Přehled tisku

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Martin Weiss si v Lidových novinách klade otázku, co přimělo Jiřího Paroubka zrovna teď začít couvat od svého požadavku na sestavování vlády.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Martin Weiss si v Lidových novinách klade otázku, co přimělo Jiřího Paroubka zrovna teď začít couvat od svého požadavku na sestavování vlády. "Že by mu došlo, že nevyhrál volby? Nebo že by dospěl k závěru, že tajná vládní koalice založená na neznámých přeběhlících není argument, s jakým se vyhrávají debatní soutěže? Anebo že by mu jeho dodavatel přeběhlíků zavolal, že zakázku bohužel nelze uskutečnit? V každém případě se cosi z jeho tónu vytratilo," soudí Martin Weiss a připomíná situaci z roku 1996, kdy Miloš Zeman přistoupil na to, že za funkci předsedy sněmovny umožní vznik Klausova kabinetu. "Neslíbil nic víc, například ani podporu rozpočtu. Ani nic víc nedostal. Tedy žádná místa na ministerstvech či v dozorčích radách, žádné exkluzivní dohody. Paroubek nemá nárok na víc," uzavírá Martin Weiss komentář v Lidových novinách.

Podle analýzy Martina Ervy v Hospodářských novinách nasadil Jiří Paroubek novou tvář. Už několik dní totiž říká, že nejlepším řešením volebního patu je dohodnout se na nové vládě s ODS. Redaktor Hospodářských novin vidí za změnou Paroubkova postoje průzkumy veřejného mínění, podle nichž roste počet lidí, kteří jsou znechuceni neschopností politiků domluvit se. Nyní jsou jich až dvě třetiny. Veřejné mínění je podle Martina Ervy zřejmě důvodem, proč se Paroubek nyní upíná k novým volbám až v roce 2008. Do té doby se totiž mohou názory veřejnosti výrazně změnit. "Jde mu především o to, aby byl premiérem v době, kdy bude Česká republika předsedat Evropské unii," cituje redaktor Hospodářských novin politika ČSSD, který nechtěl být jmenován. "I to je argument pro volby v roce 2008. Opozice na dva roky by tak mohla být pro Paroubka výhodná," konstatuje Martin Erva v pátečních Hospodářských novinách.


"Nejenže máme jako možná jediní v Evropě nesmyslný zákon, který nutí rodiče malých dětí před každou cestou na dovolenou k moři platit svým potomkům nový cestovní doklad. Ale máme také zřejmě nejarogantnější úředníky na kontinentu," konstatuje Stanislav Drahný v Mladé frontě Dnes a pokračuje údivem nad nepochopitelným vyhlášením bývalého ministra vnitra Bublana, že s dětmi se zas tak často do ciziny nejezdí. To podle komentátora Mladé fronty Dnes korunoval mluvčí ministerstva výrokem, že například Němci toto idiotské opatření nezavedli kvůli tomu, že jsou v Evropské unii důležitější než my. "Málokdy jsem se tak styděl, že jsem občan České republiky, jako když jsem toto četl. Přiznání, že na vnitru pracovala za mé peníze banda neschopných byrokratů, kteří vidí jako svůj jediný úkol vytáhnout maximum peněz z našich kapes, aniž je napadlo, jaké obtíže to lidem způsobí, by mi připadalo mnohem přijatelnější," píše Stanislav Drahný v Mladé frontě Dnes.


Podle deníku Právo plánuje vězeňská služba v několika nápravných zařízeních nainstalovat rušičky mobilních telefonů a zamezit tak jejich nelegálnímu používání. Rušení signálu ale považuje Asociace provozovatelů mobilních sítí za nezákonné. Systém se v některých zařízeních už osvědčil, a proto ho vězeňská služba zavede také v dalších, zejména tam, kde pobývají odsouzenci za těžší kriminalitu. Mobily za mřížemi představují totiž velké riziko. Zločinci přes propašované telefony plánují své útěky nebo řídí nelegální obchody, uvádí Právo. Způsoby, jak dostat přístroj až do věznice bývají přitom mazané. "Zaznamenali jsem případ, kdy vězeň přenesl mobil v tělní dutině, jiný v pingpongovém míčku, další si zase telefony přehazují přes zeď," vyjmenovala některé případy mluvčí vězeňské služby Lenka Smutná. Asociaci provozovatelů mobilních sítí se rušení signálu přesto nelíbí. "Vězeňská služba nemůže rušičky paušálně používat, protože mobilní operátoři dostali právo na využívání frekvence po celém území České republiky," sdělil Právu předseda asociace Ivan Novotný.


17. listopad 1989
Sedmnáct let po pádu komunistického režimu třetina lidí v Česku neví, jestli se jim žije lépe teď, nebo jim bylo dobře za totality, uvádějí na základě zveřejněného srovnání Centra pro výzkum veřejného mínění Hospodářské noviny. Z výzkumu dále vyplývá, že lidé sice oceňují svobodu říkat své názory a možnost cestovat, na druhou stranu jim však vadí horší zabezpečení ve stáří a menší sociální jistoty. Názory na život před rokem 1989 jsou dnes přitom téměř stejné jako před osmi lety, přesto samotné autory překvapilo, že jen málo mladých lidí ví, proč si Česko 17. listopad vlastně připomíná, uvádějí Hospodářské noviny.


Deník Právo informuje o tom, že ministerstvo vnitra likviduje více než šest tisíc zbraní, které byly zabaveny v rámci trestního řízení a následně propadly státu. Některé nechá roztavit, jiné dá k dispozici například policii. Menší část ze zabavených zbraní pak nabídne ministerstvo k odprodeji soukromým firmám. "Oslovíme desítky firem, které mají povoleno obchodování se zbraněmi,"řekla Právu mluvčí resortu vnitra Marie Masaříková s tím, že výběrové řízení vyhraje ta z firem, která předloží nejvyšší cenovou nabídku. Všechny zajištěné zbraně, mezi nimiž jsou například samopaly či pušky, uskladňuje ministerstvo v utajovaném centrálním skladu na Moravě, informuje Právo.