Přehled tisku

Prezident Václav Klaus během novoročního projevu, foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Prezidentův novoroční projev nebyl tak mělký jako jeho první z roku 2004, ani tak stranický jako ten z roku 2005. Tentokrát na něm byla překvapivá hlavně míra alibismu," uvádí Hospodářské noviny.

Prezident Václav Klaus během novoročního projevu,  foto: ČTK
"Prezidentův novoroční projev nebyl tak mělký jako jeho první z roku 2004, ani tak stranický jako ten z roku 2005. Tentokrát na něm byla překvapivá hlavně míra alibismu," uvádí Hospodářské noviny. Deník považuje za alibistické, že se Klaus v projevu zřekl odpovědnosti za "trapné sedmiměsíční bezvládí". Kdyby byl Klaus po volbách aspoň zpola tak aktivistický a vynalézavý, jako je nyní při blokování a oddalování Topolánkovy druhé vlády, pak už tu dávno máme většinový kabinet nebo jdeme k novým volbám, myslí si Hospodářské noviny.

Komentátor Práva si myslí, že nadmíru subjektivní bylo v novoročním projevu prezidenta jeho tvrzení, že polovina (asi pro ODS) si přeje hluboké změny a polovina voličů (asi pro ČSSD) se jich obává. Kdyby bylo podle autora voličstvo takto názorově uvědomělé, "nebylo třeba vést předvolební kampaně ve stylu mongolských nájezdníků či klaunů sklepní kategorie". Každé straně stačil by jeden plakát. Komentátor Práva také soudí, že přirovnat situaci u nás ke studené válce by bylo trefné, kdyby prezident zdůraznil, že jde výhradně o válku mezi skupinkami politiků. "Všichni máme v příbuzenstvu a kolem domovů sousedy i přátele opačného světonázoru a na naše vztahy nemá politika vliv," doplňuje autor sloupku v Právu.

Další komentátor Práva připomíná, že prezident ve svém projevu nepředložil jiný recept než domluvu politických stran. Podle autora se Klaus zřejmě nevzdal myšlenky velké koalice ODS a ČSSD.

Lidové noviny konstatují, že prezident není nadšený z vývoje v Evropské unii. Má strach, aby se v ní hlas Čechů, Moravanů a Slezanů neztratil případnou změnou pravidel hry. Deník se domnívá, že Klaus dal ve svém projevu prostor skepsi a obavám, přetrvává u něj také nechuť hledět za hranice Evropy. "Pokud se Klaus, zaskočený svými loňskými politickými neúspěchy, více rozhlédne po světě, může být jeho příští projev pozitivnější a sebevědomější," píše deník.

Mladá fronta Dnes obecně hodnotí význam novoročních prezidentských projevů a srovnává také vystoupení bývalého prezidenta Václava Havla a Klause. "Václav Klaus se nemůže zapřít, jako se nemohl zapřít jeho předchůdce. Zatímco Havel při vší autentické nadstranickosti podporoval intelektuální levici, Klaus podporuje liberální pravici," píše mimo jiné deník.


Pavel Bém
Místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém požaduje omluvu po předsedovi občanských demokratů a premiérovi Mirkovi Topolánkovi kvůli jeho výrokům v sobotním tisku. Deník Právo připomíná, že Topolánek ostře kritizoval pražskou organizaci ODS za to, že mu vyčítá ústupky lidovcům při sestavování nové vlády. Bém deníku řekl, že dnešní schůzka regionální rady pražské ODS určitě zaujme nějaké stanovisko k současné situaci ve straně i k aktuálním vyjednáváním o možné podobě nové vlády. Podle primátora se od rady dají čekat výhrady k personálnímu složení vlády a slabé pozici ODS. Občanským demokratům se totiž už dříve nelíbilo, že by měla ministerstva financí a místního rozvoje připadnout lidovcům. Prý by se tak koncentrovala obrovská moc v rukou KDU-ČSL vůči regionům.


Kandidátka na ministerský post - dokumentaristka Helena Třeštíková - by chtěla skloubit práci režisérky i ministryně kultury. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes režisérka říká, že ke KDU-ČSL nijak blízko nemá. Považuje se za nezávislou osobu. Podle Třeštíkové je ministerstvo kultury potřeba, česká kultura se bez podpory neobejde. Například kinematografie je velmi bolavé místo. Na filmy dává Česko nejméně peněz z celé Evropy.


