Přehled tisku

Temelín
0:00
/
0:00

Odboráři z jaderné elektrárny Temelín, kteří jako jediní z 29 odborových organizací skupiny ČEZ nepodepsali na letošní rok dodatek ke kolektivní smlouvě, chystají na březen protestní akci. Podle Hospodářských novin má upozornit na údajnou neochotu vedení ČEZu přistoupit na jejich mzdové návrhy. S největší pravděpodobností by mělo jít o akci podobnou happeningu, kterou prý veřejnost nepřehlédne. Rozhodně ale nemá jít o stávku.

Jiří Vyvadil, foto: ČTK
Tisk komentuje rozuzlení kauzy náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Vyvadila. Podle Lidových novin spor mezi ministrem Pavlem Němcem a premiérem Jiřím Paroubkem skončil "dohodou". "Pavel Němec se nepohodlného náměstka zbavil, ale z funkce jej vyhodil někdo jiný," uvádí deník. Připomíná, že působení Vyvadila na ministerstvu spravedlnosti ukončil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, když stáhnul svůj souhlas s jeho stáží na ministerstvu. Vyvadil se tak musí jako člen soudu vrátit zpátky do Brna. Podle Lidových novin Vyvadila jeho politické ambice řadí "do šiku premiérových talentů", jako jsou ministr zdravotnictví David Rath a šéf resortu kultury Vítězslav Jandák. "Je to další muž, který nemá 'zbytečné zábrany'," píše list.

Právo a Hospodářské noviny přirovnávají odvolání Vyvadila z ministerstva spravedlnosti k antickému divadelnímu prvku deus ex machina. Deníky tak reagují na spletitost případu, který nakonec nečekaně vyřešil svým zásahem "shůry" předseda Nejvyššího správního soudu Baxa. "Trojjedinost Jiřího Vyvadila byla neudržitelná už delší dobu. Chvíli jednal a mluvil jako stínový ministr spravedlnosti ČSSD, chvíli jako náměstek-expert a celou dobu mu visel ve skříni soudcovský talár a běžel soudcovský plat," uvádějí Hospodářské noviny. Spor premiéra s ministrem spravedlnosti komentuje i Mladá fronta Dnes. "Paroubek je na Němce krátký. Tomu totiž už nejde o vládní křeslo, ale o to, aby byl před volbami alespoň trochu vidět," myslí si deník.


Nákup 17 hektarů pozemků v Nošovicích uvnitř průmyslové zóny určené pro výstavbu závodu automobilky Hyundai se mohl Moravskoslezskému kraji výrazně prodražit, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Pozemky, které patří Pozemkovému fondu, totiž chtěla získat Nikol Hadamcziková-Čížková, dcera hokejového trenéra a podnikatele s nemovitostmi Aloise Hadamczika, jako náhradu za odkoupené restituční nároky. Zatímco kraj pozemky získá od fondu prakticky zadarmo, Hadamczikové-Čížkové by za ně musel zaplatit víc než 25 milionů korun. Od soukromých majitelů totiž vykupoval půdu po 150 korunách za metr čtvereční. Hadamcziková-Čížková nevysvětlila, proč chtěla získat právě tyto pozemky. Už od září minulého roku se přitom o pozemcích v Nošovicích veřejně mluvilo jako o hlavním místě, kde Hyundai zvažuje výstavbu svého nového závodu.


