Přehled tisku

Zdeněk Škromach (vlevo) s Bohuslavem Sobotkou, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Začíná osmý týden povolebních vyjednávání a trojkoalice si poprvé sedne za jednací stůl s týmem ČSSD. Výsledek však podle všeho ani tentokrát očekávat nelze, napsaly pondělní Hospodářské noviny. Obě strany totiž mají zcela jiné představy, o čem jednat. Podle hlavního vyjednavače občanských demokratů Petra Nečase bude hlavním tématem rozpočet na příští rok a škrty v sociálních výdajích, naslibovaných před volbami. Nečas se na tomto programu prý předběžně dohodl s vicepremiérem Jiřím Havlem.

Zdeněk Škromach (vlevo) s Bohuslavem Sobotkou, foto: ČTK
Začíná osmý týden povolebních vyjednávání a trojkoalice si poprvé sedne za jednací stůl s týmem ČSSD. Výsledek však podle všeho ani tentokrát očekávat nelze, napsaly pondělní Hospodářské noviny. Obě strany totiž mají zcela jiné představy, o čem jednat. Podle hlavního vyjednavače občanských demokratů Petra Nečase bude hlavním tématem rozpočet na příští rok a škrty v sociálních výdajích, naslibovaných před volbami. Nečas se na tomto programu prý předběžně dohodl s vicepremiérem Jiřím Havlem. Jenže s tím absolutně nesouhlasí hlavní vyjednavač ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj by hlavním tématem mělo být programové prohlášení vlády. Havel navíc podle něj ani neměl k takovému vyjednávání s Nečasem od premiéra mandát. Jednání o povolebním uspořádání má i další omezení: výkonná rada ODS dala najevo, že si nepřeje velkou koalici s ČSSD. Sociální demokraté zase vyslovili vážné pochyby, že jednání s trojkoalicí mohou vést k úspěchu. "Je čas začít jednat o jiné vládní sestavě," říká Škromach.


Jiří Paroubek, foto: ČTK
Podle Lidových novin se v sobotu podařilo Jiřímu Paroubkovi upevnit ještě více své postavení v sociální demokracii. Donutil k rezignaci místopředsedu strany Martina Starce, který měl na starosti její řízení. Paroubek se tak nejen zbavil Grossova muže, ale převzal přímou pravomoc na chodem strany. Získal tak vliv, jaký před ním neměl žádný předseda ČSSD. O principech používaných Paroubkem se už i přímo v sociální demokracii mluví jako o "demokratickém centralismu", tento pojem přitom za totality používala KSČ a znamenal, že pokud se vyšší stranické struktury o něčem rozhodly, všem nižším článkům příslušelo jenom mlčet. O ohrožení vnitřní demokracie v ČSSD zatím nemá smysl teoretizovat, to prověří pouze praxe. V Paroubkově dominanci se však skrývá jiný problém: jak si strana poradí, až se ho jednou zbaví. Nedopadne to rozkolem, jako v letech 2003 - 2004? - ptá se deník.


Sociální demokracie chce po koalici změny ve smlouvě, uvádí deník Právo. Vyjednavači ČSSD nyní budou podle listu tlačit na pravozelenou koalici, aby ve sporných otázkách přepsala svou koaliční smlouvu. Ústupky v programovém prohlášení sociálním demokratům podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nestačí. Sobotka Právuřekl, že pokud by v programovém prohlášení, které koalice ani po sedmi týdnech od voleb ještě nemá, chyběly některé oblasti, platilo by znění v koaliční smlouvě. Důležité tak je, aby mezi oběma texty nebyl rozpor. Proto žádá sociální demokracie změny. O současné podobě koaliční smlouvy Jiří Paroubek již dříve řekl, že je to výplod pokleslé žurnalistiky. "Je to velmi nevyvážený text, ukazuje se, že byl šit horkou jehlou," uvedl premiér.


Mladá fronta Dnes upozorňuje na případ šéfa dopravního inspektorátu ve Frýdku - Místku Michala Čaše, který zřejmě řídil opilý a havaroval. Žena a šestiletý chlapec v protijedoucím autě přitom utrpěli lehčí zranění. Čaš měl v krvi přes jedno promile alkoholu. Případ vyšetřuje Inspekce ministerstva vnitra. Stalo se tak jen pár dní poté, co reportéři deníku přistihli policejního prezidenta Vladislava Husáka, jak jede po dálnici rychlostí 190 kilometrů za hodinu. Čašovi ale na rozdíl od Husáka hrozí, že přijde o místo. Čaš ovšem tvrdí, že auto neřídil on, ale jemu blízká osoba. Ta prý byla po nehodě v šoku a odešla.


