Přehled tisku

0:00
/
0:00

Lidové noviny se zmiňují o předvolebních politických kampaních, které slibují rodinám více peněz. Podle deníku prý vše nasvědčuje tomu, že návrh na zvýšení rodičovského příspěvku bude schválen. To by znamenalo, že by se současný obnos ve výši tři tisíce šest set korun zdvojnásobil.

Lidové noviny se zmiňují o předvolebních politických kampaních, které slibují rodinám více peněz. Podle deníku prý vše nasvědčuje tomu, že návrh na zvýšení rodičovského příspěvku bude schválen. To by znamenalo, že by se současný obnos ve výši tři tisíce šest set korun zdvojnásobil. Poslanci tento lidovecký zákon již schválili, senátoři o něm budou hlasovat koncem ledna. Zatímco premiér Paroubek se netají tím, že s návrhem nesouhlasí, ODS zvýšení rodičovské dávky podporuje. "Částky rodičovského příspěvku nejsou podle nás dostatečné, návrh bychom schválili, většina klubu se k tomu také přiklání," potvrdil předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek. Zákon v Senátu podpoří také lidovci, komunisté i někteří sociální demokraté, přestože vedení strany návrh odmítá.


Obchodní řetězce jsou nepoučitelné a i v letošním roce dál klamou zákazníky. Pozastavuje se nad tím deník Právo. Při kontrole povánočních výprodejů zjistili inspektoři České obchodní inspekce porušení zákona o ochraně spotřebitele ve třetině z230 případů. Podle Práva se porušení zákona dopustili kromě hypermarketů také velkoprodejny zboží pro zahrádkáře a kutily. Jak uvedl ředitel České obchodní inspekce, k běžným činnostem patřilo špatné účtování či chybné stanovení procentních slev. Některé prodejny dokonce inzerované zboží na skladě vůbec neměly. Obchodníci mohou za tato porušení obdržet až milionové pokuty. "Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je však zákon porušován celkově méně," řekl Právušéf inspekce. Chování prodejců bude prověřováno i v lednových výprodejích.


Prezident Václav Klaus,  foto: ČTK
Prezident Václav Klaus odmítá myšlenku menšinového kabinetu sociálních demokratů s podporou komunistické strany. "Jasně jsem dal najevo při svém dvojím jmenování vlád, že s menšinovou vládou s touto podporou se smířit nehodlám. Tečka," řekl pro Hospodářské noviny prezident. Podle ústavy je prezident pověřen jmenováním premiéra a na jeho návrh i celé vlády, ale konstituce dále nedefinuje, koho má či musí jmenovat. Klaus prohlásil, že bude po premiérském kandidátovi chtít, aby mu dokázal, že má vyjednanou podporu pro sestavení vlády. Sociální demokracie by se však na jinou než komunistickou podporu spoléhat zřejmě nemohla. "Pokud bude prezident na svých podmínkách trvat, dojde ke střetu. Právo na to nemá, náš ústavní systém je prostě jiný," prohlásil místopředseda ČSSD Petr Vícha. Ústavní odborníci se shodují, že Klaus by v boji se sněmovnou ovládanou levicí neuspěl.

Komentář Hospodářských novin se domnívá, že prezidentova provokativní slova jsou ve skutečnosti velmi opatrná. Klausovo vyjádření, že s menšinovou vládou podporovanou KSČM se nesmíří, tak pouze znamená, že vítěz voleb ještě nemá vyhráno. I kdyby Paroubek vyhrál volby, nemusí být ještě pověřen sestavením kabinetu. Prezident se totiž bude snažit jeho plány na tichou koalici překazit za každou cenu. Může se však stát, že stejně tak, jako se musel smířit s tím že byl zvolen do čela státu podpořen komunisty, bude se muset s rudými voliteli smířit i nyní. A v povolebním období se tak dost možná nakonec dočkáme obrázku, kdy bude muset ustoupit i Nesmiřitelný.


Komentář Mladé fronty Dnes se vrací k návrhu volebního programu ČSSD na zvýšení průměrné mzdy v roce 2010 na pětadvacet tisíc. Pokud však chcete přidat, spoléhejte jen na sebe, zdůrazňuje komentář. Kdyby s podobným slibem přišel George Bush v Americe, zřejmě by mu to neprošlo. Američanům by totiž vrtalo hlavou, jak to chce vlastně zařídit. Nezvýší nám kvůli tomu daně? Situace v Česku je však jiná a premiér Paroubek si je toho dobře vědom. K číslu 25 tisíc došel pouhým násobením procent růstu platů za minulý rok. Vychází však z toho, že Česku se bude dařit stejně jako loni. Ale k tomu, že to tak opravdu bude, nedává program ČSSD žádnou záruku. U většiny lidí tak Paroubek růst platu nezařídí, a každý se stejně nakonec bude muset spolehnout jen na sebe.


