Přehled tisku

0:00
/
0:00

Sjezd Strany zelených potvrdil, že se prezident Václav Klaus mýlí - nejsou totiž klasickou levicovou stranou jako jejich souputníci ve většině evropských zemí, soudí komentátor Mladé fronty Dnes. Podle něj to ale ani neznamená, že "modrají", jak jim někteří vyčítají.

Sjezd Strany zelených potvrdil, že se prezident Václav Klaus mýlí - nejsou totiž klasickou levicovou stranou jako jejich souputníci ve většině evropských zemí, soudí komentátor Mladé fronty Dnes. Podle něj to ale ani neznamená, že "modrají", jak jim někteří vyčítají. Autor zároveň uvádí, že strana Martina Bursíka má navíc velkou šanci na prosazení svého zeleného programu. "ODS chce svou rovnou daň, reformu zdravotnictví a debyrokratizaci. Výměnou za to se skřípěním zubů podpoří ekologické zákony. Spokojeni budou všichni, nejvíc snad Martin Bursík."

"Kdyby zelení nebyli v křehké koalici důležití, nestál by jejich kongres za komentář," píší Hospodářské noviny, " žádné drama ani překvapení". Podle autora jsou ale se zelenými spojena dvě velká rizika. Jednak se jejich volitelnost i slušné preference jeví být garantovány jedním mužem, a to předsedou Bursíkem. Jednak je tu určitý příkop mezi voličstvem a členstvem. Autor soudí, že velká část členské základny, i když dnes disciplinovaně mlčí, stojí mnohem více vlevo než řada liberálních voličů, které Bursík pro svou partaj získal.

Martin Bursík

Podle Práva se s bytostným pragmatikem Bursíkem v čele zelené ideály smrsknou na soutěžení o politickou moc. "Postavení zelených v české politice je totiž její osmý div, zázračné zjevení, když strana s pouhými šesti poslanci vládne čtyřem ministerstvům, když má v rukách zahraniční politiku země," píše komentátor Práva. Kdyby ale podle něj nešlo pouze o moc, "zelení by pod chlorofylovým praporem jednoznačně odmítli plán na umístění radarové základny USA na českém území. Postavili by se razantně za německý boj o vzkříšení zdecimované euroústavy. Odmítli by byť jen uvažovat o možném rozvoji jaderné energetiky. Byli by tak zelení - tedy svoji, ať už si o jejich názorech myslíme cokoliv," uvádí komentátor Práva. S Bursíkem a jeho spokojeným vládním týmem ale budou hrát dvojí hru, ideály jim podle autora neutečou.


Budoucností Škody Auto nejsou jen luxusní superby, ale nově i malá levná auta. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl předseda představenstva mladoboleslavské automobilky Detlef Wittig. Příprava levné modelové řady určené především pro Indii, Čínu a Rusko je zatím ve stadiu úvah. "Pro tyto trhy potřebujeme levná auta, tamní zákazníci se rozhodují výhradně podle ceny," uvedl Wittig. Mladoboleslavská automobilka tak chce v budoucnu vyrábět tři typově odlišné řady. Tradiční automobily evropského charakteru budou představovat fabia, octavia, superb a roomster. Pro mladé evropské zákazníky, vyznavače aktivního životního stylu, připravuje Škodovka modely Yeti a Joyster, v záloze má nápady na studie Flexter, Streetfour či Freeroad. Třetí budoucí skupinou škodovek budou levná auta určená pro Čínu, Rusko či Indii. Škodovka zatím podle Wittiga neuvažuje o tom, že by ze svých továren v těchto státech vozila auta do Evropy.


Britští vyšetřovatelé podezřívají zbrojovku BAE Systems, že přes svou dceřinou firmu na Britských Panenských ostrovech vyplácela mimo své oficiální účetnictví nezvykle vysoké provize českým spolupracovníkům. Britové se domnívají, že peníze mohly sloužit k uplácení českých veřejných činitelů, kteří rozhodovali, zda armáda koupí stíhačky Gripen, nebo jiné stroje. Přímé důkazy o korupci ale údajně vyšetřovatelé nemají, píše to


Vlastnoručně baleným cigaretám dává přednost stále více českých kuřáků. Hlavní příčinou je cena, výrazný cenový rozdíl mezi doma balenými a továrně vyráběnými cigaretami ovlivňují především rozdílné sazby spotřební daně, kterou platí jejich výrobci a dovozci. Píšou to Lidové noviny. Spotřební daň z jednoho gramu nezpracovaného tabáku, což stačí přibližně k ubalení jedné cigarety, je osmdesát haléřů. U továrně baleného tabáku odvádí výrobce státu korunu a 36 haléřů za jednu cigaretu a tyto daně budou navíc dále stoupat. Spotřebu řezaného tabáku zvýšil také zákaz prodeje nezdaněného tabáku. Do roku 2004 se běžně prodával tabák označovaný jako technický, popřípadě na vykuřování skleníků. Na něj nebyla uvalena spotřební daň. Tento tabák se ale běžně využíval k balení cigaret, uvádí Lidové noviny.


