Přehled tisku

Zleva: Jiří Paroubek, Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

České deníky mimo jiné komentují středeční jednání vládních stran a sociálních demokratů v přímém televizním přenosu a hodnotí vývoj česko-slovenských vztahů.

Zleva: Jiří Paroubek,  Bohuslav Sobotka a Michal Hašek,  foto: ČTK
O věcném jednání nemohla být řeč a jako televizní show to byla šmíra, napsalo Právo ve svém komentáři, jehož autor dodává: o půl bodu mohla vyhrát trojkoalice, nebýt strejcovského příspěvku Jiřího Čunka, který uťal premiér Topolánek.

Jiří Paroubek vyhořel, respektive dokázal, že o dialog nestojí, napsaly Lidové noviny. V očích těch, kteří jednání viděli, případně ze záznamu uvidí, zůstane podle deníku Paroubkova ČSSD žábou na prameni, která si debatu představuje jako předčítání prefabrikovaných textů. Jiří Paroubek z Mirka Topolánka vlastně sňal spoluodpovědnost za krachy dosavadních jednání. A to v přímém přenosu a na vlastní žádost.

Pokud to lid obecný prohlédl jako šaškárnu, nemýlí se - napsal o jednání komentátor Hospodářských novin. Žádné vztekání, žádné bouchání do stolu. I obracení očí v sloup a ironických úsměšků bylo minimum. Jenže to je ten vtip. Pokud se jedná doopravdy, vypadá to - a to všude na světě - jinak. Hádky, frustrace, gesta a emoce prostě k lámání chleba patří. Paroubek si to ale vymyslel chytře. Přednesl de facto program ČSSD, vysvětlil postoje, dostal se do zpráv a reklamu má zdarma: za peníze koncesionářů, napsaly Hospodářské noviny.

I podle komentáře Mladé fronty Dnes chtěl Paroubek televizní jednání využít k sebepropagaci, ale dopadl jako pokropený kropič. V komedii dostal roli tmavého podsaditého mexického padoucha, jenž je v úzkých, fňuká, dívá se stranou. Topolánek mu vyfoukl to lepší: roli vysokého optimistického blondýna na koni, z nějž dýchá důvěra a jistota, domnívá se Mladá fronta Dnes.


Slovenský prezident Ivan Gašparovič  (vpravo) a český prezident Václav Klaus,  foto: ČTK
Určitým symbolem někdejšího bouřlivého vývoje česko-slovenských vztahů je současný prezident Václav Klaus, který ve čtvrtek přijel do Bratislavy na pracovní návštěvu. Minulost je však zapomenutá a vzájemné vztahy mají mnoho přívlastků: nadstandardní, výjimečné, nejlepší - píší Hospodářské noviny. Připomínají ale, že ne vždy byly vzájemné vazby takové. Pro mnohé Slováky byl Klaus řadu let českým politikem, který dal postavit hranice a navíc je chce ošidit. Tuto představu českého povýšenectví a vypočítavosti kdysi velmi výrazně živil bývalý premiér Vladimír Mečiar. A hlavou pokyvoval i ten, kdo často sedával po jeho boku: současný prezident Ivan Gašparovič, uvádí deník.

Emoce ale vyprchaly a většina Slováků dnes bere Václava Klause jako úspěšného politika a erudovaného ekonoma blízkého státu. Klaus si mnohé Slováky získal vztahem ke Slovensku a dobrou znalostí různých koutů jejich země. Bývalý prezident Rudolf Schuster dokonce tvrdil, že Klaus zná Slovensko lépe než on, dodávají Hospodářské noviny. Podle nich je tu ale i hrstka lidí, která mu stále nemůže přijít na jméno a někteří Slováci na otázku, kdo je Václav Klaus, nedokáží odpovědět.


Třetina dětí se v Česku rodí mimo manželství a jejich matkami jsou často mladší ženy s nižším vzděláním, uvádí deník Právo. Navíc tyto matky často pocházejí ze sociálně problematických regionů, vyplývá ze studie Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Nejvíce dětí přichází na svět mimo rodinu v Karlovarském a Ústeckém kraji, a v okresech Most, Chomutov a Sokolov dokonce převažují děti narozené nevdaným ženám. Tři čtvrtiny z nich zůstávají s dítětem samy. Mladé matky tvoří okrajovou skupinu, které není věnována zvláštní pozornost: většinou přeruší vzdělávání a pak se potýkají s nízkou kvalifikací. A přitom jej jich nejvíce právě v oblastech s vysokou nezaměstnaností, píše Právo.


