Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Policejní prezident Vladislav Husák čelí podle čtvrteční Mladé fronty Dnes podezření, že se zapletl do korupční aféry biolíh, při níž byli loni na jaře pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD.

Policejní prezident Vladislav Husák čelí podle čtvrteční Mladé fronty Dnes podezření, že se zapletl do korupční aféry biolíh, při níž byli loni na jaře pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD. Podle jedné verze, která se nyní prověřuje, mohl Husák varovat některé aktéry korupční kauzy před chystaným policejním zátahem. Přišla na to Bezpečnostní informační služba (BIS), když na žádost Národního bezpečnostního úřadu prověřovala Husákovy kontakty. Policejní prezident si podle listu začátkem loňského roku před pozatýkáním biolihového gangu intenzivně telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem. Šlouf se pak spojil s hlavním podezřelým v kauze biolíh, olomouckým lobbistou Františkem Vybíralem a varoval ho, ať se do ničeho neplete. Podle zpravodajců, kteří na případu pracují, neměl Šlouf podle výpisů telefonních hovorů kontakt s žádným jiným policejním funkcionářem než s Husákem. Policejní prezident odmítl případ komentovat. Ministr vnitra Ivan Langer řekl, že o případu neví. Kdyby se však podezření z vynášení informací u Husáka potvrdilo, považoval by to za závažný prohřešek. Pokud by se prokázalo, že policejní prezident skutečně vynášel informace, mohl by přijít o bezpečnostní prověrku a musel by opustit funkci. Navíc by mu hrozilo stíhání kvůli maření vyšetřování.


Vysoké posty u příspěvkové organizace ministerstva zastávají podle Lidových novin agenti StB. Podle deníku jde například o šéfa gastronomických provozů Jiřího Slaninu, který působí v Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra. Slanina podle deníku působil u druhé správy SNB pro boj s vnitřním nepřítelem. Z archivních svazků vyplývá, že se podílel na tajných akcích "proti komunistickému režimu", které však byly v režii StB. Řídil síť agentů, od nichž získával informace. Od policie byl Slanina propuštěn 25. června 1990. Podle deníku má ale volný přístup i do budovy v Praze 8, kde sídlí civilní rozvědka. Dalším spolupracovníkem StB v příspěvkové organizaci ministerstva je zástupce ředitele pro zahraniční vztahy Koleška. Podle svazků StB byl agentem s krycím jménem Ondra. I on má přístup do všech budov ministerstva, uvedl deník. "Pokud se ukáže, že je to skutečně tak, pak tito lidé nemají ve vedoucích funkcích co dělat. Navíc se potvrzuje, že tato obří příspěvková organizace potřebuje důkladně prověřit nejen po ekonomické stránce," reagoval na informace LN ministr vnitra Ivan Langer.


Jiří Čunek
Tisk komentuje sílící tlak na odchod vicepremiéra Čunka. Podle komentáře Mladé fronty Dnes je stále těžší se předsedy lidovců zastávat. List poukazuje na to, že odmítl policejní výslech "kvůli cvrkotu kamer". Čunek, který je stíhán za údajné přijetí úplatku, odložil svůj výslech proto, že se o něm předem dozvěděla média. Vicepremiér zdůraznil, že se výslechu nevyhýbá - jen si domluvil jiný termín, který by se obešel bez médií. Chce prý mít alespoň v něčem stejné podmínky jako jiní obvinění. Deník v této souvislosti ale připomíná, že politik je na vrcholu a tam, jak známo, fouká vítr. "Kdo chce vládnout, musí se mu postavit, nebo čestně odejít," píše list. Pokud to lidovecký předseda nedokáže, ocitne se ve stejně trapné situaci jako dříve někdejší premiér Stanislav Gross.


Novým náměstkem ministryně školství Dany Kuchtové ze Strany zelených bude Jaromír Soukup. Hospodářské noviny připomínají, že Soukupova agentura poskytla před rokem devět milionů korun na předvolební kampaň právě Straně zelených. Soukup bude mít na ministerstvu na starosti veřejné zakázky, ale i finance z evropských fondů. Ročně tak bude spolurozhodovat o třech miliardách korun, které má ministerstvo školství na investice, uvádí deník. Ministryně Kuchtová ale popírá možnost, že by místo pro Soukupa byla protislužba za jeho dřívější pomoc straně. I Soukup tuto spekulaci vylučuje. Kuchtová navíc uvedla, že podmínkou nástupu Soukupa na ministerstvo je rezignace na pozici jednatele ve zmíněné společnosti.


