Přehled tisku

0:00
/
0:00

Klaus nechce zákon o gayích, uvádějí Lidové noviny. Prezident v pondělí ostře vystoupil proti zákonu o registrovaném partnerství, který by měl umožnit svazky homosexuálů. Podle informací z jeho okolí hodlá tento zákon vetovat. Pokud to udělá, zákon zřejmě spadne pod stůl, uvádí deník. Sehnat 101 poslanců, kteří by prezidentovo veto přehlasovali, bude totiž velmi obtížné. Když zákon ve sněmovně prošel loni v prosinci, zvedlo pro něj ruku "jen" 86 poslanců. Čas na rozmyšlenou má Václav Klaus do příštího čtvrtka.

Jan Mareš,  foto: ČTK
Deníky se ve svých komentářích zabývají kauzou šéfa Národního bezpečnostního úřadu Jana Mareše. Podle Hospodářských novin je jeho odvolání z čela úřadu, který se stará o bezpečnost státu, na spadnutí. Zapletení šéfa NBÚ se skupinou podezřelou ze zmanipulování konkurzů je mimořádně závažnou zprávou, píše deník. Ve hře podle něj nejsou jen zájmy České republiky, ale i všech spojenců. Celý NBÚ je zralý na "nucenou správu", píše se v Hospodářských novinách.


Komentáře si také všímají spisovatelky Joan Rowlingové, která kritizuje Česko za zavírání dětí do síťových lůžek. Je důležité, aby tyto klece zmizely ze světa, zdůrazňuje komentátor Mladé fronty Dnes. "Je sice zaostalé a žalostné, že barbarské zvyky měníme jen tehdy, když nás pokárá někdo civilizovanější. Přesto se sluší paní Joan Rowlingové poděkovat, " míní autor glosy.


Klaus nechce zákon o gayích, uvádějí Lidové noviny. Prezident v pondělí ostře vystoupil proti zákonu o registrovaném partnerství, který by měl umožnit svazky homosexuálů. Podle informací z jeho okolí hodlá tento zákon vetovat. Pokud to udělá, zákon zřejmě spadne pod stůl, uvádí deník. Sehnat 101 poslanců, kteří by prezidentovo veto přehlasovali, bude totiž velmi obtížné. Když zákon ve sněmovně prošel loni v prosinci, zvedlo pro něj ruku "jen" 86 poslanců. Čas na rozmyšlenou má Václav Klaus do příštího čtvrtka.


Mladá fronta Dnes informuje o tom, že podnikatel František Mrázek dostal před svou smrtí informace, že bude na příkaz Radovana Krejčíře unesen. List se přitom odvolává na Českou televizi, která v pondělí zveřejnila poslední rozhovor s Mrázkem v pořadu Reportéři. K chystanému únosu Mrázek řekl, že se měl stát jeho obětí proto, aby Krejčíř a jejich společný přítel ovládli potravinářskou firmu Setuza. Mrázek byl 25. ledna zřejmě najatým vrahem zastřelen před sídlem své firmy v Praze. Radovan Krejčíř uprchl loni při zatýkání a nyní žije na Seychelách.


Hospodářské noviny píší o změnách školského systému, které by měly změnit současný nepříznivý stav, kdy se na gymnázium dostane jen každý šestý a na vysokou školu každý třetí zájemce. Podle deníku bude nejpozději za pět let možné získat výuční list nebo maturitu bez předchozího studia - jen složením dílčích zkoušek a absolutoriem na odborné škole či gymnáziu. Hospodářské noviny také upozorňují, že nejméně 20.000 mladých Čechů pouze se základním vzděláním sítem středoškolského systému propadne. Zhruba polovina z nich nedokončí střední odbornou školu a druhá polovina předčasně odejde z učilišť. Právě lidé s nedokončeným středním vzděláním se přitom stávají hlavními klienty pracovních úřadů. Podle odborníků by se těmto potížím dalo předejít, kdyby se rozšířila výuka na gymnáziích.


Praze chybí peníze na metro. Jak zdůrazňuje Mladá fronta Dnes, stavba jednoho kilometru metra stojí téměř tři miliardy korun. Pražští radní se shodují, že pokud nebude více peněz, výstavba podzemní dráhy se výrazně zpomalí nebo za dva roky - po dokončení linky metra C do Letňan - úplně zastaví. Současný roční příspěvek státu je 420 milionů, což je jen pětina potřebných nákladů. "Víc si v současné době nemůžeme dovolit. Naší prioritou jsou nové dálnice a železniční koridory," uvedla v deníku mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.


