Přehled tisku

Předsedové lidovců, zelených a ODS před společným jednáním, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Středeční deníky komentují dosavadní výsledky povolebních vyjednávání. Nejpravděpodobnějším řešením současné patové situace bude podle komentátora Práva velká koalice. Ta je sice podle listu někdy označována za zradu na voličích, ale jakých?

Předsedové lidovců, zelených a ODS před společným jednáním, foto: ČTK
Středeční deníky komentují dosavadní výsledky povolebních vyjednávání. Nejpravděpodobnějším řešením současné patové situace bude podle komentátora Práva velká koalice. Ta je sice podle listu někdy označována za zradu na voličích, ale jakých? - ptá se autor komentáře. Jedni chtějí liberální stát a jen o málo méně si jich přeje pravý opak. Velká koalice nemusí být jen nástrojem k rozdělení moci a teplých místeček mezi ODS a ČSSD. Země má před sebou nedořešené úkoly, které si o velkokoaliční vládu přímo říkají, například reformu penzijního systému či zdravotní péče, míní deník.

Hospodářské noviny připomínají, že kvůli nesmiřitelným postojům stran budou povolební jednání ještě dlouhá. ODS i ČSSD dostaly tolik hlasů i proto, že od nich lidé čekali, že zabrání programu "těch druhých". Takže si nemohou plácnout a jet k moři, píše deník. Ať už se dohodnou na velké koalici, toleranci vůči vládě nebo předčasných volbách, jejich jednání musí už jen kvůli voličům trvat týdny či měsíce. Politici však zatím hrají podle pravidel, dosud se neobjevil žádný fatální spor o výklad ústavy. A výsledkem nebude skrytá dohoda - rozuzlení uvidíme veřejně na schůzi sněmovny, píše list.


Lidové noviny varují před tím, aby se po každých volbách měnil volební systém. Poukazují přitom na rozhodnutí Strany zelených, která chce podat ústavní stížnost na volební zákon kvůli přepočítávání hlasů na mandáty. Norma je podle nich v rozporu se listinou práv a svobod, která garantuje rovnost občanů před zákonem. Podle Petra Pávka, kandidáta zelených na Liberecku, si kvůli přepočtu hlasů na mandáty mohou někteří voliči připadat jako méněcenní. Lidové noviny ale upozorňují, že patrně neexistuje volební systém, který by vyhovoval všem. Nynější volební remízu podle listu ostatně vyrobili politici právě poslední změnou volebního systému. Smíšené systémy, jako je ten český, tedy poměrný s většinovými prvky, jsou v Evropě obvyklé a zelení asi se svou stížností neuspějí.


Těžko najít větší necitlivost a asociálnost v české společnosti, než je systém doplatků na léky, píše Mladá fronta Dnes. Někteří vážně či chronicky nemocní lidé musí na léčení připlácet stovky i tisíce, a naopak banální léky na krátkodobé nemoci dostanou lidé na předpis zdarma nebo s komickým doplatkem v ceně rohlíku. Předvolební sliby levicových politiků o bezplatném zdravotnictví jsou podle deníku pokrytectví. Za léky se doplácet bude. Snad už nikdo nepropadá iluzi o bezedném zdravotním měšci. Průměrná roční suma připadající na jednoho člověka ze solidárního pojištění je dvacet tisíc korun, přičemž léčení "nejdražších" pacientů stojí až miliony. Solidaritu je třeba mířit právě na ně, soudí deník.


Deník Právo informuje o tom, že jeho komentátor Petr Uhl byl jmenován rytířem řádu Čestné legie. Francouzský prezident Jacques Chirac tak ocenil jeho zásluhy o demokracii, dodržování lidských práv a sblížení mezi oběma zeměmi. V úterý Uhlovi vyznamenání předal francouzský velvyslanec v Praze Joel de Zorzi. Petr Uhl se o řád Čestné legie podle něj zasloužil zasloužil zejména jako jeden z hlavních aktérů boje proti totalitnímu režimu v bývalém Československu. Stálo ho to přitom devět let žalářování. Uhl v děkovném projevu naopak ocenil úlohu Francie v rozvoji moderní československé a české společnosti a zvláště při ochraně lidských práv.