Romové se bouří proti plánované akci extremistické Národní strany. Nacionalisté totiž chtějí v Letech u Písku postavit památník obětem druhé světové války. Ten by měl stát na stejném místě, kde se za druhé světové války nacházel tábor, ve kterém zemřely stovky Romů. Informují o tom Lidové noviny. Na památníku bude umístěna deska s textem zpochybňujícím existenci koncentračního tábora. "Je to rasismus nejhrubšího zrna," řekl Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Bude jedním z Romů, kteří se chystají proti této akci protestovat a vlastním tělem zabránit výstavbě pomníku. Na místě tehdejšího tábora stojí nyní vepřín. Přestože vláda vloni slíbila, že zde nechá postavit památník za 800 milionů korun, zatím se tak nestalo. "My tímto gestem chceme ušetřit vládě peníze," prohlásil Pavel Sedláček z Národní strany. Situaci bude řešit vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. "Zpochybňování, že v Letech stál koncentrační tábor, beru jako zpochybňování hrůz, které zažila část našeho národa," řekl pro Lidové noviny. Spolu s Radou pro lidská práva chce výstavbě pomníku zabránit mírovou cestou.


Sociální demokracie nesmí před volbami zaujmout žádné kategorické stanovisko vůči KSČM, napsal ve vnitrostranickém materiálu poradce premiéra Paroubka Oto Novotný. Informuje o tom deník Právo. Materiál se týká analýzy, jak čelit volební strategii ODS. Ta sociální demokraty obviňuje z přípravy nového února 1948 spolu s komunisty. Novotný se ke spolupráci s nimi vyjádřil slovy: "Dnes to sice ještě není možné, ale v budoucnosti možná ano." Tímto postojem by si strana měla udržet podporu voličů, kteří by spolupráci s KSČM uvítali, i těch, kteří spolupráci kritizují. Podle Práva se Novotný domnívá, že je důležité, aby ČSSD ke KSČM vysílala pozitivní zprávu o možné spolupráci, ale zároveň si kladla jasné podmínky. Mezi ně patří splnění určitých požadavků týkajících se minulosti a souhlas KSČM s členstvím Česka v EU a v NATO. Premiérův poradce však dodává, že v případě volebního vítězství je prioritou strany vytvořit koalici s demokratickými stranami.


Až o 15 procent se vloni zvedly ceny stavebních parcel v pražských luxusních čtvrtích. Mezi ně patří například Hanspaulka nebo Ořechovka. Informují o tom Hospodářské noviny. I v letošním roce by ceny parcel v žádaných čtvrtích v Praze měly stále stoupat. Jedním z důvodů tak významného zdražování je málo volných ploch v těchto místech. Zájem o ně přitom stále stoupá. Pozemky v Praze jsou tak cenově srovnatelné s jinými evropskými metropolemi. Ceny stavebních ploch na okraji metropole prý porostou jen mírně - okolo tří až pěti procent. Prodávat pozemky je výhodné v Praze, Brně či Hradci Králové, naopak jejich koupě se vyplácí na příklad v Ústí nad Labem nebo Sokolově. Tam je poptávka na stavební parcely tak malá, že jejich ceny poslední rok dokonce klesly.


V pohraničním městě Aš bude značkami vymezeno, kde smějí lehké dívky nabízet své služby. Zmiňuje se o tom Mladá fronta Dnes. Prostor vymezen pro tyto dívky bude ohraničen značkami ve tvaru kosočtverce s obrázkem červených rtů. "Zákony nám neumožňují zakázat nabízení sexuálních služeb na celém území, a proto jsme ji v tomto stometrovém úseku povolili. Strážníci však budou prostitutkám postávajícím mimo vyznačený úsek co nejvíc znepříjemňovat život," říká k tomu starosta města Dalibor Blažek. Aš není jediné pohraniční město, které si s prostitutkami v centru města neví rady. Podobný problém řeší například i Cheb či Dubí u Teplic. Ministr vnitra František Bublan se ke značkám v Aši nechtěl vyjádřit. Nicméně prohlásil, že na příštím setkání se starosty nabídne samosprávám vyhlášku která by omezila nabízení sexuálních služeb.