Přehled tisku

Sjezd ČSSD, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Tisk komentuje průběh víkendového sjezdu sociální demokracie v Brně. Deníky se v zásadě shodují na tom, že staronový šéf ČSSD Jiří Paroubek sice obhájil svou funkci, bude se ale muset změnit. Paroubkova pozice v ČSSD je nyní slabší než v minulosti. Deník Právo například komentuje napětí, které vládlo na víkendovém sjezdu ČSSD mezi Paroubkem a delegáty. Podle listu šlo v sobotu o "nedospělou přetahovanou". Sociální demokraté zkoušeli, jak je potencionální volební lídr schopen obstát v okamžiku, kdy se mu nenaplňují očekávání. Podle deníku Paroubek nevydařeným sjezdovým pátkem a sobotou nastartoval ve straně proces hledání svých nástupců.

Sjezd ČSSD, foto: ČTK
Tisk komentuje průběh víkendového sjezdu sociální demokracie v Brně. Deníky se v zásadě shodují na tom, že staronový šéf ČSSD Jiří Paroubek sice obhájil svou funkci, bude se ale muset změnit. Paroubkova pozice v ČSSD je nyní slabší než v minulosti. Deník Právo například komentuje napětí, které vládlo na víkendovém sjezdu ČSSD mezi Paroubkem a delegáty. Podle listu šlo v sobotu o "nedospělou přetahovanou". Sociální demokraté zkoušeli, jak je potencionální volební lídr schopen obstát v okamžiku, kdy se mu nenaplňují očekávání. Podle deníku Paroubek nevydařeným sjezdovým pátkem a sobotou nastartoval ve straně proces hledání svých nástupců.

Podle Mladé fronty Dnes si už dnes Jiří Paroubek nemůže v ČSSD dělat, co chce. "Dostal od sjezdu strany důrazné doporučení, že se má změnit," píše deník. Rovněž podle Lidových novin předseda ČSSD obhájil své křeslo, ale jeho pozice je slabší než v minulosti. Výsledek sjezdu by pro něm měl být výstrahou. "Slabý 60procentní mandát pro Jiřího Paroubka nebyl ani tak reakcí na vnější okolnosti (odchod Zemana, kauza Altner), jako spíš 'odměna' za vše, co šéf ČSSD pro svoji stranu udělal," myslí si deník.

Hospodářské noviny se ale domnívají, že navzdory veřejnému ponížení se Paroubek drží a bude ještě dlouho pevně držet v čele strany. Tato situace podle listu potrvá do té doby, než se objeví někdo s odvahou k přímému střetu a s programem, který by dal dohromady širší podporu. Hospodářsko noviny se také ptají, jestli je Paroubek tím správným lídrem, který dokáže vymyšlený program "prodat" střední třídě.


Jiří Čunek, foto: ČTK
Podle premiéra Mirka Topolánka už nelze protahovat kauzu vicepremiéra Jiřího Čunka, který je obviněn z korupce. Premiér to řekl v pondělních Hospodářských novinách. Čunkův případ podle něj poškozuje celou vládu. Topolánek také v deníku uvedl, že nabídne Čunkovi "mechanismus", který mu bude garantovat návrat do vlády v případě, že se prokáže jeho nevina. Topolánek již dříve naznačil, že by bylo lepší, kdyby Čunek odstoupil a poté, co bude zbaven podezření, se do kabinetu případně zase vrátil. Uvedl ale také, že sám nemůže prvního místopředsedu koaliční vlády nutit k rezignaci. Předsedové tří koaličních stran by měli o obvinění šéfa lidovců Čunka z korupce mluvit nejpozději v úterý.


Václav Klaus a německá kanclářka Angela Merkel, foto: ČTK
Hodný prezident - tak hodnotí vystupování Václava Klause na oslavách 50. výročí Evropské unie v Berlíně komentátor Lidových novin. Státník, Evropan, muž kompromisu, který umně skrývá svou profesorskou náturu. Žádný samolibý politik, který rozdává nálepky jako "falešný" či "nepřijatelný" a neskrývá svůj odpor k evropeismu. Co se to stalo? - ptá se autor komentáře. Proč je český prezident tak hodný? Pamětníci evropských summitů však podle deníku vědí, že Klaus je takový mezi státníky vždycky. Nakonec Česko do Evropské unie přihlásil právě Klaus. Nyní přibyl další důvod k umírněnosti - blížící se prezidentské volby. A v nich se image prezidenta respektujícího ústavu může hodit.