foto: ČTK
Podle regionálního severočeského vydání Mladé fronty Dnes nepustili němečtí policisté před hraniční přechody na Ústecku desítky Čechů, protože u sebe neměli minimálně 30 eur na den. Přestože turisté peníze nepotřebují, když si přibalí jídlo a pití a spí třeba v autě, bez eur museli svá auta na hranicích otočit, uvedl list. Podle českého ministerstva zahraničních věcí na to němečtí policisté neměli právo. Nedostatek finančních prostředků nemůže být důvodem k odepření vstupu českých občanů do Německa. Ministerstvo zahraničí proto požádá prostřednictvím velvyslanectví v Berlíně příslušné německé úřady o důsledné dodržování pravidel. Němci se však prý obávají, že turisté bez peněz budou spát někde v parku a budou dělat nepořádek.


Přestavbu a dostavbu letištní odbavovací haly mezinárodního letiště Karlovarského kraje v Karlových Varech zdržuje dosud nevyřízená žádost o čerpání prostředků z evropských a takzvaných norských fondů. Informuje o tom deník Právo ve své regionální příloze. Úpravy odbavovací haly přitom souvisí s naplňováním schengenské dohody o volném pohybu občanů v rámci EU.

Celkové náklady na její rekonstrukci a dostavbu jsou 32 milionů korun. Kraj chce z fondů, které jsou určeny pro ekonomicky slabší evropské země, získat 18 milionů korun. Rozdíl doplatí ze svých zdrojů. České ministerstvo zaslalo žádost do Bruselu letos v únoru. Brusel měl na její vyřízení 4 měsíce, Karlovy Vary však dosud nemají žádnou odpověď.


Ilustrační foto: Archiv Radia Praha
Školáci z Malého Újezdu na Mělnicku si stěžují, že je učitelka bije. Píše o tom Mladá fronta Dnes. "Několikrát jsem od ní dostala pěstí do zad. Když mi třeba něco ve škole nešlo, tak mně dala ukazovátkem přes ruce," popsala v deníku jedna školačka. Podobné zkušenosti mají údajně i další děti. Rodiče školáků již na ženu podali trestní oznámení. Případ vyšetřuje policie, školní inspekce a zabývá se jím i Fond ohrožených dětí. Učitelka nařčení z fyzických trestů popírá, uvedla Mladá fronta Dnes. "Nikdy jsem nikomu nic neudělala," brání se. Radnice se k celé kauze nechce zatím vyjadřovat, rodiče však vyhrožují, že pokud učitelka neodejde, najdou dětem jinou školu. Tělesné tresty jsou na českých školách zakázané, připomíná deník. Ročně řeší školní inspekce jen pár takových případů.


Skanzen Veselý Kopec, nejnavštěvovanější památka v Pardubickém kraji, své brány nakonec nezavře. Ve své příloze pro Pardubický kraj o tom píše Mladá fronta Dnes. Přitom ještě nedávno hrozilo, že nebude mít na zbytek sezony peníze. "Pro tuto sezonu jsme na skanzen na Veselém Kopci a na hlinecký Betlém nedostali od ministerstva ani korunu. Neměli jsme na mzdy průvodců ani na opravy velkých škod, které způsobila zima,"řekla deníku o nepříznivém začátku sezony ředitelka Národního památkového ústavu v Pardubicích Iva Lánská. Obrat přineslo jednání se samosprávou Hlinska. Společnost přátel Betléma a Veselého Kopce přispěje na mzdy průvodců, památkový ústav poskytne ze svých prostředků materiál na opravy škod a město Hlinsko snad zajistí zručné lidi na veřejně prospěšné práce. Navrhovaná řešení jsou však pouze dočasná a podle hlinecké místostarostky Magdy Křivanové jde ze strany města pouze o jednorázovou výpomoc. "Řešení situace zůstane na státu jako na majiteli. Snažíme se tak pouze udržet skanzen otevřený po celou sezonu, jak bylo plánováno. Vůbec se nám nelíbí, že by byl od srpna zavřený," uvedla Křivanová pro Mladou frontu Dnes. Jen loni se na skanzen přijelo podívat 77.740 turistů.