Přehled tisku

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Publicista Vladimír Kučera se v Mladé frontě Dnes domnívá, že vítězství ODS v senátních a komunálních volbách pomůže Paroubkovi. Obava před přílišnou mocí ODS a před tím, jak bude se svou silou zacházet, může velmi ovlivnit rozhodování řady občanů před příštími volbami do Sněmovny.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Publicista Vladimír Kučera se v Mladé frontě Dnes domnívá, že vítězství ODS v senátních a komunálních volbách pomůže Paroubkovi. Obava před přílišnou mocí ODS a před tím, jak bude se svou silou zacházet, může velmi ovlivnit rozhodování řady občanů před příštími volbami do Sněmovny. "A tady přichází šance Jiřího Paroubka," konstatuje Vladimír Kučera v Mladé frontě Dnes a pokračuje přirovnáním: "Zatím se jeho chování zdá jako příběh, který vyprávěl jeden ze Sedmi statečných, střelec Vin, o chlápkovi padajícím z horního patra mrakodrapu a v každém patře konstatujícím: ,Ještě je to dobrý!'. Byť sleduje jedno vítězství největšího soupeře za druhým, pořád se tváří bohorovně. Ovšem vzhledem k popsanému stavu může ho skutečně čekat těsně nad tvrdým chodníkem posledního pádu natažená záchranná voličská plachta."


Jiří Paroubek a Vojtěch Filip  (vpravo),  foto: ČTK
Podle komentátora Lidových novin Martina Zvěřiny má koalice pro předčasné volby jediný problém - KSČM. "Od pondělka je garantem jednání o vládě Mirek Topolánek, který se bude bavit se všemi. Topolánek své návrhy předestřel i představitelům KSČM, kterým se - i nesmírnou zásluhou Jiřího Paroubka - dostává po sedmnácti letech příležitosti mluvit do sestavování vlády." Podle komentátora Lidových novin to "není šance ledajaká a podle ochoty, s níž se komunisté odpoutávají od Lidového domu, lze soudit, že Mirek Topolánek není bez naděje." Koalice těch, kteří chtějí předčasné volby, se tedy podle Martiny Zvěřiny rýsuje poměrně zřetelně. "Pokud by se Topolánkovi povedlo ji realizovat, získá kromě předčasných voleb ještě jeden bonus. ČSSD se dostane do izolace, kterou většina občanů přičte na vrub Jiřího Paroubka. Úskalím celého projektu jsou komunisté. Jak může dnes, a tím víc v budoucnu znít věrohodně antikomunistická rétorika, když komunisté budou de facto povýšeni mezi občanské strany? Na to Topolánkovi odpoví jen veřejnost," domnívá se Martin Zvěřina v Lidových novinách.

Předseda KSČM Vojtěch Filip zdůvodňuje v deníku Právo podporu překlenovací vládě do předčasných voleb takto: "To naše stanovisko vychází z toho, že ČSSD slovy Jiřího Paroubka v neděli preferovala vytvoření velké koalice s ODS. Ta je pro nás hrozbou, a proto se musíme nějak chovat. Proti velké koalici je možné se ohradit dohodou většiny politických stran na jiném způsobu vládnutí." Na tom, jak s nimi předseda ČSSD Jiří Paroubek jedná, vadí komunistům podle Vojtěcha Filipa v rozhovoru pro Právo zejména to, že "i tam, kde jsme měli se sociální demokracií většinu, tak se obrací na ODS..."


Raději než vlastní pokus o sestavení vlády a než předčasné volby chce sociální demokracie dohodu na vládě s ODS. "Velká koalice by to přímo být nemusela, protože to by mohlo sociální demokracii uškodit. Ale dohoda mezi těmito dvěma stranami, s případnou podporou jedné další strany, by mohla přivést vládu, která by tady mohla fungovat dva roky, možná i déle," uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Ochotu komunistů dohodnout se s ODS a všemi stranami kromě sociální demokracie na dočasné vládě a předčasných volbách, komentuje Škromach v Lidových novinách slovy: "Těžko bude ODS po jednání s komunisty moci tvrdit, že nejsou demokratickou stranou. ODS jim jen pomáhá k legitimizaci. Ale pro nás to nic nemění."


Hospodářským novinám ani v době povolební neuniklo, že dvaadvacet let od prvního francouzského vydání (roku 1984) nejslavnější a nejvlivnější knihy Milana Kundery vyšla Nesnesitelná lehkost bytí nyní konečně i doma. Ale jaký je to Kunderův domov, ptá se Petr Fischer v Hospodářských novinách. "Není to už Československo, v němž se román odehrává, není to ani komunistická verze socialismu, která proměňuje všechny hrdiny knihy. Není tedy premiérové domácí vydání určeno spíše jen těm, kteří si chtějí doplnit vzdělání, a potom sběratelům a pamětníkům, protože Nesnesitelná lehkost bytí přichází tak trochu v nevhodný čas a míjí se s dobou, kterou žijeme?" podněcuje Petr Fischer v Hospodářských novinách k zamyšlení. Kundera se podle něj svým dávkovaným nesmělým návratem do Čech znovu noří tam, kam už nikdy nechtěl, protože každý návrat bolí nejvíce tím, že je nemožný.


Váleční veteráni zaslali rozhořčený dopis prezidentu Václavu Klausovi a pražskému primátorovi Pavlu Bémovi. Předmětem jejich stížnosti je podle Lidových novin honosná party, kterou nechala v prostorách Památníku národního osvobození v Praze-Vítkově uspořádat manželka středočeského hejtmana Petra Bendla k výročí založení své firmy. "Pořádat firemní recepci na tak pietním místě je vrchol nevkusu. Žádáme pana prezidenta, aby proti podobným akcím zakročil," uvedl válečný veterán Jan Horal. Na organizátory akce hodlá podat trestní oznámení, informují Lidové noviny.


Hospodářské noviny zveřejnily výsledky aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Ten probíhal před senátními a komunálními volbami. Důvěru kabinetu Mirka Topolánka v něm vyjádřilo 28 procent dotázaných, dolní komoře 21 procent. Největší důvěře se tradičně těší prezident, kterému věří 74 procent lidí. Z šetření také vyplývá, že občané nejsou spokojeni s politickou situací. Spokojena je pouze desetina českých občanů a 60 procent respondentů vyjádřilo nespokojenost, informují Hospodářské noviny.