Deník Právo uvádí, že Karel Gott bude na Slovensku uvádět televizní show. Třicetinásobný zlatý slavík se v nové roli objeví tuto středu při předávání cen Osobnost televizní obrazovky, obdoby české ankety Týtý. Podle slovenských organizátorů však Gott spíše než moderátorem bude hostitelem večera, během něhož diváci určí nejoblíbenější tváře na obrazovkách slovenských televizních stanic. Loni byla hostitelkou večera Halina Pawlovská.


Automobilka Volkswagen podpoří odchod zaměstnanců do předčasného důchodu. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, ve věku 58 a půl roku bude moci odejít do předčasného důchodu přes 13 tisíc zaměstnanců koncernu. Až do 62 let, kdy jim vznikne nárok na normální důchod, budou od firmy dostávat 65 procent platu a dalších 20 procent budou tvořit příspěvky od státu. Celý plán má přinést velké úspory a vyvést Volkswagen ze ztrát. Na nich se podílí i to, že automobilka zaměstnává hodně dělníků a garantuje jim velké sociální výhody. V Česku zatím není takové řešení obvyklé. První vlašťovkou byl předloni krok společnosti Mittal, která nabídla zaměstnancům tehdejší Nové huti před penzí plat na rok a půl dopředu. Dohodu přijalo 1700 zaměstnanců a firmu to stálo 900 milionů korun.


Václav Havel
Známá kniha Dálkový výslech Václava Havla bude mít po dvaceti letech pokračování. Exprezident je právě dokončuje s publicistou Karlem Hvížďalou. Přesný název knihy i obsah zatím tají. Očekávanou knihu chtějí oficiálně představit počátkem května na pražském veletrhu Svět knihy. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Původní Dálkový výslech vedl Hvížďala v roce 1986 z exilu v německém Bonnu. Přednímu disidentovi Václavu Havlovi posílal písemně otázky. Knihu pak vydal u příležitosti Havlových padesátin. Po pádu komunistického režimu se z ní stal bestseller, prodalo se čtvrt milionu výtisků. Podobný úspěch lze očekávat i u dalšího dílu, vydaného u příležitosti exprezidentových sedmdesátin. "Nová kniha je v podstatě pokračování. Je za tím hodně práce. Ale zatím jsme si dali informační embargo, o konkrétních věcech z knihy začneme mluvit až tak za dva měsíce," řekl listu Hvížďala.


Hranická radnice se letos pustí do záchrany pozdně gotického sálu z roku 1528, který se nachází v budově bývalé radnice na náměstí TGM. Památce, která patří k nejkrásnějším projevům stavitelství 16. století ve městě, vlhnou stěny. Náklady na opravu dosáhnou minimálně dvou milionů korun, informuje středomoravská příloha Mladé fronty Dnes. Mluvčí radnice Petr Bakovský uvedl, že město vyčlení co nejdříve peníze na opravy, které destruktivní proces zastaví. Další rekonstrukce, která by měla přijít na řadu příští rok, dosáhne výše dvou milionů korun. S vlhkostí se před časem v Hranicích potýkala rovněž budova synagogy, která od druhé poloviny 90. let slouží jako výstavní síň. Oprava za téměř půl milionu korun nakonec přišla v poslední chvíli, protože prostředí v synagoze již nebylo pro pořádání výstav vhodné.


Secesní budovu bývalé tančírny v Račím údolí u Javorníku se rozhodla unikátním způsobem zachránit obec Loučná nad Desnou na Šumpersku. Podle deníku Olomoucký den bude starý objekt rozebrán a přestěhuje se k loučenskému rybníku Kocián. Secesní tančírna je ve značně zuboženém stavu a radnice v Javorníku pro ni nemá využití. Naopak v Loučné by po rekonstrukci mohla znovu sloužit původnímu účelu. "Mělo by tu být místo pro konání zábavních a společenských akcí," uvedl starosta Loučné Pavel Martínek. S nápadem na stěhování budovy přišli architekti, kteří pro Loučnou zpracovávali projekt víceúčelové haly, jež by měla v centru obce letos vyrůst. Zjistili, že požadavky splňuje budova, která čeká na svou záchranu na druhé straně Jeseníků. Budovu tančírny vlastní České dráhy, které s prodejem souhlasí. Tančírnu nechal postavit v letech 1906 a 1907 vratislavský biskup Georg Kopp. Patřila k oblíbeným výletním místům, kde se odehrával čilý společenský život. Po roce 1945 ale začala rychle chátrat.