Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Hlavním tématem všech celostátních deníků je opět počasí - nesnesitelná horka tentokrát vystřídaly povodně. V rozhovoru pro Hospodářské noviny uklidňuje vedoucí hydroprognózy Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka čtenáře tím, že tragické záplavy z roku 1997 a 2002 v Česku v tuto chvíli nehrozí.

Foto: ČTK
Hlavním tématem všech celostátních deníků je opět počasí - nesnesitelná horka tentokrát vystřídaly povodně. V rozhovoru pro Hospodářské noviny uklidňuje vedoucí hydroprognózy Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka čtenáře tím, že tragické záplavy z roku 1997 a 2002 v Česku v tuto chvíli nehrozí. "Jednak jsou momentálně rozvodněny pouze lokální toky a jednak z prognóz nevyplývá, že by srážky měly v příštích dnech padat ve stejné intenzitě jako doposud," uvedl Jan Daňhelka. Za uplynulé čtyři roky se podle něj zlepšily nejen předpovědní služby, ale i komunikace a distribuce informací krajům a jednotlivým povodňovým orgánům. "Domnívám se, že v současné době funguje celý systém velice dobře. Nevíme o žádném výrazném zádrhelu, který by jeho funkci omezoval, i když dokonalý ještě není. Každá povodeň pro nás představuje cenné zkušenosti, které se pak promítají do fungování celého systému," vysvětlil Jan Daňhelka v Hospodářských novinách.


Redaktor Jiří Štefek se v Mladé frontě Dnes pozastavuje nad hrozícím zrušením některých slibovaných sociálních dávek. Peněz na ně se totiž v rozpočtu nedostává. "Vlastně peníze by se nějak nalezly, ostatně jako vždy, když je možnost škrtem pera zvýšit schodek státního rozpočtu. Ale tento způsob řešení je nyní velmi riskantní," píše Jiří Štefek v Mladé frontě Dnes. Důvodem je podle něj plánované přijetí společné měny v roce 2010. "Abychom totiž mohli euro zavést, musíme hospodařit podle pravidel a nedělat velké dluhy...Odstupující vláda a ODS tak stojí před Sophiinou volbou. Buď sebrat lidem peníze, na které je lákaly před volbami, nebo stejně jako minulý týden v Maďarsku termín přijetí eura odpískat. Je to zatraceně těžká volba," uzavírá Jiří Štefek v Mladé frontě Dnes svůj komentář.

Ke schodku ve státním rozpočtu se vyjadřuje i Tomáš Němeček v Hospodářských novinách. Do škrtů se podle něj nehrne ani ČSSD, ani ODS. Jejich předvolební rozhazování pak připodobňuje k "pocitu opilcově, když v ranní kocovině mžourá na včerejší účtenku: Ano, tohle jsme v rozjařené chvíli objednali - výpadek příjmů z nemocenské, vyšší sociální dávky, zajišťující ,definitivu' pro státní úředníky,..." Podle Tomáše Němečka je řešením odsunutí většiny plánovaných výdajů a schodek tak přestane ohrožovat přijetí eura. Stejně se ale autorovi tají dech nad tím, jak si žijeme nad poměry: "Loňské hospodaření státu skončilo dírou 57 miliard, letos se plánuje 74, a když bude rozpočet na příští rok slavně seškrtán, bude schodek kolem stovky... Přečtěme si ta čísla znovu. O čem se to celou dobu bavíme? Země, jejíž ekonomika roste o šest procent, má mít rozpočet vyrovnaný," konstatuje na závěr Tomáš Němeček v Hospodářských novinách.


Lidové noviny informují o tom, že petřínská rozhledna i bludiště letos v létě prodělávají. Může za to rozsáhlá rekonstrukce lanovky na Petřín, kvůli které je dráha už více než dva měsíce mimo provoz. Z toho důvodu je také omezena otevírací doba obou petřínských atrakcí. Lanová dráha na Petřín by měla znovu vozit turisty od začátku září, uvádějí Lidové noviny. Opravy trati probíhají podle plánu a žádné zpoždění se proto neočekává. Plánuje se tedy, že rozhledna bude po celé září otevřena až do 22 hodin. "Chceme, aby návštěvníci mohli aspoň tento měsíc vyjet na Petřín a navštívit rozhlednu také večer," uvedla pro Lidové noviny Vlasta Petříková z Pražské informačních služeb.


Osudu krasavce a elegána, za kterým se lidé na ulici otáčeli, si všímá úterní Mladá fronta Dnes. Teď je zaprášený, prorezlý, s vysleplými světly a uvnitř plný prachu, slepičinců a skořápek od vajíček. Muzeum aut, které sídlí v pivovaru ve Vratislavicích nad Nisou, získalo cenný exponát: ohromný poválečný automobil Buick, který patřil Janu Werichovi. "Jeho nálezce jej nemá kde garážovat, tak jej přivezl k nám. Auto je v dost zbědovaném stavu, stálo totiž zhruba dvacet let odstavené za stodolou v jedné vesnici,"řekl Mladé frontě Dnes Milan Bumba z muzea a dodal: "Nyní sháníme dostupné informace, pátráme po jeho historii. Víme jen, že to byl Werichův vůz." Zda ale muzeum auto opraví, zatím není jisté - rekonstrukce by totiž byla velmi nákladná.


Strávit dovolenou v ubytovacích zařízeních, která recyklují odpady, používají produkty šetrné k životnímu prostředí a nabízejí ekologické potraviny, je na Západě v kurzu. Češi podobný způsob trávení volného času teprve objevují, uvádí Právo. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je to jen otázkou času. "Ekologická dovolená má obrovský potenciál. Počítám, že do pěti let se stane trendem i u nás,"řekl deníku Právo Okamura. V Evropě je taková "zodpovědná dovolená" populární. Například z Velké Británie na ni ročně vyráží 450 tisíc turistů. Jejich počet přitom stále roste.