Přehled tisku

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve čtvrtek poslancům ODS, lidovců a zelených tvrdil, že když bude mít trojkoalice svých sto hlasů, vláda důvěru získá. Píšou to Lidové noviny.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve čtvrtek poslancům ODS, lidovců a zelených tvrdil, že když bude mít trojkoalice svých sto hlasů, vláda důvěru získá. Píšou to Lidové noviny. Hospodářským novinám tutéž informaci potvrdil poslanec ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý. "Mirek Topolánek nás na posledním klubu ujistil, že pokud neselže někdo z koalice, podpora vládě je zajištěna,"řekl Tlustý Hospodářským novinám.

Podle Lidových novin mělo Topolánkovo prohlášení na klubu tří stran zůstat utajeno. "Prý to má zajištěné, ale jména a podrobnosti neřekne, protože by to uniklo ven," uvedl jeden z poslanců ODS, který se jednání zúčastnil. Hospodářské noviny citují nejmenovaného vysoce postaveného sociálního demokrata, který údajně ví o několika poslancích ČSSD, s nimiž ODS vyjednávala a kteří jsou ochotni vládu podporovat.


Veřejně propíraná manželská krize začíná premiérovi Mirku Topolánkovi škodit v očích veřejnosti, píše úterní Mladá fronta Dnes s odvoláním na průzkum společnosti SC&C. Topolánkův odchod od manželky k přítelkyni Lucii Talmanové se nelíbí 59 procentům oslovených. Opačný názor má podle analytiků 28 procent respondentů. Ještě varovnějším signálem může být pro Topolánka skutečnost, že kvůli milenecké aféře ztrácí sympatie téměř poloviny dotázaných. Poklesly u 48 procent lidí, u 50 procent se nezměnily a u dvou procent naopak stouply.

Průzkum podle deníku ukázal, že lidé Topolánkovi jako jednu z hlavních věcí zazlívají, že nejprve ukazoval svou rodinu ve volební kampani a záhy se ukázalo, že má milenku. Většina dotázaných, 55 procent, uvedla, že se jeho postupem cítí obelhána. Jen 15 procent odpovědělo, že jim to nevadí, protože to údajně byla normální předvolební strategie. S tím, jak premiér svou manželskou krizi vyřešil, "určitě" souhlasí sedm procent a "spíše" 21 procent lidí. Odpověď "spíše ne" zvolilo 35 procent a "určitě ne" 24 procent dotázaných.


Ondřej Černý, foto: ČTK
Bouřlivý spor o ředitele Národního divadla končí podle komentáře úterních Hospodářských novin idylickou shodou. Výběrová komise, na jejíž obsazení si stěžovali herci i odborná veřejnost, naprostou většinou hlasů vybrala šéfa Divadelního ústavu a divadelního odborníka Ondřeje Černého. "Vše zlé budiž zapomenuto, ke slávě národa! Vždyť proč by ještě někoho měl zajímat způsob, jakým byl vypsán konkurz na ředitele, když komise vybrala uznávaného specialistu, který vadí snad jen milovníkům konzervativního divadla. Důležité přece je, že v ND uhasnou vášně a začne se normálně pracovat. Takový pohled je jistě praktický, ale přehlíží jednu důležitou věc. Nový ředitel povládne divadlu dlouhých šest let!" upozorňuje deník. Připomíná, že do problematického konkurzu se manažeři divadla nehrnuli. "Termín byl šibeniční, okolnosti podivné, politika nejistá. Od začátku bylo jasné, že se rozhodne mezi prozatímním ředitelem Janem Mrzenou a Ondřejem Černým. Jak ukázal výsledek, i to byl nerovný boj, přestože na Černém ležel stín skandálu s dvanácti miliony, které kvůli liknavosti jeho ústavu a ministerstva musel stát zaplatit," podotýká list. Černý má podle něj slušný projekt, přesto se podle Hospodářských novin nelze ubránit dojmu, že řediteli největšího českého divadla jmenovanému na šest let by slušela mnohem větší legitimita. "Právě tu by měli žádat odpovědní politici, kterých se v časech, kdy se skoro nevládne, přirozeně nedostává. Nový pořádný konkurz by chodu Národního divadla v ničem neuškodil, ale novému řediteli by dal obrovskou morální sílu," soudí list. Nová ministryně kultury Helena Třeštíková podle něj dala přednost rychlému pragmatismu.