Foto: Evropská komise
Lidové noviny píší o tom, že radnice belgických měst stále ani po více než dvou letech neuznávají práva nových členských zemí Evropské unie a chtějí po jejich občanech povolení k pobytu v zemi. Češi ani jiní občané nových zemí ale toto povolení nepotřebují. Mohou se usadit kdekoli v unii. Deník dokumentuje praxi belgických úřadů na případu jedné Češky, které úředník na radnici řekl, že stoprocentním členem unie Česko ještě není, a ukázal jí dveře. Příběh této ženy není ojedinělý. Jen česká ambasáda v Belgii zaznamenala podobných případů už na třicet, a to se jí nehlásí všichni Češi se stejnou zkušeností. Schéma je vždycky stejné. "Zdejší radnice pošle našeho občana, který se přišel zaregistrovat, zpátky s tím, aby si sehnal pobytové vízum. Nebo obce vyžadují jiné dokumenty, které jsou ovšem totožné, jako když se žádá o vízum. A odkazují při tom na svoje zákony," potvrdila Lidovým novinámčeská konzulka v Belgii Alexandra Krusová. Podle deníku je zakopaný pes v tom, že Belgie do svého právního řádu ještě nepřevedla evropskou směrnici, která posiluje právo usazovat se v unii, a to i pro lidi z desítky států přijatých v roce 2004. Radnice v Belgii se tak stále řídí starým zákonem, který Čechy i občany dalších nových členů považuje za cizince z nečlenských zemí a podle toho se s nimi zachází. "Radnice porušují evropské právo. Svoboda pohybu vychází přímo ze smlouvy o unii a je nadřazena vnitrostátním zákonům. Bez ohledu na to, že Belgie do svého právního řádu ještě nepřevedla příslušnou směrnici, nemá právo žádat po nováčcích vízum. Ti by ji za to mohli napadnout u soudu,"říká expert Evropské komise, který nechtěl být jmenován. Komise už kvůli chybějící směrnici rozjela proti Belgii sankční proceduru, protože nejzazší termín pro její schválení byl loňský duben. Belgické úřady většinou nebyly schopny se mezi svátky k problému vyjádřit. "Jestliže se po nováčcích chce vízum, je to divné. Tak by to nemělo být. Podíváme se na to v lednu. Teď k tomu nedokážu nic říct," sdělila Lidovým novinám tisková atašé antverpské radnice Veerle de Grysenová. Jak ale vyplývá z odpovědi cizinecké policie v Belgii, věc může být komplikovanější. Belgičané si totiž pletou pobytové vízum s pracovním povolením. ´Pro Čechy a další nováčky platí do roku 2009 přechodné období na volný pohyb pracovních sil... musejí tedy mít pro pobyt v Belgii vízum typu D,´ tvrdí rezolutně, ale mylně Frederique Roosemont, jenž má výklad práv cizinců v Belgii na starosti. Přechodné období se ale týká jen lidí v zaměstnaneckém poměru. "Už jsme proti postupu belgických radnic protestovali. Teď čekáme na oficiální odpověď, jak Belgie svůj požadavek obhajuje, a podle toho budeme jednat dál,"říká konzulka Krusová.


Ceny dřeva půjdou podle Hospodářských novin nahoru - protože v polovině všech tuzemských lesů kolabuje jeho těžba. Lesnické i dřevařské firmy propustí stovky lidí a začnou vyčíslovat stamilionové ztráty. Výpadek potrvá nejméně do konce února. Kolaps způsobil státní podnik Lesy České republiky tím, že koncem loňského roku zrušil smlouvy, podle kterých pro něj na zakázku pracovaly soukromé firmy. Zatím ale nebyl schopen uzavřít s nimi smlouvy nové. Řada firem z oboru na odstávku finančně doplatí. Hospodářské noviny jmenují třeba rakouskou firmu Stora Enso, která v Česku provozuje největší pily. Ta čeká ztrátu v řádu stamilionů. Podnikatelé připomínají, že ještě hůř mohou být postiženy papírny, které volají po větších dodávkách dřeva i za normálních podmínek, kdy není těžba ohrožena.