Evropský parlament, foto: Evropská komise
Advokát premiéra Jiřího Paroubka Petr Topinka kandidoval v roce 2004 do Evropského parlamentu společně s krajní pravicí. Informují o tom Lidové noviny. Topinka se o post europoslance ucházel za Národní koalici, kterou tehdy tvořilo uskupení Národní strany a České strany národně sociální. V čele kandidátky koalice stála dnešní předsedkyně nacionalistické Národní strany Petra Edelmannová. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové se dá tehdejší program uskupení označit za krajně až radikálně pravicový, uvedl deník. Topinka nyní pracuje pro Paroubka jako právník. Zastupoval ho například úspěšně ve sporu s Večerníkem Praha, který otiskl nelichotivé texty o premiérově manželce. Advokát svou kandidaturu do EP nepopírá, odmítá ale jakékoliv spojení s Národní stranou. "Jsem členem České strany národně sociální. S Národní stranou mě nespojujte," řekl listu Topinka. Národní strana před časem rozvířila dění v Letech u Písku, kde za druhé světové války zahynuly stovky Romů ve sběrném táboře. Její představitelé tvrdili, že protektorátní tábor byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci. Nacionalisté chtěli původně u bývalého romského tábora odhalit pomník válečným obětem. Obec nakonec nechala kámen s nápisem "Obětem", který sem Národní strana umístila, odstranit.


Policie navrhla obžalovat dřívější majitele Ostravskokarvinských dolů a Českomoravských dolů Viktora Koláčka a Petra Otavu, informuje deník Právo. Bývalí uhlobaroni měli totiž důlním společnostem způsobit nevýhodnými smlouvami škodu ve výši půl druhé miliardy korun. Kriminalisté začali stíhat Koláčka, Otavu a bývalého předsedu představenstva OKD Jana Przybylu na konci roku 2003. V případě, že budou shledáni vinnými, hrozí bývalým uhlobaronům za zneužívání informací v obchodním styku a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění až 12 let vězení. Podezřelí měli zneužívat svého vlivu a personálního propojení mezi různými společnostmi. Oba muži prodali doly na konci roku 2004, když zpeněžili vlastní firmu Karbon Invest, přes kterou Ostravskokarvinské i Českomoravské doly ovládali. Největší českou černouhelnou společnost OKD tak získala kyperská investiční společnost. Spekulovalo se tehdy o ceně zhruba 10 miliard korun, píše deník.


Odboráři z jaderné elektrárny Temelín, kteří jako jediní z 29 odborových organizací skupiny ČEZ nepodepsali na letošní rok dodatek ke kolektivní smlouvě, chystají na březen protestní akci. Podle Hospodářských novin má upozornit na údajnou neochotu vedení ČEZu přistoupit na jejich mzdové návrhy. S největší pravděpodobností by mělo jít o akci podobnou happeningu, kterou prý veřejnost nepřehlédne. Rozhodně ale nemá jít o stávku. Ostatní odborové organizace přistoupily na pětiprocentní zvýšení základních mzdových tarifů, ta temelínská ale požaduje 8 procent. Tento rozdíl představuje asi 60 milionů korun. Podle temelínského odborového předáka Františka Hamana je snaha zvýšit mzdy legitimní. Firma totiž snižuje počty pracovníků a nároky na ty zbylé rostou, dodává deník.


Manželka premiéra Zuzana Paroubková už nemá policejní ochranku. Informuje o tom deník Právo. Bodyguardi manželku předsedy vlády střežili od začátku letošního ledna kvůli podezření, že jí hrozí nebezpečí ze zahraničí. Ministr vnitra František Bublan tehdy důvody k přidělení ochranky blíže nespecifikoval. Policisté podle něj Paroubkovou chránili například na akcích, kde doprovázela svého manžela, tedy jen při vybraných příležitostech. Paroubková Právu potvrdila, že ochranku nyní už nepotřebuje. "Tito pánové mohou být využiti někde lépe," dodala manželka premiéra.


Vedoucí plzeňského státního zastupitelství Antonie Zelená pochybila, když zasahovala do už pravomocně skončeného trestního řízení v souvislosti s technoparty CzechTek 2004. Podle deníku Právo k tomu dospěli její nadřízení z krajského státního zastupitelství, kteří její aktivity přezkoumávali. Zelená se totiž na případ, ve kterém se řešilo, proč policie proti technařům nezasáhla, písemně ptala krajského policejního ředitele a na ministerstvu vnitra se dožadovala přezkoumání závěrečného rozhodnutí. Toto jednání jí podle krajského státního zastupitelství nepříslušelo, dodává list.


