Přehled tisku

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Tisk se opět věnuje patové situaci na české politické scéně. Podle komentáře Hospodářských novin je nynější krize sice nepříjemná, současně ale dává šanci - na změnu volebního systému. S podobným návrhem nedávno přišel premiér Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Tisk se opět věnuje patové situaci na české politické scéně. Podle komentáře Hospodářských novin je nynější krize sice nepříjemná, současně ale dává šanci - na změnu volebního systému. S podobným návrhem nedávno přišel premiér Jiří Paroubek. List připomíná, že Česká republika zažila čtvery parlamentní volby a z žádných z nich nevzešla funkční většinová vláda. Podle Hospodářských novin jde o dlouhodobý a klíčový problém, se kterým se politici musejí vypořádat.

Lidové noviny se pozastavují nad vyjádřením předsedy Strany zelených Martina Bursíka, který nepřímo obvinil šéfa ČSSD Paroubka, že se snaží přetáhnout některé zelené do svého politického tábora. Bursíkovi údajně přišla textová zpráva od člověka blízkého Paroubkovi. Vzkaz prý vyzněl tak, že už se připravuje koncept smlouvy o velké koalici, v níž je i dohoda na většinovém volebním systému. Text také podle Bursíka naznačoval, že je stále ještě čas na to, aby některý "zbloudilý" poslanec umožnil vznik vlády sociální demokracie. "Jiří Paroubek řekl, že sežene sto a jeden hlas, tak se činí, jak umí. Jen je zarážející, že vábení příznivců probíhá tak hloupě a humpolácky," píše list.

Petra Buzková
Další jednání lídrů všech pěti parlamentních stran o řešení povolební situace nemají smysl, říká v Hospodářských novinách předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Podobné jednání všech stran už proto zřejmě svolávat nebude. Topolánek se teď podle svých slov bude radit s hejtmany, s předsedy regionů a oblastí a bude je nutit k tomu, aby dali silný mandát pro vyjednávání. A jestli se situace bude komplikovat, je ochoten svolat i kongres. Topolánek je přesvědčen, že jeho strana ustoupila, kam mohla. Všechny návrhy, které předkládala, jsou podle něj maximem možného. Důležité nyní je, jak se zachovají komunisté. Zcela evidentně to bez jejich účasti na zvolení orgánů sněmovny nepůjde. Paroubek podle Topolánka chce, aby vznikla menšinová vláda ODS, kterou by měl možnost vydírat. Já to nechci připustit, zdůrazňuje lídr vítězné strany.

Protahující se jednání o nové vládě komplikují situaci těm ministrům Paroubkova kabinetu, kteří v politice končí. Mohli už nastoupit do nového zaměstnání, místo toho podle Mladé fronty Dnesčekají na jediné: až podá Paroubkův kabinet konečně demisi. Je to období od ničeho k ničemu, říká v deníku například ministryně školství Petra Buzková. Svoje projekty už dokončila a nové už stejně nemůže rozjet. Neví přitom dne ani hodiny, kdy bude muset předat úřad svému nástupci. Řeším teď jen běžný provoz ministerstva, na který mě úředníci vlastně moc nepotřebují, postěžovala si Buzková, která z vrcholové politiky odchází po šestnácti letech.


Lidové noviny informují o misi amerických expertů, kteří si do Česka přijedou obhlédnout místa pro případnou stavbu své protiraketové základny. Česká armáda jim nabízí čtyři lokality - vojenské újezdy Jince, Libavou, Boletice a prostor bývalé raketové základy v Rapoticích u Brna. Podzemní základna by se měla stát součástí amerického protiraketového štítu. Měly by na ní být umístěny obranné střely typu země-vzduch. Základna by současně mohla nabídnout práci až tisícovce místních obyvatel. Kromě Česka přichází v úvahu na vybudování tohoto zařízení také Polsko či Maďarsko. Proti stavbě americké protiraketové základy v České republice jsou zásadně čeští komunisté, kteří už samotné vyjednávání považují za vlastizradu.


