Přehled tisku

Akce Kryštof
0:00
/
0:00

Už za pět dní nastane revoluce na českých silnicích, informuje Mladá fronta Dnes. Řidiči se totiž budou muset řídit podle nového silničního zákona, který podstatně změní trestání přestupků. Ještě předtím však policie vyrazila do ulic. V pondělí začala další kontrolní akce typu Kryštof.

Už za pět dní nastane revoluce na českých silnicích, informuje Mladá fronta Dnes. Řidiči se totiž budou muset řídit podle nového silničního zákona, který podstatně změní trestání přestupků. Ještě předtím však policie vyrazila do ulic. V pondělí začala další kontrolní akce typu Kryštof. "Zaměříme se na všechny typy přestupků. A budeme kontrolovat všechny účastníky dopravního provozu," uvedl ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas. "Je potřeba se začátkem prázdnin lidem připomenout, že jsou nějaká pravidla silničního provozu," zdůvodnil načasování akce Bambas.

Nový silniční zákon, který začne platit 1. července, zavádí pravidlo "dvakrát a dost". To se týká např. nedání přednosti chodcům na přechodech či jízdy na červenou. U nejzávažnějších přestupků dokonce platí "jednou a dost". Policista sebere řidičský průkaz na místě např. při zavinění nehody, která skončí smrtí či těžkou újmou na zdraví, nebo při zákazu předjíždění apod. Odborníci takový systém i přes jeho přísnost vítají. Jejich slova potvrzují i zkušenosti ze zahraničí. Třeba v Itálii klesl po zavedení bodového systému počet nehod až o pětinu.

Deník Právo si všímá nového systému z pohledu cizinců. Ti podle dosavadního zákona mohli při prohřešku na českých silnicích dělat na policisty dlouhý nos - vymahatelnost pokut byla nulová. Od začátku prázdnin může státní policie žádat po cizích řidičích, kteří se dopustili přestupku a nechtějí zaplatit pokutu, peněžní kauci v hodnotě pokuty. Když nezaplatí ani tu, tvrdě narazí. Policie jim totiž zabrání v další jízdě tím, že jim zabaví auto. Městští a obecní strážníci budou na cizince i nadále krátcí.

Lidové noviny pak v souvislosti s novým silničním zákonem upozorňují na nepřipravenost úřadů. Radnice měst v některých regionech sice kvůli změnám přijaly nové úředníky, ale některé dosud nedostaly potřebnou počítačovou techniku ani peníze a bez nich nemohou nová opatření zavést do praxe. Tam, kde připraveni jsou, se obávají, že další potíže přinese uplatňování změn v praxi.


Pietní akt na vyšehradském hřbitově v Praze,  foto: ČTK
Úterní Hospodářské noviny připomínají, že 27. června uplynulo 56 let od popravy poslankyně Milady Horákové. Přestože byl proces už v roce 1990 označen za protiprávní, dodnes nebyl za vykonstruovaný případ nikdo potrestán. Přitom už před rokem vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu obvinil dva dosud žijící prokurátory, Antonína Havelku a Ludmilu Brožovou-Polednovou. Ti byli pod rozsudkem podepsáni. Jenže státní zástupce obvinění zrušil a vyšetřovatelům přikázal, aby nasbírali víc důkazů. Při vyšetřování viny hlavních prokurátorů tak mohou pomoci historické záznamy nalezené v Českém rozhlase. Nesestříhané nahrávky obsahují závěrečnou řeč Milady Horákové. Ukazují také, že se obžalovaní během zmanipulovaného soudního procesu snažili bránit. Jejich pokusy se však nikdy nedostaly na veřejnost, protože je cenzura z oficiálních záznamů vymazala. Političtí vězni nicméně neočekávají, že prokurátoři skončí ve vězení. Chtějí především, aby se o jejich podílu na smrti političky vědělo.


Celkem dvaadvaceti způsoby může dnes člověk překonat v Praze Vltavu suchou nohou: po mostě, přívozem i tunelem metra. V příštím desetiletí by jich podle zprávy deníku Právo mělo přibýt nejméně šest. Ještě tento týden se chodcům i cyklistům otevře přívoz mezi Podbabou a Trojou. Cestující s platným kuponem MHD přepraví bez poplatku stejně jako kolo nebo kočárek. Motorový člun pro 12 osob zahájí svůj celoroční provoz 1. července. Pěší a cyklisté přivítají také lávku, která má podle plánů města propojit Karlín a Holešovice přes ostrov Štvanice. Dva nové mosty se vším všudy, tedy i pruhem pro auta a tramvaje, mají překlenout Vltavu z Holešovic do Troje a z Podolí na Zlíchov. Výčet doplňují ještě dva nové dálniční mosty budovaného pražského okruhu na severním a jižním okraji metropole.


Hospodářské noviny zvou na výstavu dosud zřejmě největší kolekce vydání proslulé básně Máj Karla Hynka Máchy. Tu od soboty představuje muzeum na zámku v Bělé pod Bezdězem. Kolekce ze soukromé sbírky ukazuje 230 různých vydání, z nichž nejstarší pochází z poloviny 19. století. Podle vedoucí muzea jde asi o největší sbírku různých vydání Májů v Česku, kterou budoval celý život pan Josef Stejskal. Nyní je ve vlastnictví Vladimíra Železného, který ji muzeu zapůjčil.


Tisková konference vedení ČSSD,  foto: ČTK
Sociální demokraté řekli v pondělí jasné ne podpoře rodící se koaliční vlády. Stalo se tak dvě a půl hodiny poté, co lídři ODS, lidovců a zelených oficiálně podepsali koaliční smlouvu. Její součástí je i rozdělení křesel v případné vládě. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ji ale označil za "dokument na úrovni pokleslé žurnalistiky". Jeho straně vadí nejen některé programové body rodícího se kabinetu, ale i některé osoby ve vznikající vládě, uvádějí Lidové noviny. Jak programové změny, tak personální požadavky ovšem ODS odmítá. A tak první schůze nové Poslanecké sněmovny začne velkými spory o to, kdo má být v jaké funkci. Největším oříškem přitom bude volba předsedy a místopředsedů celé sněmovny, kde má svého kandidáta jak ODS, tak ČSSD. Kvůli tomuto bodu se schůze přeruší do čtvrtka.

Pondělní události komentuje v Lidových novinách Martin Zvěřina takto: "Představená vláda není rozhodně líbivou návnadou pro občany, na to je v ní příliš ,marketingově' nepřijatelných tváří. Je pokusem přesvědčit především oponenty na levici, že modro-černo-zelená koalice je schopna vládu alespoň sestavit."