Slovinsko, které v pondělí jako první ze všech bývalých komunistických zemí zavedlo euro, dokázalo skloubit rozumné reformy s cílevědomou finanční politikou a dávalo pozor na svůj veřejný dluh. Takhle postupovat Češi zatím nedokázali. Ve svém komentáři to píše Mladá fronta Dnes. "Tu a tam zaznívá argument, že Slovinci stejně museli být první, protože u nich už za komunismu ve značné míře fungovalo tržní hospodářství. To je sice pravda, ale jako alibi to Čechům posloužit nemůže," tvrdí deník. "Slovinci mají jako první nejen eura, nýbrž i bezvízový styk s USA. Že by i ten byl výsledkem dobrého hospodaření? Nesmysl. Prostě dokázali být lepší než ostatní," dodává Mladá fronta Dnes.


21-tiletý mladík z Prahy z internetu nelegálně stahoval počítačový software a pirátské kopie pak prodával. Podle Lidových novin za to půjde v nejbližší době před soud. Poškozené firmy ztráty vyčíslily na 20 milionů korun a tuto sumu po něm žádají jako odškodné. Pokud by soud mladíkovi uložil částku zaplatit, šlo by v českých podmínkách o důležitý precedens. S tak vysokou pokutou zatím žádný člověk od soudu neodešel. Společnosti, které poškozuje nelegální stahování filmů, hudby a softwaru z internetu, chtějí ještě přitvrdit. Samy si počítačové piráty vyhledávají a důkazy pak předávají policii.


Lidé, kteří ještě v závěru roku chtěli na poslední chvíli složit peníze na stavební spoření, aby měli i za uplynulý rok nárok na státní podporu, se v pátek museli smířit s hodinovými frontami. Hospodářské noviny popisují situaci například před pražskou centrálou Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky, kde stálo několik stovek lidí, a to i ze vzdálených koutů republiky. Jinde než na centrále se už peníze nedaly vložit tak, aby byly ještě připsány na účet roku 2006. Nápor lidí je ve stavebních spořitelnách před začátkem nového roku vždy obrovský. Jen loni uložili střadatelé tři dny před Silvestrem do Modré Pyramidy 25 milionů korun.


V rubrice Poslední slovo v Lidových novinách píše spisovatel Ludvík Vaculík proti čemu bude i v novém roce dál vystupovat. Dneska podle Vaculíka o své budoucnosti rozhodujeme víc tím, co odmítáme, než co přijmeme. "Odmítání totiž je zaručeně svobodné, přijetí bývá pod tlakem." Spisovatel mimo jiné píše, že, "tak jako už padesát let dál budu proti tzv. dostavbě Staroměstského náměstí. Jsou totiž lidé, odborní pitomci, kteří nevnímají, že ten volný vinkl, který tam vznikl v květnu 1945, je nejpříjemnějším místem toho náměstí, a pořád vyvolávají diskuse nebo i soutěže, jak je uzavřít v tupý čtverec. A budu dál proti tomu, aby se v Praze konala olympiáda. Všecko, co by z toho plynulo, by ještě více tísnilo Pražany a posunulo Prahu zas víc do úlohy hospodářského stroje. Všimněte si, jak podniky a úřady vytlačují obyvatele z centra. Ti, co to prosazují, mají pohnutky ješitné nebo zištné. A vůbec: když někdo navrhne a dovolí takový zásah do krajiny nebo města, jak se právě děje na náměstí Republiky, měli bychom o tom člověku vědět, kde rostl, jaké měl rodiče, co čte: je to hrozné, a já jsem zvědav, jestli se tam nakonec vrátí na své místo hudební škola, do níž jsem chodil na klavír a musel přestat. Magistrát škole slíbil, že ano. Tak jako dosud budu i proti přímé volbě prezidenta. Za tím návrhem cítím lest: zisk nějakého investora. Takové volby klesnou na úroveň televizních soutěží a her pro hlupáčky, a moudřejší lidé by museli nějak zařídit, aby tito lidé omylem hlasovali správně. Budu dále i proti stavbě jakéhosi oceanária na Letné. Dál budu nedůvěřivý k úředníkům Evropské unie, kteří tu dobrou organizaci zvrhávají podle svých osobních povah, úzkých. Z dobře informovaného pramene, totiž od svého syna Martina ve Francii, vím, co chtějí zakázat: aby se na vánoční stromky dávaly opravdové svíčky. A vůbec si myslím, že nás naše vláda dost nechrání před cizinci. Jak je například možné, že si u nás mohou koupit cukrovary, aby je pak zavřeli a vozili sem svůj cukr? Darebáci! Slabá vláda!," uzavírá v Lidových novinách Ludvík Vaculík.