Lidové noviny se ptají, zda by nebylo pro Černého lépe, kdyby svou koncepci obhajoval v náročnější konkurenci a za normálních podmínek. "Za stavu, kdy je jasné, že ministr, který je momentálně v úřadu, tam bude i příští týden. A že se nekoná rychle jen proto, že se neví, jaký amok koho popadne zítra a která parta bude mít právě navrch," dodává autor poznámky. Soudí, že Třeštíková měla sebrat odvahu, říznout do živého a konkurz takzvaně odpískat.

Podle Mladé fronty Dnes učinila ministryně krok, který byl její možností, nikoliv povinností. "Nyní již Helena Třeštíková nese jasnou spoluzodpovědnost za to, co v Národním divadle nastane - bez ohledu na to, jak dlouho ministryní kultury bude," poznamenává list.


Několik tisíc zaměstnanců Českých drah se musí do středy nechat očkovat proti chřipce. Mimořádné očkování, ke kterému je podle zákona důvod jen při epidemii, nařídil hlavní hygienik Michael Vít. Píšou to úterní Hospodářské noviny, které současně poukazují na to, že Česku v současnosti žádná rozsáhlá epidemie nehrozí. Důvodem očkování je podle deníku to, že se ve skladech nahromadily tisíce vakcín a stát je chce co nejdřív spotřebovat. Ministerstvo zdravotnictví podle Víta vybralo k bezplatnému očkování skupinu lidí důležitých pro chod státu. Zaměstnanci drah dostali v tomto výběru přednost před učiteli, policisty či vojáky. "Vytypovali jsme si několik tisíc osob více ohrožených infekcí chřipky. Zejména těch, kteří se podílejí na osobní dopravě a jsou v největším kontaktu s cestujícími. Například průvodčí, zaměstnanci nádraží i strojvedoucí," uvedl Vít. Přiznal nicméně, že kdyby stát neměl přebytek vakcín, tak by se masivní očkování zaměstnanců drah nekonalo. Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo 10.750 vakcín, z toho kolem deseti tisíc připadlo právě zaměstnancům ČD. O zbytek se podělí coby o prevenci případného návratu ptačí chřipky veterináři.

Oslovení hygienici podle


Třiačtyřicetiletý Lech Sydor z Čeladné na Frýdecko-Místecku vysoudil jako první v zemi omluvu a odškodné za diskriminaci kvůli své sexuální orientaci. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Beskydské rehabilitační centrum muži zaplatilo 70.000 korun a písemně se mu omluvilo za diskriminační jednání, kterého se dopustilo tím, že ho v roce 2004 odmítlo zaměstnat jako maséra kvůli jeho homosexuálnímu zaměření. Sydor tehdy prý dostal příslib práce, pak z toho ale sešlo. Ředitel zařízení měl podle něj obavu, aby při práci neobtěžoval muže. Mluvčí ústavu tvrdí, že přijali jiného člověka, protože měl vyšší kvalifikaci. Soud dal ale za pravdu druhé straně.


Deník Právo upozorňuje, že v Česku rychle ubývá zubařů. Doba čekání na ošetření se prodlužuje, někde mají pacienti problém stomatologa vůbec sehnat. A prognóza není příznivá: za pět až deset let má být mnohem hůř. Dnes na jednoho zubaře připadá 1440 pacientů, v roce 2010 to bude 1975 a v roce 2019 dokonce 2691, varuje deník. Loni vstoupilo do stomatologické komory pouze 105 nových zubařů, což je nejméně za posledních pět let. Nejvíce aktivních zubařů je dnes ve věku 51-55 let, za několik let budou v důchodovém věku.