Podle deníku Právo hrozí policii, že nebude mít peníze na běžné provozní výdaje. V jejím rozpočtu pro letošní rok chybí víc než miliarda korun. Prioritou pro ministerstvo vnitra je přitom nákladná rekonstrukce policejních služeben. Kvůli ní už koncem minulého roku chybělo policii víc než 400 milionů korun. Ministerstvo už přitom počátkem roku seškrtalo policejní rozpočet pro investice o 65 milinů. Další stovky milionů chybí právě na provozní výdaje - jako například platby za energie, benzín, výzbroj atd. Policie v současné době vyjednává se zástupci ministerstva o dalším možném navýšení svého rozpočtu a připravuje další škrty.


Mladá fronta DNES se věnuje prodeji státního podílu v elektrárenské společnosti ČEZ. Stát vlastní asi dvě třetiny akcií ČEZ, připomíná deník. Podle ministerstva financí bude vláda posuzovat varianty, které počítají s privatizací buď sedmi nebo patnácti procent akcií. Za 15 procent by přitom podle listu stát získal 80 miliard korun, u sedmiprocentního podílu by byl výnos okolo 35 miliard. Kabinet má ještě možnost prodat jen 0,91 procent akcií, tj. udržet si ve firmě dvě třetiny. Hlavním zájemcem o koupi je samotný ČEZ. Peníze získané za ČEZ mají putovat do státního fondu dopravy, který je použije na výstavbu silnic a dálnic. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, do jehož resortu správa elektrárenské společnosti patří, tvrdí, že hlavní je získat 31 miliard korun, se kterými kabinet počítá v letošním rozpočtu. Tato částka by podle Mladé fronty stačila zhruba na 74 kilometrů nových dálnic. Proti prodeji se vyslovila ČSSD.


Podle Hospodářských novin dostane česká ekonomika finanční injekci od hollywoodského studia Walt Disney. To zde bude od dubna natáčet velkofilm Letopisy Narnie. Podle zástupce produkční firmy, která natáčení v Česku organizuje, se bude čistá investice pohybovat mezi 30 až 40 miliony dolarů. Velkou část z toho získá ocelář Tomáš Chrenek, kterému patří společnost Barrandov Studio. Snímek bude přitom prvním filmem, při jehož výrobě se využije obří zvukotěsný ateliér za 200 milionů korun, který byl otevřen loni v prosinci. Podle produkční firmy bude snímek Letopisy Narnie: Princ Kaspian nejnákladnějším filmem, který se v Česku natáčel.


Lidové noviny informují o záměru australské-americké produkce natočit film o Miladě Horákové. Iniciátorem snímku s názvem Milada je David Mrnka. Natáčení by mohlo začít za rok či dva a točit se bude v Česku, případně i v Los Angeles ve Spojených státech. Podle Mrnky na scénáři již pracuje Lorie Hopeová, která spolupracovala s televizní stanicí HBO. Podklady ke scénáři poskytla z rodinného archivu dcera Milady Horákové Jana Kánská, která žije v USA. Děj filmu se bude odehrávat především v letech po 2. světové válce, s důrazem na osobní příběh Horákové, chybět by ale nemělo ani vylíčení komunistického teroru. V hlavní roli by Mrnka rád viděl například Meryl Streepovou. Jiný životopisný film s pracovním názvem Proč jsme zapomněli na doktorku Horákovou již tři roky připravují režisér Roman Vávra a filmový historik Pavel Taussig. O Horákovou se zajímají i divadelníci. Loni byla uvedena nová hra Karla Steigerwalda Horáková versus Gottwald. Letos v listopadu ma mít premiéru opera o Horákové, jejímž autorem bude skladatel Aleš Březina.


O navrácení původního rodového majetku v Kopidlně a ve Starých Hradech na Jičínsku usiluje potomek starého českého šlechtického rodu František Schlik z Jičíněvsi. Píše o tom deník Právo. Schlikové přišli o svá panství, když v roce 1906 ve Vídni zemřel bezdětný Ervín Schlik. Jeho bratr byl tehdy v rozporu s přirozeným právem vyloučen z dědictví a majetek přešel na jiný šlechtický rod. Když i tento rod vymřel, opomenul soud ve 20. letech minulého století projednat právní nárok Schliků. To podle jejich současného právního zástupce nyní zakládá nárok, aby o navrácení svého majetku usilovali. Schlik chce také zabránit tomu, aby obec Staré Hrady prodala nebo pronajala zámek, který dříve jeho rodině patřil. "Cítil jsem, že rozhodnutím obce může dojít k nezvratným krokům,"řekl Právu Schlik.