Přehled tisku

Jiří Paroubek a Vojtěch Filip, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentáře pondělních deníků se věnují tomu, že Česká republika směřuje k předčasným volbám. Jedinou neznámou je, zda k nim Občanskou demokratickou stranu doprovodí šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek nebo komunisté v čele s Vojtěchech Filipem, soudí komentář Hospodářských novin.

Jiří Paroubek a Vojtěch Filip,  foto: ČTK
Komentáře pondělních deníků se věnují tomu, že Česká republika směřuje k předčasným volbám. Jedinou neznámou je, zda k nim Občanskou demokratickou stranu doprovodí šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek nebo komunisté v čele s Vojtěchech Filipem, soudí komentář Hospodářských novin. Pro zemi i pro politickou kulturu by bylo podle listu lepší, kdyby ODS k předčasným volbám došla ve spolupráci s Paroubkem, který to ale zatím tvrdošíjně odmítá. Dobrá zpráva ale podle deníku je, že už díky vstřícnému postoji komunistů k předčasným volbám neplatí Paroubkovo "pánové, beze mě si ani ruce neumyjete".

Komunisté dali najevo, že by mohli s předčasnými volbami souhlasit a dohodnout se na přechodné vládě i bez sociální demokracie. Jejich předseda Vojtěch Filip to řekl v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny. Komunisté od voleb prosazují variantu vlády národní shody s omezeným mandátem. Nyní už ale netrvají na dřívější podmínce, aby taková vláda měla podporu všech parlamentních stran. Podle Filipa by sice bylo správné, aby s překlenovací vládou do předčasných voleb souhlasila i ČSSD, rozhodnout se ale může i bez sociálních demokratů. Pokud by ODS hledala na post premiéra nezávislého odborníka, KSČM by mohla podle Filipa takovou vládu podpořit.


 Michal Pohanka,  foto: ČTK
Za podivným chováním poslance Michala Pohanky, který vystoupil z řad ČSSD a porušil patovou rovnováhu ve sněmovně, je zřejmě dvoumiliardový projekt rekonstrukce brněnské nemocnice u svaté Anny. Píše to Mladá fronta Dnes. Projekt má totiž zajištěn lukrativní příjem z klinického testování léků, které by se stáhlo z celé ČR do Brna. "Za odzkoušení účinků léku na vzorku 25 pacientů platí firmy tři miliony korun i víc. Právě o tenhle byznys Pohankovi šlo,"řekl MfD zdroj obeznámený s projektem. Megalomanskou akci placenou ze státního rozpočtu, na jejímž konci má v Brně vyrůst Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC), schválila vláda Jiřího Paroubka právě díky úspěšnému lobbování Pohanky. Celý byznys ale nyní možná přebírá ODS, která nejprve projekt kritizovala, a teď se ho zastává, píše list. Vysvětlením může být osoba prvního náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra z ODS, který se projektu od počátku účastní. Jeho jméno stojí pod dokumentem o plánované spolupráci farmaceutické firmy Pfizer, kde tehdy pracoval, s ICRC. Šnajdr však tvrdí, že s Pohankou nemá nic společného.


Aleš Vébr, který působil jako skrytý kameraman TV Nova v její reportáži o tunelářích evropských fondů, bude muset své mateřské organizaci sociální demokracie v Praze 5 vysvětlovat vlastní kauzu. Pokud své spolustraníky nepřesvědčí, může být podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka ze strany vyloučen. Informuje o tom deník Právo. Podle České televize je totiž Vébr obžalován z toho, že jako jednatel společnosti, která spravovala golfový areál, nepředal správci konkurzní podstaty účetnictví v hodnotě 30 milionů korun. Konkurzní správce Daniel Thonat je přitom obžalován v kauze konkurzního soudce Jiřího Berky. Thonat měl na policii vypovědět, že Berkův gang ovlivňoval soudkyni Lenku Zlámalovou. Ta České televizi řekla, že v souvislosti s Vébrovým působením se začíná bát o život.


Nový senátor vystěhoval Romy ze Vsetína, připomínají Lidové noviny. Ani hlasy Romů, které dosavadní vsetínský starosta Jiří Čunek přiměl k vystěhování na Jesenicko nebo na periferii města do plechových kontejnerů, nepomohly jeho protikandidátovi a lidovec Čunek se stal senátorem. Do horní komory parlamentu postoupil s výrazným ziskem více než 71 procent hlasů. Část Romů přitom přijela v sobotu do Vsetína, aby ve druhém kole voleb podpořila jeho protikandidáta, občanského demokrata Jiřího Kubešu. Nově zvolený senátor Čunek na vystěhování Romů nevidí nic špatného. Podle něj tito lidé vytvářejí problémy a radnice se je rozhodla řešit. Proti tomu však protestovali obhájci lidských práv. Vládní koncepce si podle nich klade za cíl Romy integrovat, a ne je odsouvat a vytvářet ghetta.


Předseda sněmovny Miloslav Vlček chce vrátit parlamentním funkcionářům velkou část desetitisícových náhrad na dopravu, o niž přicházejí, pokud si od sněmovny či Senátu vezmou služební automobil. Píše to deník Právo. Novelu takzvaného platového zákona navrhl Vlček v pátek. Náhrady dosahují podle místa bydliště od 21.400 korun do 32.000 korun čistého měsíčně. Nyní musí parlamentní funkcionáři řešit dilema, zda si vezmou služební auto s kartou na 500 litrů benzinu měsíčně, a tím se připraví o velkou část náhrad na dopravu, anebo si ponechají plné náhrady, ale ztratí nárok na služební octavii. Více než 20 aut, každé za zhruba 750.000 korun, přitom nyní stojí zbytečně v garážích, protože plné cestovní náhrady jsou pro poslance výhodnější. Podle Vlčka mají parlamentní funkcionáři dostat plné cestovní náhrady i se služebním vozem, ale budou si muset sami hradit benzin. Na služební octavie mají nárok předsedové klubů, výborů a stálých parlamentních delegací. K dispozici je má také předseda a místopředsedové obou komor. Ti kromě toho využívají luxusní BMW s řidičem.


