Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Západní politici by měli zaujmout jasné stanovisko k napjaté situaci, kterou vyvolalo otištění karikatur proroka Mohameda. Vlažný přístup evropské diplomacie by totiž jinak mohla využít krajní pravice, píší Lidové noviny. Deník se zároveň ptá, zda postoj ministra zahraničí Cyrila Svobody ke karikaturám proroka Mohameda není jen "mediálním bzučením".

Foto: ČTK
Západní politici by měli zaujmout jasné stanovisko k napjaté situaci, kterou vyvolalo otištění karikatur proroka Mohameda. Vlažný přístup evropské diplomacie by totiž jinak mohla využít krajní pravice, píší Lidové noviny. Deník se zároveň ptá, zda postoj ministra zahraničí Cyrila Svobody ke karikaturám proroka Mohameda není jen "mediálním bzučením". Podle listu dosud nejsilnějším návrhem šéfa české diplomacie bylo, aby EU odsoudila demonstrace náboženských extremistů a reakci vlád islámských zemí na jejich násilné projevy. "Vzhledem k závažnosti situace jsou tyto návrhy nedostatečné," soudí Lidové noviny.

Europoslanec Josef Zieleniec píše v Mladé frontě Dnes, že složité vztahy Západu a islámského světa se dostaly na další křižovatku. Jde podle něj o "velkou zkoušku naší integrity, vůle a rozhodnosti a pravděpodobně celá krize byla uměle vyvolána právě za tímto účelem." Autor si všímá postoje premiéra Paroubka, který nejprve prohlásil, že reakce části muslimů je přirozená, protože i jemu je zase drahý symbol kalicha. Teprve s odstupem několika dnů a pod vlivem kritické reakce českého tisku následoval telefonát dánskému premiérovi s vyjádřením solidarity. Josef Zieleniec si pak bere na mušku stínového premiéra za ODS Mirka Topolánka. Ten prý zase v duchu rčení, které v poslední době dominuje jeho politické taktice, že mluviti stříbro, mlčeti zlato, pro jistotu neříká vůbec nic. "Není to první případ, kdy předseda politické strany, která se označuje za konzervativní, a měla by proto neustále zdůrazňovat význam hodnotového ukotvení politiky, je zjevně bezradný." Podle Josefa Zielence v Mladé frontě Dnes to, že "dva nejpravděpodobnější kandidáti na premiérský post v příštích čtyřech letech, nedovedou včas rozpoznat význam a dalekosáhlý charakter dnešní bouře ve vztazích s muslimským světem a nedovedou v této situaci správně kormidlovat náš stát, je varující zjištění."


Minimálně upřímné poděkování si museli vysloužit poslanci a senátoři od podnikatelů trestně stíhaných či už odsouzených za vytunelování vlastní firmy. Od ledna příštího roku už nebude jejich jednání trestným činem. Informuje o tom Právo. Při projednávání nového trestního zákoníku ve Sněmovně z něj totiž poslanci na návrh Marka Bendy z ODS vypustili příslušné ustanovení. Až začne nový kodex platit, všechna trestní stíhání zahájená podle vypuštěného paragrafu budou muset být zastavena a lidé již odsouzení propuštěni z vězení. Státní žalobce Ivan Bernátek podle Práva odmítl tvrzení, že tunelování je možné stíhat i podle jiných paragrafů. "Samozřejmě že ne, to je speciální skutková podstata, která postihuje právě tunely. Ale asi jsme je zřejmě už postihli všechny," povzdechl si podle Práva Bernátek.


"Klausovo 'ne' zákonu o registrovaném partnerství nemá s volbami nic společného. Prezident zase jednou s chutí vykročil proti větru - bez ohledu na volby," píše komentátor Lidových novin. V této souvislosti uvádí, že "homosexuální lobby dokázala přetáhnout na svou stranu slyšitelnou většinu ´tvůrců veřejného mínění´ a s ohledem na volby změkčila svůj postoj i ODS." Podle autora je ale pravděpodobné, že Klaus legislativní normu sněmovně vrátí a "vyzkouší její schopnost dát dohromady alespoň 101 hlas k prosazení zákona, který bude znamenat hluboký zásek do právního systému a nepochybně oslabí tradiční instituce, na nichž je naše společnost založena - jak upozorňuje Klaus."

Také Právo píše v souvislosti se zákonem o registrovaném partnerství o "očekávaném prezidentském vetu". Podle deníku se přitom očekávalo, že Klaus zákon odsouhlasí, protože "ničím neškodí pravicové politice". Právo uvádí, že prezidentův postoj je překvapující a argumenty, které ho obhajují, jsou slabé.


Mladá fronta Dnes upozorňuje, že právě v předvolebním období mají politici nejvíce tendenci slibovat věci, nad kterými se velmi brzy zavře voda, a konstatuje, že sběratelům bláznivých předvolebních slibů právě začaly žně.