Podle Mladé fronty Dnes se mimořádně účinná látka MK-612, určená proti některým virům, nakonec vyrábět bude. Lék proti vážným virovým onemocněním vyvinuli čeští vědci z týmu Antonína Holého z pražského Ústavu organické chemie a biochemie. MfD nedávno uvedla, že výroba preparátu je ohrožena, protože by konkuroval jiným méně účinným, ale dobře zavedeným látkám, které vyrábí americká farmaceutická firma Gilead Sciences. Ta se podílí i na vývoji nové látky. Podle ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Zdeňka Havlase ale výzkum MK-612 nepřestává a bude pokračovat i v budoucnu. Přípravek léčí dosud nebývalou škálu virových onemocnění - neštovicemi či opary počínaje a nebezpečnými cytomegaloviry konče. V porovnání s podobnými léčivy je prý MK-612 minimálně toxický, takže má téměř zanedbatelné vedlejší účinky.


Naděje, že se několikaletý růst cen elektřiny pro české spotřebitele konečně zastaví, jsou podle Hospodářských novin liché. Shodují se na tom energetici i analytici energetických trhů. Vyrovnávání našich cen s vyššími cenami v Německu bude pokračovat, srovnají se až v roce 2008 nebo 2009. Za vyšší ceny než u nás se elektřina prodává také v Maďarsku, na Slovensku a v Rakousku. Na růst ceny budou opět tlačit i povolenky na emise skleníkových plynů od Evropské komise. Pokud jich bude málo, budou drahé a potáhnou vzhůru i ceny energií.


Káva zřejmě kvůli velké úrodě zlevní. Podle Lidových novin je dost pravděpodobné, že se nižších cen dočkají i čeští konzumenti. Cena kávy klesá hlavně kvůli zvyšujícímu se stavu jejích zásob. Spekuluje se, že současný déšť v Brazílii bude mít pozitivní dopad na velikost sklizně. Brazílie je přitom největším producentem kávy na světě. Letos by mohla sklidit až 36 milionů žoků - tedy o 5 milionů víc, než se počítalo.


Počítač v Česku používá až sedmdesát procent lidí, informuje deník Právo. Počet uživatelů elektronické pošty se od r. 2000 zdvojnásobil. Přitom před deseti lety uměla většina Čechů počítač sotva zapnout. Prokázal to výzkum o vlivu počítačů na vzdělávací procesy a na osobnost člověka, který agentura ASOV provedla na základě grantu ministerstva práce a sociálních věcí. Průzkum ale také ukázal, že počítačová gramotnost klesá s přibývajícím věkem. Ve věkové skupině 15 až 30 let má alespoň základní znalosti práce s počítačem více než 90 procent lidí, nad 45 let to není ani 22 procent.


Česko je cyklistická velmoc. Kromě výjimečné chuti jezdit a utrácet za kvalitní kola se do Čech a na Moravu vrací také vůle bicykly vyrábět. Mladá fronta Dnes podotýká, že odvětví, kterému se ještě v roce 2002 vůbec nedařilo, se vzpamatovalo díky vstupu Česka do Evropské unie. Ta tuzemský trh chrání před levným dovozem z Asie. Firmy, které montují kola v Česku, ale stejně používají díly vyrobené v Asii. Téměř padesátiprocentnímu antidumpingovému clu na díly se však mohou vyhnout, pokud podíl hodnoty těchto dílů nepřesáhne na bicyklu 60 procent. Získat výjimku na neplacení cel ale není snadné.


Rozhledna na Zlatém Chlumu
V Jeseníkách by měl vyrůst další lyžařský areál. Sjezdovku na horu Zlatý chlum chce vybudovat Česká Ves na Jesenicku. Obec již připravuje veškeré podklady pro stavbu nového areálu. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Podle starosty České Vsi přesáhnou náklady na jeho vybudování částku 200 milionů korun. Po nedávno otevřeném lyžařském areálu ve Zlatých Horách jde již o druhý areál na Jesenicku, který bude vybaven moderní čtyřsedačkovou lanovkou. Stejně jako zlatohorský areál pak bude mít i areál na Zlatém chlumu využití také v létě. Lanovka vyveze nahoru nejen lyžaře, ale i pěší turisty nebo cyklisty s horskými koly. Z vrcholu hory vede řada atraktivních tras jak pro pěší, tak pro vyznavače horských kol. Nahoru se vyvezou také zájemci o svezení na plánované bobové dráze, která bude jednou z nejdelších v České republice.


Mladá fronta Dnes informuje o tom, že do sbírky Národního muzea se postupně vracejí pečetidla, která neznámí pachatelé odcizili před 12 lety z depozitáře na zámku Křinec u Nymburku. Vzácná sbírka 640 pečetidel, z nich některá pocházela už z dob Přemyslovců, se ztratila v květnu 1995. Od té doby se jich muzeu vrátilo 243. Posledních 11 našla německá policie loni v Hesensku, kde je jeden obchodník nabízel v internetové dražbě. Každé z pečetidel je podle deníku unikát a muzeum je mělo velmi dobře zdokumentované. Legálně jsou tyto předměty neprodejné. Policisté se domnívají, že krádež se kdysi uskutečnila na objednávku. Odcizená sbírka měla jako celek hodnotu asi 19 milionů korun.