Bohumil Laušman,  foto: ČTK
Lidovecký senátor Milan Špaček se podle svědkyně přiznal, že musí donášet StB, aby mohl dojíždět za svým otcem, který žil v Německu. Informují o tom Hospodářské noviny s odvoláním na Jitku Nagy, která se vystěhovala do Německa a o níž Špaček informoval StB, přesněji vojenskou kontrarozvědku. Senátor trvá na tom, že s StB vědomě nespolupracoval. Žena je nyní ochotna Špačkovo doznání dosvědčit i u soudu. Jméno Jitky Nagy, dříve Šandurkovové, ve Špačkově svazku figuruje hned několikrát. Špaček přitom ještě ve čtvrtek tvrdil, že vše, co se ve spise píše, je nesmysl. "O některých věcech jsme se možná bavili, ale je tam spousta nesmyslů," upřesnil v neděli. Otázka spolupráce s StB je pro lidoveckého senátora věcí politické kariéry. Podle stanov KDU-ČSL je totiž spolupráce s StB s členstvím v lidové straně neslučitelná. Hospodářské noviny připomínají, že senátor se nedávno domohl soudního výroku, že nebyl vědomým spolupracovníkem StB.


Logo KDU-ČSL
Postavení KDU-ČSL se v Hospodářských novinách věnuje článek v rubrice názorů. Podle autora spousta lidí ocenila, když před časem čeští lidovci svrhli Miroslava Kalouska, protože se před volbami profiloval jako snad největší český antikomunista a potom začal s Jiřím Paroubkem a KSČM vyjednávat vládu. "Zdálo se, že alespoň nějaká politická strana má zdravé jádro, které se ozve, když jde do tuhého. Jenomže jásot byl předčasný, od té doby se u lidovců všechno sune od desíti k pěti: unáhleně si do čela zvolili populistu okresního formátu, nevědí si s ním rady a plácají se v kaši, kterou si uvařili. Jistě, mají jako vždycky spoustu ministrů, ale jako křesťanská strana jsou čím dál nedůvěryhodnější a čím dál méně zajímaví." Autor uvádí, že lidovci se dosud vždycky opírali o stabilní členskou základnu. "Ale je v tom nějaká budoucnost? Strana, která žije z jistoty, že ji z nezbytí bude volit pořád stejná skupina lidí, jež se pochopitelně soustavně zmenšuje, je odsouzena k degeneraci." Autor soudí, že v poměrech české ateistické společnosti bude křesťanská strana vždycky malá. KDU-ČSL podle něj nemá na to, aby kopírovala bavorskou CSU, jak si kdysi představoval Josef Lux. "Ale právě proto záleží na tom, jaká bude: jejím posláním je udržovat v politickém životě hodnoty (člověk už se skoro stydí za to slovo), které nejsou vlastní liberálům, zeleným ani všemožným marxistům a neomarxistům. S Čunkem v čele se jí to nemůže podařit," tvrdí autor článku v Hospodářských novinách.


Čeští policisté začali vyšetřovat vraždu pěti německých chlapců v Postoloprtech, která se udála krátce po skončení druhé světové války v červnu 1945. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, jeden z pamětníků těchto událostí žijící v Bavorsku podal nedávno trestní oznámení. V Česku je sice zločin vraždy promlčený už po 20-ti letech, v Německu ale nikdy. Podle deníku pět členů organizace Hitlerovy mládeže Hitlerjugend drželi čeští strážci v postoloprtských kasárnách. Chlapci ve věku 14 a 15 let ale kasárna opustili. Podle jedné verze chtěli utéct, podle jiné chtěli jen trhat ovoce v sadu za plotem. Mladíky chytili a zastřelili patrně čeští vojáci. Úkolem policie je teď zjistit, zda je do události před šedesáti lety zapleten ještě někdo živý. List připomíná, že v Česku už by ho zřejmě nebylo možné soudit, ani vydat Němcům.


Jen 12 procent českých dětí chodí rádo do školy, všímají si Lidové noviny výsledků průzkumu Dětského fondu OSN. Z něj vyplývá, že méně mají školu rádi už jen malí Finové. Názory ředitelů škol, které list oslovil, se na příčinu tohoto jevu liší. Někteří to přičítají pozérství teenagerů, jiné ale uznávají, že velký podíl na tom mají kantoři, kteří neumí vyučování zpestřit a nedokáží v žácích vyvolat zájem o předmět. Nový přístup učitelů k dětem by mělo přinést zavedení rámcových vzdělávacích programů, tedy jakýchsi nových osnov, které si učitelé z velké části vymyslí sami, připomínají Lidové noviny. Podle nich mají školy začít povinně učit už v září. Skoro polovina kantorů jak na základních školách, tak na gymnáziích si ale změnu vůbec nepřeje.


Most, to je Babylon, severočeský fotbalový klub by mohl, kdyby to pravidla umožnila, postavit jedenáctku jen ze samých cizinců. Píší o tom deník Sport. Z dvaadvaceti hráčů a dvou brankářů, kteří bojují o místo v základní jedenáctce Mostu, vlastní polovina jiný pas než český. Jsou mezi nimi hráči z Evropy, Ameriky i Afriky a kabině jsou druhými oficiálními jazyky francouzština a angličtina. Jen Brazilec Andrei má podle trenéra Ščasného trošku smůlu. Ten se portugalsky těžko domlouvá. Trenér si ale pochvaluje, že všichni hráči se snaží pochytit české fráze, které potřebují na hřišti. Výhodou je, že Francouz Alex Mendy už umí perfektně česky a přeloží to těm, co mluví francouzsky A proč Most sází na cizince? Podle šéfa dozorčí rady klubu Ladislava Kabíčka jsou za tím schopní agenti, kteří mohou nabídnout za rozumných podmínek kvalitní hráče. Jsou prý často levnější než spousta českých hráčů. Kabíček ale zároveň tvrdí, že Most investuje v poslední době do mládeže. Než se ale tato investice klubu vyplatí, pomohou mu cizinci. Zda se sázka na cizince vyplatí, to ukáže až vlastní liga, uzavírá deník Sport.