Přehled tisku

0:00
/
0:00

Polovina Čechů si přeje úplný zákaz kouření na veřejných místech, včetně hospod a restaurací. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes. Kouření naopak nevadí 41 procentům oslovených. Z průzkumu vyplývá, že cigaretový dým vadí více ženám a neochota tolerovat kuřáky na veřejných místech roste i s věkem.

Polovina Čechů si přeje úplný zákaz kouření na veřejných místech, včetně hospod a restaurací. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes. Kouření naopak nevadí 41 procentům oslovených. Z průzkumu vyplývá, že cigaretový dým vadí více ženám a neochota tolerovat kuřáky na veřejných místech roste i s věkem. Návrh lidoveckého poslance Josefa Janečka, který chtěl v hospodách a restauracích kouření zakázat, sněmovna odmítla naposledy v polovině dubna. Podobně rozhodli poslanci v minulosti již několikrát. Politici to vysvětlují obavami, že by zkrachovali mnozí hospodští. Jak ale píše Mladá fronta Dnes, zájem o nekuřácké podniky je mezi zákazníky velký.


Podle Lidových novin chce policie zaměstnat více zástupců národnostních menšin. Ministerstvo vnitra na podzim chystá náborovou kampaň, která by k policii měla přivést Romy, Vietnamce či Ukrajince. Cílem je zlepšit komunikaci mezi menšinami a policií a zkvalitnit policejní práci s ohledem na kriminalitu menšin. V letošním a příštím roce by náborová kampaň měla stát 1,6 milionu korun. Podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintra je to vynikající nápad. Policie by si tak pomohla a vyřešila řadu problémů. "Ze strany Vietnamců bude rozhodně velký zájem," uvedl Winter. Policie v současné době využívá takzvané asistenty policie. Jde o romské zaměstnance samosprávy či nevládních organizací, kteří policii pomáhají zajistit kontakt s problémovým prostředím. Například v Ostravě asistenti pomohli odhalit několik případů lichvy.


Komentář Hospodářských novin se zabývá postavením Inspekce ministerstva vnitra, která prošetřuje prohřešky policistů. Jeho autor se zamýšlí nad tím, zda by policisty neměl místo inspekce vyšetřovat nezávislý orgán. Ústavní soud však zřejmě bude muset stížnost na šetření inspekce zamítnout, píše deník. Trestní řád totiž říká, že vyšetřování policistů vede státní zástupce. Ten zahájí stíhání, může shánět důkazy a svědky. Jenže v praxi to vypadá jinak. Státní zástupci rádi obtížnou práci v terénu přenechají inspekci z vnitra, jak jsou zvyklí z minula. S inspekcí by se ale "něco" skutečně stát mělo. Pro začátek by nepotřebovala mnoho: lepšího ředitele než letitého policejního rutinéra. Ideální by bylo, kdyby byla tak nezávislá jako ombudsman. Ale buďme realisté: každé posílení její svébytnosti bude k lepšímu, píše autor komentáře HN.


Mladá fronta Dnes se pozastavuje nad tím, proč se v Česku příliš nenosí vyjádření podpory nějaké politické straně. Veřejné mínění podle deníku často zastává postoj, že politický boj je špinavý a veřejně podporovat jednoho politika je dokonce nevkusné. Je tedy chvályhodné, když bývalý prezident Václav Havel vyslovil podporu Straně zelených. Stejně jako je rozumné a správné, když arcibiskup podporuje lidovce, kteří bojují proti potratům a pokusům s embryi. Je to lepší, nežli podporovat svého koně skrytě z Hradu, uvádí list. Což je ostatně past, do které padne každý tak říkajíc nadstranický prezident včetně současného.


Česká republika nemusí litovat, že není jednou z postkomunistických zemí, kde se už brzy začne platit eurem. Ve svém komentáři to píší Hospodářské noviny. Silná koruna je podle autorky komentáře naopak nejlepším důkazem zdravé ekonomiky. Investoři nakupují koruny, protože věří, že prosperita bude pokračovat. Důvěra chrání před dražším benzinem a zlevňuje vše od banánů po plazmové televize. Silná koruna jde ale navzdory prvnímu dojmu k duhu i vývozcům. Zvedá jim laťku a nutí je, aby se zahraničními konkurenty nesoupeřili jen levnou cenou. Výsledky vývozu ukazují, že většina firem ve zkoušce pevnou měnou velmi dobře obstála. Jediné, co můžeme Slovincům závidět, je to, že mají v pořádku veřejné finance, a sami si tak mohou rozhodnout, kdy přejdou na euro, konstatuje deník.


Nedávno přijatý zákon o deregulaci nájemného rozhýbal podle Lidových novin trh s byty. České realitní kanceláře registrují v poslední době prudký nárůst zájmu o nákup bytů, které jsou zatížené regulovaným nájemným, a to i s nájemníky. Podle Marka Padevěta z Pražské správy nemovitostí se po schválení zákona poptávka po těchto bytech zvýšila až o 40 procent. Podle něj nakupují obsazené byty s regulovaným nájemným nejen velcí, ale i drobní investoři. Deregulace totiž podle Padevěta výnos z původně regulovaných bytů výrazně zvýší. Schválené uvolňování činží je plánováno od ledna příštího roku. Nájmy se budou postupně zvyšovat po dobu čtyř let průměrně o 14,2 procenta ročně. Od roku 2011 potom bude výše nájemného záviset na dohodě majitele domu s nájemníky, připomínají Lidové noviny.