Vraťte chrám lidu a nechte být krále Jiříka, žádá petice sdružení Katedrálu všem. Na internetových stránkách sdružení se uvádí, že katolická církev chce z katedrály odstranit hrobku husitského krále Jiřího z Poděbrad. Katolíci přitom o žádném stěhování hrobky či ostatků Jiříka z Poděbrad neuvažují. Samo sdružení připouští, že zpráva o stěhování může být pouhou fámou. Spisovatel Zdeněk Mahler, který je členem petičního výboru Katedrálu všem, netuší, kde se strach z přemístění ostatků vzal. "Kardinál Miloslav Vlk by spíš rád vyřešil, co s jiným náhrobkem - tří Habsburků - který brání výhledu na kněžiště," poznamenal známý autor knihy i televizního dokumentu o katedrále sv. Víta. Církev převzala chrám od státu letos v září. Odebrat by jí je mohl jen Nejvyšší soud. Státní úřady se na něj už obrátily, připomíná Mladá fronta Dnes.


Zhruba dvě stě tisíc klientů tří zkrachovalých bank - Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň - a také skupina PPF se podle pondělních Hospodářských novin musí rozloučit s tím, že v polovině prosince dostanou odškodnění. Výplata se s největší pravděpodobností odloží o tři až šest měsíců. Klientům bank i PPF navíc hrozí, že o své peníze zcela přijdou. Senátoři totiž podali ústavní stížnost proti zákonu, který dodatečné odškodnění až do výše čtyř milionů korun umožňuje, informuje deník. "Parlament novelou překročil své pravomoci. Umožnil tím například zpětnou výplatu vkladů a odškodnění za anonymní vklady, což odporuje právu Evropské unie," citují HN senátorku Soňu Paukrtovou, která spolu s dalšími šestnácti senátory ústavní stížnost podala. Senátorům se také nelíbí, že by se vyplácelo odškodění nad rámec pojištění vkladů. Současné náhrady až 25 tisíc eur jsou podle senátorky Paukrtové nadstandardní a senátoři je považují za dostatečné. Součástí senátorského návrhu je i žádost o urychlené projednání stížnosti. To aby výplata nezačala dříve, než soud rozhodne. Běžné lhůty, ve kterých Ústavní soud rozhoduje, jsou totiž delší než rok. Mluvčí soudu Michal Spáčil ale nechce komentovat, kdy může verdikt padnout. Ústavní soud si nicméně už vyžádal stanovisko České národní banky, která spolu s dalšími bankéři a ekonomy návrh na nadstandardní výplatu klientů zkrachovalých bank dlouhodobě kritizuje.


Policisté vyšetřují podnikatelku z Nemanic kvůli podezření, že se pokusila podplatit místního starostu, aby jí pomohl získat levně nemovitosti ve vlastnictví obce. Třiatřicetiletá žena údajně nabídla starostovi Ivanu Bartoškovi (US-DEU) úplatek ve formě dodání a montáže plastových oken do jeho rodinného domu zdarma výměnou za to, že přesvědčí zastupitele, aby jí prodali dva objekty bývalé pohraniční roty za přijatelnou cenu. Píše to deník Právo. Zastupitelé letos v létě ženě skutečně přiklepli objekt za 300.000 korun, ačkoliv jeho účetní hodnota byla sedm milionů. Starosta si pak nechal přes podnikatelku zprostředkovat okna do domu, ale tvrdí, že vše řádně zaplatil. Policistům také předložil doklad o platbě. Podle něj byli zastupitelé rádi, že se objektu vůbec zbavili. Ministerstvo vnitra se už víc jak deset let marně pokouší prodat v katastru obce další dva objekty. Podle zastupitele Miroslava Feila ale starosta "usiloval o bezúplatný převod kasáren z ministerstva vnitra už s tím, že má jistého kupce". Je tedy prý lhář, pokud tvrdí, že bylo obtížné vůbec nějakého kupce sehnat.


Vesnička SOS v Doubí u Karlových Varů na jaře obnoví provoz, který byl před časem utlumen. Ve vesničce zůstala jediná maminka. Pražské vedení vesničky už ale sehnalo další dvě maminky, které se budou starat o děti. Hledá rovněž další personál včetně ředitele. Uvádí to Mladá fronta Dnes ve své regionální příloze. Nyní se v Doubí školí matky - pěstounky. Dvě kandidátky by mohly okamžitě po ukončení kurzů vytvářet své náhradní rodiny už v únoru. S příchodem dalších dvou rodin se počítá o prázdninách. Vedení Vesniček SOS má však i další plány. Jeden z nich se jmenuje sanace biologické rodiny. Projekt za 800.000 korun už schválil Karlovarský kraj. Jde v něm o to, aby nedocházelo k odebrání dětí z vlastní rodiny. Státní sociální pracovnice i pracovnice sdružení vytvoří pro vytypované rodiny podpůrný program. Pracovnice například pomůžou s docházkou do školy. V budoucnu by se do programu mohly zapojit také pěstounky z vesničky a poradit matkám, které nemají zkušenosti, či vyrůstaly v dětském domově.