Devět měsíců "spí" v Česku problém, o němž sice politici hodně namluvili, ovšem do jehož vyřešení se jim očividně nechtělo. Je to vepřín na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku, kde za války zahynulo 326 lidí, píší Hospodářské noviny. Zelení, kteří se nově dostali do vlády, nyní chtějí kauzu znovu otevřít a přimět kabinet, aby rozhodl, jak soukromou výkrmnu prasat odstěhovat. A to prý bez ohledu na to, jak dlouho bude nová Topolánkova trojkoaliční vláda s nejistou důvěrou u moci, uvádí deník. Přesnou představu, jak vepřín odstranit, ale zelení podle něj zatím nemají.


Britští plastičtí chirurgové oficiálně protestují proti loterii, v níž britská firma slibuje zaplatit vítězi zvětšení prsou, vyhlazení vrásek či odsátí břišního tuku v Praze. Nelíbí se jim, že lékařský zákrok je předmětem loterie, všímá si deník Právo. Jiného mínění jsou podle něj ale britští zájemci o služby plastických chirurgů v Praze, kteří za ně zaplatí zhruba třetinu ceny a přitom mají jistotu, že se o ně starají špičkoví odborníci. Deník cituje lékaře, podle jehož slov Britové jezdí za tímto účelem do Česka nejen kvůli nízkým cenám a dobrému jménu českých lékařů, ale také proto, že Praha má několikrát dobré letecké spojení do Londýna i dalších britských měst.


Česko-slovenské investiční skupině Penta se povedl skutečný husarský kousek. Za minimální náklady získala jedno z nejcennějších úředních povolení - licenci na provozování čtvrté mobilní sítě v České republice, informuje Mladá fronta Dnes. Společnost MobilKom, ve které Penta koupila v prosinci podíl, dosáhla u Českého telekomunikačního úřadu rozšíření své licence i na veřejnou mobilní síť. MobilKomu, který zatím prodával firmám vysílačky a provozoval rádiovou síť, se tím otevírá cesta do dosud uzavřeného klubu mobilních operátorů a skoro stomiliardového trhu.

Částečné spuštění sítě se plánuje na polovinu letošního roku, telefonování přes mobily zpočátku nebude prioritou firmy. Velkou výhodou její nové sítě ve standardu CDMA je, že lze velmi rychle pokrýt celou Českou republiku. Ještě v letošním roce by mohly být služby čtvrtého operátora dostupné 97 procentům populace České republiky, cituje MF Dnes z prezentací MobilKomu. Může to být malá telekomunikační revoluce: lze očekávat nižší ceny nabízených služeb, než má zavedená konkurence, a zřejmě i služby zcela nové, uzavírá deník.


Učitelům chybí při debatách o sexu sebevědomí. Prvních šest set kantorů proto v únoru projde školením, kde se budou učit, jak dětem o sexu správně vykládat, napsaly ve čtvrtek Lidové noviny. I když se dnes děti se sexuální výchovou setkávají už ve čtvrté třídě, podle odborníků řada učitelů neví, jak dětem tuto problematiku správně podávat. "To, jak se ve školách o sexu učí, je rozdílné v každé škole, záleží to vždy na konkrétním kantorovi. Chybí tomu nějaká koncepce. Proto myslím, že školení zaměřené na sexuální výchovu bude učitelům určitě prospěšné," citují noviny lékaře Ivo Procházku ze Sexuologického ústavu v Praze.

Projekt školení vymysleli na Střední zdravotnické škole v Liberci. "Učitelé se některým tématům nebo termínům záměrně vyhýbají, protože se stydí o tom s dospívajícími dětmi mluvit. Kurzy by jim měly dodat sebevědomí,"říká ředitelka školy Božena Bubeníková. Každý kurz trvá dva dny, během nichž si kantoři budou trénovat, jak s mladými lidmi správně mluvit o sexu, pohlavních chorobách, antikoncepci nebo registrovaném partnerství. "Očekáváme, že jak spolu učitelé budou na kurzech mluvit, budou si navzájem předávat zkušenosti a spolupracovat i v budoucnu,"říká Bubeníková.