Tajemný trosečník, kterého letos v dubnu objevila posádka švédské lodi na moři mezi Dánském a Norskem, je Čech Jiří Kvapil. Podle předložené fotografie ho bezpečně poznala jeho matka, která žije v Mladé Boleslavi. Uvádí to čtvrteční Právo. Po identitě 49-letého muže pátral Interpol a stopy, které policistům pomatený muž předával, je zavedly až do tohoto středočeského města. "Syn je vážně nemocný a od toho se odvíjí asi všechno jeho počínání," řekla Právu Kvapilova více než osmdesátiletá matka. Uvedla, že její syn emigroval z Československa těsně před r. 1989. Žil v Německu a pravděpodobně i ve Velké Británii a Spojených státech. Švédská posádka ho našla dehydrovaného a s omrzlinami na voru z fošen a plechových sudů, kde strávil údajně několik dnů. Nyní je v uprchlickém táboře ve švédském Göteborgu a po vyšetření celého případu by měl být převezen do Česka.


Audrey Tautou,  Tom Hanks a spisovatel Dan Brown  (vzadu) při prezentaci filmu Šifra mistra Leonarda v Londýně,  foto: ČTK
Česká katolická církev dostala z Vatikánu ještě před uvedením filmu Šifra mistra Leonarda vysvětlující DVD. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Dokument jsme dostali přednedávnem na kongresu o mediální strategii církve. Pan kardinál Vlk už ho viděl, i když zatím neznám jeho hodnocení," uvedl mluvčí České biskupské konference Martin Horálek. DVD podle něj má sloužit k ujasnění názoru církevních hodnostářů, u kterých se předpokládá, že se jich média i věřící na film budou ptát. Celý dokument má formu ankety, ve které se ke knize Dana Browna vyjadřují lidé s autoritou v církevním světě. Je mezi nimi například černošský kardinál Francis Arinze z Nigérie či italský ministr kultury Rocco Buttiglione. Podle kardinála Arinzeho by se proti knize měly podniknout právní kroky. Teologu Robertu Sarnovi se naopak kniha líbila: "Připadalo mi to jako zajímavá a poutavá četba. Jen se tomu nesmí přiznávat historická autenticita," cituje list. Kontroverzní kniha Dana Browna předkládá čtenářům teorii, že se Ježíš Kristus oženil s Máří Magdalénou a zplodil s ní děti, jejichž potomci žijí. Americký snímek režiséra Rona Howarda má českou premiéru tento čtvrtek.


Někteří autobusoví dopravci zřejmě balancují na hraně zákona, když při přepravě pouštějí cestujícím i filmy obsahující sexuální nebo brutální scény. Mezi přepravovanými totiž bývají často i děti, kterým některé ze snímků rozhodně nejsou určeny. Uvádějí to Lidové noviny. Rodiče by v takovém případě měli požádat řidiče, aby film vypnul. "Pokud tak neučiní, lze v jednání provozovatele spatřovat přestupek, nebo dokonce trestný čin ohrožování mravnosti," řekl deníku právník Michael Bartončík. "Jsme si problému vědomi," připustil ředitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Jednotlivé tituly podle něj do autobusů vybírá počítač a člověk zasáhne až tehdy, když na daný snímek přijde stížnost. "Není v našich silách uhlídat filmy nevhodné pro mladší publikum," řekl Jančura. Například u společnosti Capital Express, která provozuje linky mezi Prahou, Ostravou a Londýnem je výběr filmů v rukou řidičů. Podle jednatele firmy Jiřího Basla jsou řidiči obeznámeni s tím, že by žádné filmy v autobusech pouštět neměli, protože za ně nikdo neplatí autorské poplatky.


Vlastimil Košťál  (vlevo) a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Česká média kritizují projekt národního fotbalového stadionu, který ve středu představili premiér Jiří Paroubek a místopředseda ČMFS Vlastimil Košťál. Podle Lidových novin a Sportu jde především o dárek pražské Spartě, protože stadion by měl vyrůst na místě současné Toyota Areny. Sport ve svém komentáři připomíná, že připravovaný stánek bude vedle národního týmu užívat především pražská Sparta. "Sparťanský národ patrně potěší, že se jejich klub dočká skvostného nového stánku a klubovou pokladnu to nebude stát ani vindru. Zbytek obyvatelstva možná ale tato myšlenka zase až tak neoblaží," napsal deník. Jako drahou pozornost pro letenský klub vnímají nový stadion i Lidové noviny. "Je to zkrátka takový dárek za krásný výkon proti Plzni v posledním kole letošní fotbalové ligy," poznamenal komentátor s notnou dávkou ironie. Oba listy se rovněž pozastavují nad chystanou kapacitou stadionu, která by měla být jen 35.000 diváků. Podle listů to nevyřeší problém s atraktivními reprezentačními zápasy, kde zájem fanoušků výrazně překračuje počet prodávaných vstupenek, a navíc se zde nebudou moci hrát ani finále evropských pohárů nebo mistrovství Evropy.