Léky v Česku znovu podraží. Je to už počtvrté v letošním roce. Jak píše Mladá fronta Dnes, už za dva týdny se změní ceny prakticky všech osmi a půl tisíce léků, které lze získat v českých lékárnách. Způsobí to nová vyhláška, kterou ve středu podepsal ministr zdravotnictví David Rath. Výrobci léků a lékárníci však zatím teprve počítají, kolik si pacienti na léky budou muset po 1. srpnu připlatit. Obecně se však dá říci, že mírně podraží téměř všechny léky, které v současné době stojí méně než 965 korun. Ty dražší by naopak měly o něco zlevnit.


Na Frýdecko-Místecko míří další korejská firma. Podle deníku Právo jde o firmu Hanil E-Hwa Company, která chce v Chlebovicích vyrábět z textilu a plastů interiérové vybavení automobilů. List připomíná, že firma přichází do Česka v návaznosti na připravovanou investici korejské automobilky Hyundai. Ta chce v deset kilometrů vzdálených Nošovicích postavit svůj evropský závod. Korejci mají zájem o celý zbytek chlebovické zóny, tedy o 6 a půl hektaru. V nové továrně má vzniknout 300 pracovních míst. Firma Hanil E-Hwa už působí na Slovensku: sídlí v Dubnici nad Váhom a patří k hlavním dodavatelům automobilky Kia Motors v Tepličce nad Váhom nedaleko Žiliny, dodává Právo.


Řidič, kterého policie loni v květnu přistihla s osmi promile alkoholu v krvi, opět řídil v opilosti. Dva roky přitom nesmí usednout za volant, soud mu navíc uložil podmínku. V úterý v noci však Milan Čurda měl další autonehodu pod vlivem alkoholu. Se svým traktorem spadl do požární nádrže, odkud ho museli vytahovat hasiči. Čurda však odmítl odběr krve. Jak dodává Mladá fronta Dnes, za tuto autonehodu by nyní už mohl jít do vězení.


Chřástal polní,  foto: Richard Wesley,  Creative Commons 2.0
Ochránci přírody se bojí, že CzechTek může zabít chráněné ptáky. Podle Mladé fronty Dnes ekologové protestují proti technoparty, která se má za dva týdny konat ve vojenském prostoru v Doupovských horách. Tady totiž hnízdí celosvětově ohrožený chřástal polní, ale také ťuhýk obecný a strnad luční. Ten je v Česku dokonce chráněn ještě přísněji než chřástal. Státní Agentura ochrany přírody a krajiny proto zaslala újezdnímu úřadu, který technoparty ve vojenském prostoru povolil, dopis, který rozhodnutí ministra obrany Karla Kühnla kritizuje. Ministerstvo obrany se však brání. Podle něj je to nejlepší lokalita, kterou mohlo vybrat, protože je daleko od jakékoli civilizace. Navíc tam prý běžně táboří vojáci s těžkou technikou, takže příroda je tam zatěžována už dlouho.


Pokuta za psa na sedadle v autě může být až dva tisíce korun, uvádí deník Právo. Nová pravidla silničního provozu vyžadují, aby pes byl v automobile převážen tak, aby neohrožoval řidiče a další osoby. Problém je ale v tom, že nikde není stanoveno, jak se mají zvířata správně převážet. Jednotný názor na to nemají ani odborníci. Shodují se v tom, že zákonu vyhovuje mříž či síť oddělující posádku auta od psa. Tu ale lze umístit jen ve větších vozech. Zvířata lze také převážet v boxu nebo je upoutat do speciálních pásů. Pokud se ale přitom nerespektuje velikost psa, může jít o týrání zvířete. V neatestovaných modelech by se totiž pes podle veterinářů mohl i uškrtit. Odborníci však jednoznačně říkají, že pes rozhodně nepatří na klín řidiče. Dojde-li totiž k nehodě, otevírající se airbag zvíře zpravidla usmrtí.