Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Vláda založená na poslancích ČSSD Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi se podle čtvrtečních novin může koalici vymstít. Komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka například v Mladé frontě Dnes upozorňuje, že splní-li poslanci svůj slib a v pátek budou koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) skutečně tolerovat, přivedou na svět vládu založenou na mnoha vratkých základech a ještě více neloajalitách.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Vláda založená na poslancích ČSSD Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi se podle čtvrtečních novin může koalici vymstít. Komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka například v Mladé frontě Dnes upozorňuje, že splní-li poslanci svůj slib a v pátek budou koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) skutečně tolerovat, přivedou na svět vládu založenou na mnoha vratkých základech a ještě více neloajalitách. Kabinet získá důvěru Poslanecké sněmovny po dlouhých sedmi měsících. Nebude to však na základě politické dohody, nýbrž kvůli neloajalitě dvou poslanců z opozičního tábora, upozorňuje autor. Poslední vývoj na politické scéně nazývá vyhlášením války v situaci patu, do níž se jde s prapodivnými žoldáky, kteří jsou "důvěryhodní asi jako prodejci ojetých automobilů". Skupina kolem Topolánka si podle autora glosy možná myslí, že pomocí zákulisních kejklů vyhrála bitvu s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. "Dnes je na dobré cestě prohrát tu svoji - uvnitř strany i na veřejnosti," varuje komentátor.

Také Lidové noviny se obávají, že Topolánka jeho "hrdinové" ještě řádně vyškolí. Deník se podivuje vyjádření předsedy ODS, že rozhodnutí poslanců Melčáka a Pohanky je odvážným krokem, který může zlepšit politickou kulturu v zemi. "Nezištnou odvahu v politice často nenacházíme a předseda vlády Topolánek nás o své pravdě musí teprve přesvědčit. Bude mít vůbec možnost?" ptá se list.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Komentátor Práva píše, že vedení ČSSD Pohankovo a Melčákovo vystoupení nezvládlo. Za směs nedůstojnosti a bezmoci označuje autor slova prvního místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky o procesech padesátých let nebo to, že šéf ČSSD Jiří Paroubek pohrozil policejní kontrolou majetku obou přeběhlíků. Autor komentáře podotýká, že socialisté museli tušit, že Pohanka s Melčákem nejsou "pevni u víře" sociálnědemokratické. Ptá se proto, zda nebylo lepší přejít do opozice s vlajícími prapory a zapálenými doutnáky než být do ní "dokopán jejich srabotkovstvím". "Opoziční doutnáky, které nyní Paroubek se zpožděním zapaluje, vypadají bohužel jako kopie někdejší modré nulové tolerance, i když předseda říká opak," dodává komentátor.

"Skoro by se chtělo říci, že prezidentovu 'studenou občanskou válku' Mirek Topolánek vyhrál. Jenže s podobnými soudy raději opatrně. Vše totiž nasvědčuje, že v případě poslanců Melčáka a Pohanky se Topolánkovi podařil jen 'jednorázový nákup' pro získání důvěry vládě," píšou Hospodářské noviny. Jak podotýkají, oba poslanci dávají najevo, že reformním nadšením příliš nehoří. Na "dlouhodobý leasing" potřebný pro stabilní vládnutí to podle Hospodářských novin zatím nevypadá. "Tady by mohla být šance pro Jiřího Paroubka. Kdyby okázale nebouchl dveřmi, odsoudilo by sto levicových hlasů jakýkoli pokus trojkoalice o reformy zpátky do předvolebního marketingu," upozorňuje deník. Paroubek však podle něj dělá vše, aby Melčáka s Pohankou natrvalo vystrnadil do tábora konkurence. Tím podle autora paradoxně posiluje šance, že se prosadí reformy, před nimiž "chce ubránit naše chudé". "Paroubek - dohnáno do absurdity - zrazuje tu polovinu voličů, jež se reforem obává," uzavírá komentátor.


ODS pochybuje o loajalitě některých svých poslanců a prověřuje, zda se pátečního hlasování o důvěře kabinetu zúčastní a jak se zachovají. Na středečním poslaneckém klubu ODS kvůli tomu poslanec Jan Klas ostře kritizoval šéfa sněmovní frakce občanských demokratů Petra Tluchoře. Informují o tom čtvrteční Hospodářské noviny. "Naštvalo mě to, reagoval jsem dost podrážděně. Za 16 let jsem vyjádřil neskutečná kvanta loajality, a takhle se mě ptá člověk, který je pár měsíců ve funkci šéfa klubu. To mě uráží, i když si nemyslím, že jednal o vlastní vůli,"řekl Hospodářským novinám Klas. Pro vládu prý hlasovat bude. "Ale je to můj poslední projev loajality vůči tomuto vedení," zdůraznil. Koaliční kabinet podle Klase nemůže fungovat celé volební období, cílem mají být předčasné volby. Klas proto stejně jako další poslanec ODS Vlastimil Tlustý chce ve sněmovně důsledně prosazovat hlavní body programu občanských demokratů.


Miloš Melčák, foto: ČTK
Poslanec ČSSD Miloš Melčák, který slíbil toleranci koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS), zvažuje podání žaloby za výroky o tom, že je zrádce a úplatkář. "Nevím, jestli by to byla žaloba na ochranu osobnosti, nebo trestní oznámení za pomluvu,"řekl Mladé frontě Dnes. Nevyloučil, že by mezi žalovanými byl i šéf ČSSD Jiří Paroubek. ČSSD ve středu vyzvala Melčáka a poslance Michala Pohanku, aby rezignovali na poslanecký mandát, a chtějí na ně podat trestní oznámení pro podezření z úplatkářství. Melčák Mladé frontě Dnesřekl, že mandát nesloží. O vystoupení z ČSSD neuvažuje, počítá však s tím, že bude vyloučen.

