Přehled tisku

0:00
/
0:00

Tisk dnes komentuje prezidentskou milost, o kterou chce pro bývalé manažery v kauze Nomura požádat vláda. Jde o součást dohod o smíru, které ve čtvrtek s Nomurou uzavřela. Podle komentáře Mladé fronty Dnes by se tak milost stala součástí obchodu.

Tisk dnes komentuje prezidentskou milost, o kterou chce pro bývalé manažery v kauze Nomura požádat vláda. Jde o součást dohod o smíru, které ve čtvrtek s Nomurou uzavřela. Podle komentáře Mladé fronty Dnes by se tak milost stala součástí obchodu. Je to rozumný způsob, jak chránit naše peníze, nebo pohrdání právem a etikou, ptá se komentátor. Celý případ IPB je podle něj plný nechutných rozhodnutí. Ministr financí Vlastimil Tlustý sice zachránil státu miliardy korun, které by Česká republika zřejmě musela Nomuře v arbitrážním sporu vyplatit, staví však prezidenta před ponižující volbu. Opravdu dobrý ministr by jednal šikovněji. Zachránil by miliardy a neponižoval hlavu státu, uzavírá komentář v Mladé frontě Dnes.


Foto: ČTK
Ministerstvo dopravy podle Hospodářských novin zvažuje, že zruší smlouvu s firmou Kapsch na výstavbu druhé etapy mýtného. To by mohlo znamenat, že se Kapsch na mýtném u nás nebude podílet vůbec. Pro stát by totiž tohle řešení mohlo být výhodné, řekl listu nejmenovaný zdroj, který je obeznámen s vyjednáváním. Pokud by stát smlouvu zrušil, zaplatil by podle zdroje přibližně dvě a půl miliardy korun za už vybudované části systému. Výběrem mýta a stavbou druhé etapy by pak pověřil někoho jiného. Ve druhé etapě měly kamiony platit mýtné i na vybraných silnicích první třídy. Nový návrh Kapsche, jak brány postavit, ale odmítla odborná komise ČVUT. Kapsch podle deníku nabídl satelitní řešení poté, co zjistil, že pomocí mikrovlnné technologie druhou etapu včas nepostaví. Firma tedy nestihne zpoplatnit všechny silnice prvních tříd do července příštího roku, jak stojí ve smlouvě. Podle zdroje Hospodářských novin by to znamenalo, že v projektu českého mýtného Kapsch zcela skončí.


Ministerstvo obrany chce na rok vyslat do Afghánistánu proslulou šestou polní nemocnici. Do asijské země by příští rok mělo vyrazit až osmdesát vojenských lékařů a zdravotníků. Uvádí to deník Právo s odvoláním na ministra obrany Jiřího Šedivého. Dosavadní plán resortu přitom s vysláním nemocnice vůbec nepočítal. Podle Šedivého chce ministerstvo vyslyšet prosby britského velení NATO. Záměr ale musí ještě schválit vláda a parlament. Polní nemocnice by stála u mezinárodního letiště v Kábulu. V Afghánistánu byla už před třemi lety, pak pomáhala v zemětřesením zničeném Turecku a dobré jméno získala i v Iráku.


Architekt, který pomohl odhalit úplatkářský gang, chce být chráněným svědkem. Píší o tom


Až pět a půl tisíce lidí se v Česku vyhýbá nástupu do vězení. Podle Mladé fronty Dnes policie sice po všech pátrá, příliš úspěšná ale není. Velká část uprchlíků se přitom skrývá na území České republiky. Pokud by všichni odsouzení měli do vězení nastoupit, nebylo by pro ně ale v českým věznicích dost místa. Jsou totiž podle deníku plné do posledního místa. Přiznává to i ředitel českých věznic Luděk Kula. Podle něj je nyní ve vězení přes 16 tisíc lidí. "Kapacitu některých věznic už nyní překračujeme o dvacet procent," podotkl Kula. Ještě do konce letošního roku chce vězeňská služba otevřít nové prostory, ve kterých bude dalších pět set míst.


Živnostníkem roku 2006 se stala podnikatelka, která vede firmu na zážitky. Informují o tom Lidové noviny. Firma Allegria Lindy Vavříkové z Prahy získala největší přízeň veřejnosti v hlasování celorepublikového finále. "Od začátku své podnikání zakládám na myšlence, že obdarovaný více ocení osobní zážitek než hmotný dárek,"říká Vavříková, která svou firmu založila před dvěma lety.


Český filmový průmysl získal jednu z největších zahraničních zakázek, které se budou ve světě točit příští rok. V tuzemských ateliérech a exteriérech totiž vznikne pokračování úspěšné série Letopisy Narnie: Princ Kaspian, jehož premiéra je předběžně naplánována na květen 2008. Píšou to Hospodářské noviny. Očekává se, že Princ Kaspian bude jeden z největších filmových hitů roku 2008. Předchozí díl Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň podle monitorovacího servisu boxofficemojo.com vydělal od prosince 2005 skoro 745 milionů dolarů (přes 16 miliard korun). "V Česku se natočí všechny ateliérové scény,"řekl HN zdroj, který si nepřál uvést jméno. Zahraniční štáb rovněž využije barrandovské kostymérny a maskérny. Česká kinematografie tak získá investici ve výši několika desítek či stovek miliónů korun. Studio Walt Disney Pictures podle HN tají informace o místech, kde se bude natáčet, nebo o výši rozpočtu. Známé je obsazení některých hlavních rolí a částečně i tvůrčí štáb. Režii a scénář si vzal na starost Andrew Adamson, který natočil první díl.


Národní divadlo zrušilo prosincovou premiéru hry Pavla Landovského Protentokrát zbohatnem, kterou měl autor i režírovat a v níž si měl také zahrát jednu z rolí. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Po týdnech zkoušení však první scéna Landovského vykázala kvůli neshodám s vedením divadla i s herci. Podle herce Jana Dolanského, který měl ztvárnit jednu z hlavních rolí, připomínaly zkoušky plynovou komoru. "Jen jsem čekal, kdo umře první," uvádí Dolanský v listě. Podle Landovského je za zrušením premiéry osobní spor s šéfem činohry Michalem Dočekalem. Autor, kterého zastupuje advokát Tomáš Sokol, zvažuje proti divadlu právní kroky.


Deník Právo informuje o tom, že letošní podzim je nejteplejší za 45 let. Průměrná teplota za uplynulé tři měsíce byla 10,8 stupně Celsia, což je 2,6 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem. Teplý podzim přitom panuje ve většině zemí Evropy, například Francie zažívá nejteplejší konec roku za posledních 56 let. Pokud se ovšem meteorologům vyplní dlouhodobá předpověď na prosince, mohly by být vánoční svátky a závěr roku na sněhu.