Podle Lidových novin lhal Rathův náměstek úřadu premiéra. Vladimír Dryml poslal 3. července na vládu dopis, v němž obhajuje vydání vyhlášky o rámcových smlouvách zdravotnických zařízení s pojišťovnami. Dopis však podle deníku obsahuje i několik účelových tvrzení, polopravd a vyloženou lež. Uvádí se v něm například, že ministerstvo dosud nezná výsledek jednání mezi zástupci pojišťoven a poskytovateli péče. Písemnou zprávu o dohodě s lůžkovými zařízeními, praktickými a dětskými lékaři, ambulantními specialisty a záchrannými službami předali přitom zástupci pojišťoven ministerstvu už na konci června. Rath však svou vyhlášku vydal už v polovině června, přes zásadní nesouhlas dvou komisí legislativní rady vlády. Obě se shodly v tom, že Rath nemá mandát k tomu, aby takovou vyhlášku vydal.


Hospodářské noviny uvádějí, že za Občanskou demokratickou stranu bude do Senátu kandidovat i Eliška Hašková - Coolidge, která pracovala v minulosti pro pět amerických prezidentů. Jako nestraničku ji na kandidátku schválila výkonná rada ODS. Dalším nestraníkem na říjnové kandidátce ODS bude diplomat Alexander Vondra.


Při loňském CzechTeku používali policisté nepovolené kovové obušky. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Dokazuje to i fotografie, na které tento teleskopický obušek používá jeden z těžkooděnců. Takové obušky mají přitom k dispozici jen speciální jednotky proti zvlášť nebezpečným pachatelům. Běžný policista jej používat nesmí. Kovová tyč s ostrou špičkou způsobuje mnohem vážnější zranění nežli obyčejný obušek. Případ nyní řeší oddělení kontroly. Policejní prezídium však přiznává, že policista, který nepovolený obušek použil proti technařům, zřejmě pochybil. Kdo a zda dostane trest, se teprve rozhoduje, uzavírá deník.


Nejméně o deset procent se podle rolníků zvednou ceny obilí z letošní sklizně, kterou už zahájili na jižní Moravě - uvádějí to Hospodářské noviny. Dražší zrno bude tlačit i na ceny pečiva. Úroda bude zřejmě o desetinu nižší než loni - jednak kvůli současným vedrům, některé podrosty jsou ale také řídké po dlouhé zimě. Nakolik na nižší úrodu doplatí spotřebitel, to si podnikatelé zatím netroufají odhadnout. Sami pekaři se obávají, že zdražení obilí do vyšších cen svých výrobků nepromítnou. Po třech letech úsilí se jim už nedávno podařilo ceny zvýšit a další podobný krok teď vůči obchodním řetězcům prý prosadí jen obtížně.


Foto: Evropská komise
O otevření dalších jedenácti hraničních přechodů mezi Českem, Rakouskem a Bavorskem bude usilovat vedení Jihočeského kraje. Podle Lidových novin to vyplývá z usnesení krajské rady, která schválila záměr postupného otevírání sedmi přeshraničních stezek pro pěší, cyklisty a lyžaře a čtyř přechodů na silnici a železnici. Od časů takzvané železné opony, která neprodyšně oddělovala tehdejší komunistické Československo od kapitalistického Západu, se tak Jihočeši a Rakušané z hlediska pohraničního režimu prakticky vracejí do dob společného státu v rámci Rakouska-Uherska, píše list. Pokud totiž bude snaha kraje úspěšná, turisté s platným pasem budou moci překročit hranici už na šestačtyřiceti místech.


Česká lázeňská města si hýčkají své cizince, napsaly Hospodářské noviny. Počet zahraničních pacientů, kteří jezdí za lázeňskou péčí do Česka, rok od roku roste a lázeňské domy to vítají. Právě cizinci jim totiž kompenzují úbytek českých pacientů. Zatímco v roce 2000 se do českých lázní přijelo léčit 99 tisíc cizinců, loni jejich počet překročil 120 tisíc. Cizinci tak tvoří téměř 40 procent veškeré lázeňské klientely. Lázním se navíc vyplatí v tom, že platí hotově a ve větší míře než Češi požadují nadstandardní služby. "Celkově u nás nechají více peněz. Například si častěji dokupují čtyřhvězdičkové hotely," potvrzuje Helena Douchová, ředitelka firmy, která ve Františkových Lázních provozuje lázeňský komplex. Přes nárůst zahraniční klientely však nehrozí, že by se pro české hosty nenašlo místo. Lázně totiž stále zvyšují počet lůžek, která mohou pacientům nabídnout, uzavírají Hospodářské noviny.


O tomto víkendu byl dotočen nejdražší film v historii české i československé kinematografie. Jak informuje Mladá fronta Dnes, snímek Juraje Jakubiska Love story Bathory, který přibližuje život Čachtické paní hraběnky Báthoryové, vyjde na více než tři sta milionů korun. Jeho poslední záběry vznikly ve středověkých kulisách v pražských Řeporyjích a zachytily nájezd Turků na uherskou vesnici. Filmovalo se i na řadě jiných českých hradů a zámků. Film s mezinárodním obsazením byl natáčen v angličtině, jeho dabing do češtiny se teprve chystá. S premiérou se předběžně počítá na jaře 2007.