodem" za odvrácení trestního stíhání. Státní bezpečnost přitom podobný postup používala velice často. Snahu o kriminalizaci a následný tlak na podepsání spolupráce zažili i další zpěváci, třeba Karel Plíhal nebo Wabi Daněk, kteří ale na rozdíl od Nohavici nepodepsali, uvádí dále noviny.


Soud v Česku poprvé zasáhl proti příliš dotěrným bezpečnostním kamerám, píše Mladá fronta Dnes. Podle ní chtělo bytové družstvo v Brně kamerami na chodbách chránit svůj majetek, jenže otevřenými dveřmi mohlo nahlížet i do bytů. Nájemníci navíc o kamerách nevěděli a nahrávky se uchovávaly příliš dlouho. Úřad pro ochranu osobních údajů proto udělil družstvu pokutu 180 tisíc korun a před pár dny jeho rozhodnutí potvrdil soud. Svého druhu je to vůbec první rozsudek v Česku.

Vedení družstva je rádo, že pokuta je tak nízká, uvádí dále Mladá fronta Dnes. Zákon totiž umožňuje firmy potrestat až desetimilionovou pokutou. Bezpečnostních kamer v Česku přesto rychle přibývá. A s tím stoupá počet prohřešků při jejich používání. Například někteří ředitelé škol chtějí umístit kamery nejen na chodby, ale i do sboroven a sledovat, co dělají učitelé, dodává deník.


Čeští pacienti mají nyní možnost získat víc informací o svých lécích než kdykoli předtím. Na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví si mohou od konce minulého týdne nejen velmi jednoduše zjistit maximální doplatek ke svému léku, jeho složení nebo nežádoucí účinky, ale i jeho stoprocentně hrazenou alternativu, uvádějí Hospodářské noviny. Podle nich pacientské organizace novinku ministerstva zdravotnictví chválí. "Za tohle musím ministerstvo pochválit. Lékaři se budou muset připravit na mnohem častější otázky, proč nám předepisují konkrétní lék s doplatkem,"řekl novinám šéf Svazu pacientů Luboš Olejár.

Za užitečné považuje volné zpřístupnění informací o plně hrazených lécích i prezident lékařské komory Milan Kubek. Upozorňuje ale, že ne každý lék s doplatkem jde nahradit lékem se stejnou účinnou látkou. "Existuje riziko alergií, protože pomocné látky v léčivu se často liší," říká Kubek. Doporučuje pacientům, aby se o přechodu na levnější lék domluvili s lékařem.

Údaje o doplatcích bude ministerstvo na svých stránkách aktualizovat každý měsíc. O snížení doplatků na léky, které chystají některé farmaceutické firmy v dubnu, se tak pacienti z internetu dozvědí nejdřív 1. května, píší Hospodářské noviny.


Jana Volfová a Miloš Zeman, foto: ČTK
Expremiér Miloš Zeman a bývalá poslankyně sociální demokracie Jana Volfová se v sobotu podle očekávání stali "rodiči" nové politické strany, píše deník Právo. Nese název Strana důstojného života, její předsedkyni se stala Volfová a Zeman, který vymyslel název strany, bude poradcem její šéfky. Bývalý předseda sociální demokracie, který nedávno opustil ČSSD, ale sám do nové strany vstoupit nehodlá. Stejně tak s členstvím v SDŽ nepočítá ani poslanec Miloš Melčák, který byl vyloučen z ČSSD kvůli toleranci Topolánkova kabinetu. Během sjezdu přesto poslala dvě pozdravné textové zprávy a neúčast mezi pozvanými hosty omluvil rodinnou oslavou, všímá si deník Právo a dodává, že v předsednictví zakládajícího sjezdu seděl jako host bývalý poslanec ČSSD a exministr školství Eduard Zeman.


Komentář jednou větou v Mladé frontě Dnes tentokrát zní: "Je asi zbytečné, aby Paroubek podával na ministra Langera trestní oznámení kvůli ovlivňování vyšetřování, protože buď Langer takovou moc má a ovlivní si, co chce, nebo nemá, a pak není co řešit."


Hrady a zámky jsou dalším místem, kde nový zákoník práce způsobuje vážné problémy, píší na své první straně Lidové noviny. Podle nich kastelánům hrozí, že v právě zahájené turistické sezoně nebudou mít dostatek kvalitních průvodců. Pokud by se totiž měli držet zákona, musejí letos zaměstnat dvakrát více sezónních pracovníků než vloni. "Průvodcům brigádníkům nový zákoník na rozdíl od starého nedává možnost, aby v sezoně mohli odpracovat stejně hodin jako lidé v pracovním poměru. Kvalitní lidé, které jsme vyškolili, tak najednou budou moci pracovat jen napůl, na dvacet hodin týdně," potvrdil Lidovým novinám kastelán brněnského hradu Veveří Petr Fedor.

Problém se dotýká celého Národního památkového ústavu, který spravuje desítky historických objektů. Do května, kdy začne turistická sezona naplno, se přitom problém už nemusí podařit vyřešit. Vedení památkářů sice jedná o výjimkách, není však jisté, zda by mohly začít platit už letos, uvádí dále deník.


Poradci, sportovní lobbisté a reklamní agenti jsou vítězi olympiády v Praze. I kdyby vůbec nebyla, píše Mladá fronta Dnes a dále rozvádí tuto myšlenku: Poradenské firmy, stovky odborníků z řad univerzit, soukromých firem i ministerstev, marketingoví a reklamní mágové, především však významní sportovní lobbisté si společně rozdělí přibližně půl miliardy korun, které Praha podle dřívějších odhadů bude muset vyčlenit na šanci získat olympijské hry. "Pokud by město skutečně vyhrálo a olympiáda v Praze byla, částka i okruh profitujících se raketově znásobí," pokračuje deník. "Doufám, že je to byznys minimálně na dvanáct let," citují pak noviny Tomáše Peteru, který povede minulý týden vzniklou společnost Praha olympijská. Dřívější tenista a úspěšný trenér, dnes eso sportovního managementu s monackým pasem, se právě kvůli tomu stěhuje z Monaka do Prahy. A naráží na to, že i když česká metropole podá přihlášku na rok 2016, reálnější šance na úspěch se připisuje až případnému uspořádání olympiády v roce 2020.