Před čtyřmi lety patřil podle deníku mezi takové "hity" například slib tehdejšího ministra dopravy Jaromíra Schlinga, že řidiči dostanou až 90 tisíc korun na nákup vozu, když dají svůj dosavadní, kterému je více než 15 let, sešrotovat. Zmiňuje také návrh poslance ČSSD Miroslava Svobody, který chtěl, aby lidé za dovolenou strávenou v tuzemsku dostávali deset tisíc korun. S nezapomenutelným nápadem přišel podle Mladé fronty Dnes i poslanec KDU-ČSL Tomáš Kvapil, když navrhoval, aby rodiče mohli volit i za své nezletilé děti.

Podle Práva se volební programový souboj se nejspíš svede o to, která strana slíbí voličům více peněz v peněženkách ušetřených na daních. Komentátor deníku ale zastává názor, že žádná ze stran neumí škodit sama sobě tak, jako ODS, která nepřesvědčivě obhajuje své cíle a znepřehledňuje svůj program. Minulý týden se dokonce vzdala pilíře svého programu, když naznačila ústup od jednotné sazby DPH a tím i rovné 15procentní daně. Autor zároveň míní, že k tomuhle zatím poslednímu tvůrčímu činu stínového ministra financí Vlastimila Tlustého se směřovalo už dlouho, protože představa o rovné dani byla nepřesvědčivá a dostávala na frak už od svého vzniku. "Nyní tedy přichází další manévr, jímž zmatek voličů bude určitě dovršen. Vlastimil Tlustý si náhle konečně povšiml, že existuje sociálně citlivé zboží, například potravinářské, které by mohlo a mělo mít z příliš vysoké rovné daně výjimku," konstatuje autor. Ironicky také cituje slova Tlustého, že být v nejednotném systému evropských DPH jednotný je hloupost. Takové přiznání je podle komentátora Práva geniální. "Nic tak nevyhrává volby jako otevřené a čestné přiznání k hlouposti ODS."

S prací centrálního předvolebního štábu ODS je nespokojený místopředseda občanských demokratů Vlastimil Tlustý. Podle Hospodářských novin proto rozešle dopis, ve kterém vyzve regionální představitele strany k vlastní aktivitě. "Začínat kampaň už v lednu je hloupost a všichni jsme se na tom shodli", řekl deníku šéf volebního štábu Topolánkovy strany Jiří Šneberger. Tlustého vyjádření prý považuje za omyl.


ilustrační foto
Může nyní občan na úřad kdykoli? Ptají se Lidové noviny a poukazují na fakt, že nový správní řád, který platí od 1. ledna, nezná pojem úřední hodiny. Právníci a experti se přou. Na jedné straně je ministerstvo vnitra, které zákon předkládalo. Tvrdí, že k žádné změně nedošlo a "volné dny" úředníci ve státní správě a samosprávách potřebují například pro práci v terénu nebo shromažďování a studování podkladů. Naopak někteří právníci a experti si novelu vysvětlují tak, že úřední dny už neplatí. Vyhláška, která určuje, že úředníci jsou veřejnosti k dispozici v pondělí a ve středu mezi osmou a sedmnáctou hodinou, podle nich ztratila oporu v zákoně. Podle odborníků by zrušení úředních hodin mohlo pomoci i samotným úředníkům. Stačilo by, kdyby byli kreativnější a dokázali si svou práci lépe zorganizovat, dodávají Lidové noviny.


Možná až stovky českých podnikatelů se staly obětí nekalých praktik firmy ze Švýcarska, píší Hospodářské noviny. Firmy uvěřily slibu, že jejich adresy budou zadarmo v internetovém katalogu. Mnohé z nich ale přišly o peníze, v součtu o desítky miliónů korun. Švýcarská společnost Intercable Verlag AG podle deníku už řadu let používá po celé Evropě stejný trik: Oslovené firmě nabídne zařazení do obchodního adresáře a objednávka navozuje dojem bezplatné služby. Drobným písmem je však ve smlouvě uvedeno, že podpisem se firemní zástupce zavazuje k roční splátce od 690 do 1290 eur po dobu tří až pěti let. Kdo nezaplatí, je pod velkým tlakem a dostane se do právního kolotoče. Některé případy se už i v Česku dostaly před soud. Pokaždé ale spor vyhrála katalogová firma. Podle Hospodářských novin se teď poškození podnikatelé rozhodli bránit společně. Odhadují, že postižených firem může být jen v tuzemsku téměř tisícovka.


Po více než roce se pražský primátor Pavel Bém rozhodl znovu na vlastní kůži otestovat poctivost taxikářů v hlavním městě. A opět v převleku. Mladá fronta Dnes ho tentokrát oblékla do "kostýmu" cizince - rockera. V čepičce, bundě, s tmavými brýlemi, sluchátky a nalepenou kozí bradkou cestoval od magistrátu k Pražskému hradu a zpět. I tentokrát ho jeden z řidičů ošidil, účtenku pak nedostal ani jednou. Bém přesto míní, že se situace zlepšila.