Martina Sáblíková, foto: ČTK
Rychlobruslařka Martina Sáblíková by na příštích olympijských hrách ve Vancouveru mohla startovat za jinou zemi. Napsaly to deníky Mladá fronta Dnes a Sport s odvoláním na slova trenéra Petra Nováka. Ten prohlásil, že osmnáctiletá závodnice přijme nabídku reprezentovat jiný stát, pokud se v Česku nezlepší podmínky pro její přípravu. Sáblíková skončila v Turíně čtvrtá na pětikilometrové trati. Právě chybějící peníze limitovaly její přípravu na turínské hry. Na soustředěních v cizině se často musela vyrovnat se spartánskými podmínkami. V Česku neexistuje rychlobruslařská dráha, a tak Sáblíková ve srovnání se soupeřkami natrénuje v průměru o tisíc kilometrů méně. Média ji často přezdívají "dívka z hrbolatých rybníků".


Fotbalovým fandům Mostu hrozí obvinění z rasismu. Mostečtí vlajkonoši přivítali při nedělním ligovém zápase se Slováckem zahraniční posily svého klubu transparentem Nejsme cizinecká legie. Čtyři z nich policie podezírá z rasismu, píše ve svém severočeském vydání MfDnes. Policie zadržela podle mluvčí Aleny Bartošové čtyři mladíky, které vyšetřovatel podezírá ze spáchání trestného činu s rasovým podtextem. O tom, zda budou obviněni, rozhodne výsledek odborného zkoumání zadržených předmětů. Písmeno "s" v nápise mělo například podobu blesku, stejně jako znaky nacistických jednotek SS. Mostecký klub v zimě doplnil kádr o šest cizinců, tři z nich mají tmavou pleť: Francouzi Mendy, Suares a Kouyo z Pobřeží slonoviny. Někteří fanoušci se s tím nesmířili. "Rasismus? V Česku mě nepřekvapuje," řekl útočník Alexandre Mendy, jenž nastoupil v základní sestavě Mostu. "Ale svět se mění, máme Evropskou unii a lidé přece musí pochopit, že stejně jako čeští fotbalisté chodí do ciziny, já mohu pracovat tady," doplnil.


Na tajném místě v západních Čechách se od soboty skrývá čtveřice slovenských Romů z okolí Trebišova, kteří utekli před romskými lichváři. Píše to Mladá fronta DNES v regionální příloze. Když si Romové od lichvářů před pár roky půjčili několik tisíc korun, souhlasili s úrokem 100 procent měsíčně. Přestože jim nyní lichváři berou všechny peníze, které získají, dluhy stále narůstají. Romové proto na západě Čech hledají pomoc pro sebe i příbuzné. Mají strach říct svá jména, nechtějí, aby fotograf zaznamenal jejich obličeje. "Lichváři nás mlátili. Vyhrožovali, že nás zabijí. Kdyby zjistili, kdo do Čech utekl, zmlátili by naše rodiny na Slovensku," uvedla asi pětadvacetiletá žena. "Když už jsme neměli na splátky, chodili s námi na poštu pro peníze, všem sebrali karty do bankomatů i s kódy," uvedla žena. Lichváři je údajně nutili nakupovat jen v jejich obchodech; sušenku počítali 50 korun, chleba 300, za malé kuře si účtovali 600 až 800 korun. Vše připisovali do knihy na dluh. Když žena praktiky lichvářů oznámila tamním policistům, prý se jí téměř vysmáli. "Jedou v tom také," uvedla. "Pokusíme se kontaktovat humanitární organizace. Jejich představa, že problémy vyřeší z Čech, že půjdou na českou policii a budou vypovídat proti lichvářům, je nereálná," uvedl Roman Krištof z Mezinárodní organizace pro migraci.