V rozhovoru pro deník také uvedl, že mu neznámí lidé obcházeli ve Zlíně dům, zvonili a schovávali se. "Prý se povídá, že jsem to udělal proto, že syn zpronevěřil nějaké peníze a já tu kauzu chci zakrýt. To skutečně svědčí o tom, že kolem předsedy Paroubka pracují lidé, kteří se nezastaví před ničím,"řekl.

V politických kuloárech se podle Mladé fronty Dnes začíná mluvit o jménech dvou lobbistů, kteří údajně sehráli v jednáních o Pohankově a Melčákově podpoře klíčovou roli. Jde o bývalého náměstka ministra kultury Františka Formánka a brněnského podnikatele Františka Macháče. Formánek se podle listu důvěrně zná s Pohankou, Macháč byl zase v letech 2002 až 2004 zaměstnán jako Melčákův asistent. "Formánek a Macháč byli ve spojení s prostředníky, kteří jednali s představiteli ODS o podpoře Pohanky a Melčáka. Byla to domluvená a koordinovaná akce,"řekl deníku jeden z politiků ČSSD. Formánek i Macháč by podle této verze měli za ovlivnění celého jednání získat vliv v politice či v některých resortech. Formánek by se měl stát prvním náměstkem ministryně kultury Heleny Třeštíkové, o osudu Macháče údajně ještě není rozhodnuto, píše deník.

Topolánkova vláda chce klíčové reformní normy konzultovat s opozicí. Pokud ČSSD na její návrhy nepřistoupí, má podle informací Mladé fronty Dnes přijít opět chvíle pro Pohanku s Melčákem. "Vycházíme z toho, že ti dva si nepřejí předčasné volby,"řekli deníku dva lidé z ODS, mezi nimi i jeden z okolí premiéra. Koalice do své smlouvy napsala, že když nebude schopna prosazovat reformy, vláda skončí a budou nové volby. A v těch už by Melčák s Pohankou neměli šanci získat místo na kandidátce.


Michal Pohanka, foto: ČTK
Michal Pohanka napsal dopis, v kterém oznamuje vystoupení z ČSSD, už v říjnu. Podle deníku Právo bylo na žádosti poslance, který chce tolerovat koaliční vládu, datum 25. října loňského roku. Městský výkonný výbor ČSSD dopis dostal ve středu. Pohankovi brněnští spolustraníci jsou velmi překvapení. Pohanka byl v sociální demokracii 16 let. Předsedovi tamní organizace navíc minulý týden podal ruku na to, že vládu Mirka Topolánka nepodpoří.


Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce změnit dosavadní praxi při vydávání dětí do ciziny. Některé státní instituce podle něj nemají na prvním místě zájem dítěte. Nečas Mladé frontě Dnesřekl, že zvažuje vytvoření centrálního registru odborníků, jež by ministerstvo práce mohlo rovnou k jednotlivým případům přidělovat. Podle Nečase je zapotřebí, aby byli v registru odborníci, kteří budou hájit pouze zájem dítěte, nikoliv jednoho z rodičů.

V posledních dnech vzbudil pozornost médií případ Natálie Baraové, které soud přikázal poslat svou šestiletou dceru k jejímu otci do Portugalska. Podle soudu měla malou Sáru vrátit otci již před dvěma lety, místo toho ji schovávala před exekutorem. Nečas bude mít k případu příští týden speciální poradu.

Baraová není jedinou matkou, jejíž osud přilákal pozornost médií. Loni musely odcestovat za svým otcem do Argentiny děti Marcely Krajníkové. Matka odjela s dětmi z Argentiny do ČR před pěti lety poté, co požádala o rozvod. V obou případech šlo podle soudů ze strany matek o únos. V případě Krajníkové dala soudu za pravdu i ombudsmanova kancelář.

Na český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se každým rokem obrací asi dvacet rodičů kvůli sporům o dítě, které skončilo v zahraničí. Počty případů se v posledních letech nemění. Podle statistiků se výrazně nemění ani počet Čechů a Češek, kteří uzavírají sňatek s cizím státním příslušníkem. Ročně do něj vstoupí přes 4500 českých mužů a žen.


Možnost vzniku továrny, kde by se vyráběl motocykl Jawa New Pionýr, což je remake slavného pionýru Jawa 555 z poloviny minulého století, komentují čtvrteční Lidové noviny. Podle komentátora připomene motorka leckomu jeho mládí. Poprvé mohla širší veřejnost vidět nový motocykl loni v březnu v Praze na výstavě Motocykl, letos se skutečné oživení legendy přiblížilo. "Má to snad znamenat podobný projev nostalgie, která způsobila komerční úspěch produktu ze zcela jiného oboru, totiž limonády Kofola?" ptá se komentátor. Jak pionýr, tak kofola jsou podle něj svědkové bídy a šedi "báječných let pod psa". To je jedna stránka věci. Druhá je ta pozitivní - byla to léta mládí těch, kteří je zažili. "Proto tak rádi nasedneme na 'fichtla', byť napůl čínské výroby, a posilněni kofolou vyrazíme třicetikilometrovou rychlostí do drsné skutečnosti moderní doby," poznamenává komentátor.